
Izvor: BKTV News, 25.Avg.2017, 14:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
IZ NAŠEG UGLA: Prvi znak ozdravljenja srpskog klupskog fudbala?
Malo svetla u tmurnu fudbalsku svakodnevicu srpskih klubova doneo je plasman dva srpska kluba – Partizana i Crvene zvezde u grupnu fazu Lige Evrope.
Prvi put u novijoj fudbalskoj istoriji Srbija ima dva kluba u grupnoj fazi nekog evropskog kupa. I treba naglasiti - sasvim zasluženo...
I možda je aktuelni uspeh dva najtrofejnija srpska kluba u stvari pokazatelj kako bi se trebalo ,,baviti,, fudbalom na moderan način, u skladu sa tendencijama savremenog sportskog menadžmenta, >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << sa ozbiljnim i odgovornim skautingom i transfer politikom, ali i sa trenerima koji prate aktuelne trendove u fudbalskoj struci. Sa fudbalskim talentima u prošlosti nismo oskudevali, iako treba razmisliti da posle skoro "egzodusa" mladih igrača u inostranstvo, i tu bi mogao da se pojavi deficit u godinama koje dolaze.
Naši fudbalski klubovi, a pre svega Crvena zvezda i Partizan često nisu u poziciji da se takmiče i sa osrednjim evropskim klubovima po pitanju finansija i mogućnosti da se ulaže u kupovinu kvalitetnih igrača. Na žalost, naši klubovi mnogo su češće prodavci nego kupci dobrih igrača, u našem slučaju, čak jako mladih igrača.
Atmosfera na stadionu „Rajko Mitić“ na utakmici Crvena zvezda - Krasnodar, potsetila je na dobra stara vremena velikih Zvezdinih uspeha sa kraja 80-tih i početka 90-tih godina prošlog veka. Na žalost, Partizan je svoj meč sa Videotonom, zbog kazne, igrao pred praznim stadionom, ali ne treba sumnjati da bi i tu bila odlična atmosfera. Pune tribine Zvezdinog stadiona pokazale su da se nije izgubila ona prava navijačka strast kod fudbalske publike (ne kod hiligana), što predstavlja obavezu za naše klubove i njihova rukovodstva da pronadju način da naprave ,,best by“ varijantu tima, koji koliko-toliko može da se nosi sa prosečnim evropskim ekipama i da igra bar u grupnim fazama evropskim kupova. Primer zagrebačkog Dinama pokazao je da je moguće napraviti takav sistem.
Na kraju krajeva, jedini tim sa prostora bivše SFRJ koji igra u grupnoj fazi Lige šampiona je Maribor ???, koji je pokazao da i ,,mali klub,, koji se vodi na pravi način, može biti konkurentan u elitnim evropskim takmičenjima. I skopski Vardar pokazuje da ide tim putem – izbacili su poznati i veoma bogati Fenerbahče i ušli u grupnu fazu Lige Evrope. I ruski Krasnodar, ali i praška Sparta su mnogo bogatiji timovi od Zvezde, pa su pali na nekadašnjoj beogradskoj ,,Marakani“.
Večiti problem srpskih klubova – novac, može se prevazići i obezbediti kvalitetnim upravljanjem, dobrim skautingom, pametnom transfer politikom, insistiranjem na struci – kako u razvoju mladih talenata, tako i u vođenju prvog tima. I naravno, „pametnom“ privatizacijom, koja je na žalost u srpskim uslovima i dalje ,,tabu tema“. Valjda zbog sećanja na efekte privatizacije u privredi ili ima tu i nekih drugih stvari.... Samo klubovi kojima se upravlja na moderan način mogu računati da će koliko-toliko biti redovni učesnici grupnih faza evropskih kupova, a koji i donose najveću zaradu klubovima, i koji podižu cenu njihovih igrača na fudbalskoj pijaci.
A Partizan i Zvezda su svojim navijačima obezbedili zadovoljstvo da najmanje ove jeseni na travnjacima (pomalo oronulim) dva naša najveća stadiona (takodje sve više oronula), gledaju velike evropske utakmice. I da dva naša najveća kluba iz kase UEFA-a ali i od drugih prihoda od ovih medjunarodnih utakmica (sponzori, ulaznice, TV prava), zarade dovoljno novca da normalnu funkcionišu u finansijskom smislu u ovoj sezoni, i da možda ne moraju prerano da prodaju neke od talentovanih mladih igrača.
Ima razloga da se čestita fudbalerima i stručnom štabu Zvezde i Partizana, koji na sebe preuzimaju i obavezu da pokušaju da izgrade fudbalski sistem koji će i narednih sezona donositi igre u grupnoj fazi evropskih kupova. Što bi rekli optimisti, možda je ovo prvi znak ozdravljenja srpskog klupskog fudbala... Možda...
Pogledaj vesti o: Partizan, Večiti derbi, Zvezda - Partizan