Izvor: Politika, 03.Jan.2015, 13:51

Real nakrivio krunu

U prvoj utakmici „Top 16” faze Evrolige najtrofejniji evropski klub savladao Crvenu zvezdu u punoj Kombank areni sa 79:72 (15:12, 19:19, 24:14, 21:27). – Odluka pala u finišu treće deonice kada su Madriđani napravili seriju 14-0

Kralj je u Beogradu nakrivio krunu! Posle serije poraza Real je pregrmeo golgotu u krcatoj Kombank areni i pobedom startovao u „Top 16“ fazi >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Evrolige. Igrači Crvene zvezde trudili su se da spektakl na otvaranju nove košarkaške godine bude krunisan podvigom, skoro pola sata su bili ravnopravan takmac najtrofejnijem evropskom klubu, ali dobru igru u trenu su im odneli nervoza i neopreznost, a kvalitetan tim poput madridskog, kaznio je to kao od šale. U 26. minutu „crveno-beli“ su bili u plusu (43:42), a nekoliko diskutabilnih odluka sudijske trojke na čelu sa neurotičnim Hristoduluom iz Grčke uništile su im koncentraciju i za dva minuta, sa četiri „trojke“ u nizu Real je napravio seriju 14:0 i štiklirao gostovanje na jednom od najtežih evropskih parketa.

Trener Crvene zvezde Dejan Radonjić posle sjajnih igara i superiornog plasmana među 16 najboljih, istakao je da će za najmlađi tim Evrolige ova faza biti škola i - prva lekcija je naučena. U košarci pored kvaliteta i truda, važnu ulogu igra psihologija, uprošćeno rečeno, vera u sopstvene moći. Da bi se pobeđivali jači od sebe, pritisak i strah moraju da se ostave u svlačionici, ali za to je nedovoljan samo jedan čas. Mnogo više razloga za nelagodnost imao je osmostruki prvak Evrope, koji je je u Beograd, iako kao favorit, došao na „klimavim nogama“, poljuljan brojnim porazima, sa trenerom za kog je pero za potpisivanje otkaza već bilo umočeno u mastilo. Ipak, Lasu treba odati priznanje. Odlično je taktički i psihološki pripremio igrače za košarkaški rat koji je morao da dobije. Uspeo je da odseče „visokog momka“, kako je u najavi govorio za Bobana Marjanovića, najkorisnijeg igrača i prvog skakača prvog kruga Evrolige i najboljeg dodavača Vilijamsa. Bez dvojice najkonkretnijih igrača u elementu, Zvezda se junački držala skoro pola sata, a za podvig je trebalo mnogo, mnogo više.

Trener Reala parirao je Marjanoviću sa za glavu nižim Ajonom koji je Zvezdinog diva čuvao ispred, tako da nije dobio ni jednu loptu ispod samog koša, a Vilijamsu je oduzeo asistencije konstantnim pritiskom i rotiranjem skoro cele petorke na njemu. Najbolji dodavač Evrolige izgubio se do neprepoznatljivosti, za 19 minuta ubacio je tri poena s penala i imao samo dve asistencije, uz šut iz igre 6-0. Do finiša treće deonice, ni Ljulj nije postigao ni jedan poen, Fernandez se odbijao o snažno Lazićevo telo, bežao i tražio poziciju za šut, ali bez uspeha, Rodrigez je tek jednom pogodio, ali u par minuta su pokazali kako je košarka laka igra za velike igrače. Za tili čas pogodili su četiri „trojke“, što je uz odličnu igru Rejesa, koji je lako „jedan na jedan“ izlazio na kraj sa Mitrovićem bilo sasvim dovoljno da se izbegne neizvesna završnica.

Zvezdinu glavu je čuvala do tada odlična odbrana, ali da je bilo manje nervoze i igra bi bila na nivou ambijenta. Do trenutka kada je Hristodulu izazvao gnev 19 hiljada gledalaca (Zvezda će zbog gađanja sudija biti drastično kažnjena), bila je to prava navijačka akademija, ali na svu sreću sve se brzo smirilo, pa su do kraja utakmice nosili igrače od ubedljivog poraza (minus 18 u 32. minutu) do časnog. Dženkins je u drugoj deonici sa svih sedam poena sprečio prvi beg Madriđana, a Kalinić, Lazić i Mitrović imali trenutke napadačkog nadahnuća. Projektovane asistencije Vilijamsa preuzeli su Jović (9) i Kalinić (7), ali nedostajali su poeni Blažiča (prvi u 39. minutu), učinak Dangubića (neopravdano dobio malu minutažu – manje od sedam minuta), Vilijamsa i Marjanovića (bez učinka u drugom poluvremenu). Ako se tome doda osam promašenih bacanja (23-15) i znatno slabiji šut za dva i tri poena, jasno je zašto je Real prvi tim koji je ove sezone nadigrao „crveno-bele“.

Kombank arena. Gledalaca: 18.920. Sudije: Hristodulu, Kontas (Grčka) i Maestre (Francuska).

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 3, Dangubić, Mitrović 13 (jedna „trojka“), Lazić 8 (2), Blažič 6 (2), Kalinić 10, Marjanović 9, Dženkins 7 (1), Jović 3 (1), Cirbes 13. Nisu igrali Rebić i Tejić.

REAL: Rivers 5 (1), Fernandez 15 (3), Noćioni 9 (1), Mačiulis 4, Rejes 13 (1), Rodrigez 12 (2), Ajon 4, Kerol 2, Ljulj 5 (1), Burusis 6, Sloter 4. Nije igrao Kampaco.

Radonjić: Moglo je i bolje

Trener Crvene zvezde Dejan Radonjić brzo i lako je proanalizirao poraz svog tima.

- Real je najbolji tim s kojim smo se do sada susreli, već godinama glavni favorit za osvajanje Evrolige. Još na zagrevanju se videlo da su došli sa velikom željom da pobede, a kvalitet njihovih igrača najbolje se video u par minuta kada su prelomili utakmicu. Dobro smo ušli u duel, pokušali dobrom odbranom da iskontrolišemo napad Reala, dugo smo se rezultatski držali iako nismo dobro rešavali neke ofanzivne situacije. Kada je izgledalo da će neizvesnost potrajati, gosti su odigrali sjajan period i napravili veliku razliku. Ipak, nismo se predavali do kraja, uspeli da znatno smanjimo razliku, ali dva boda idu u Madrid. Ima sigurno elemenata koje smo bolje mogli da kontrolišemo, ali kada se razmisli protiv koga smo igrali, pitanje je koliko je to zaista bilo moguće. Najmlađa smo ekipa u Evropigi i pre ove faze takmičenja sam rekao da moramo da je iskoristimo za napredak ekipe i da budemo spremni za realne ciljeve na kraju sezone. Hvala publici koja nas je fantastično bodrila i verujem da će i u narednim utakmicama biti na ovakav način uz nas – rekao je Radonjić.

Laso: Važna pobeda

Posle četiri poraza u pet utakmica, Realu je „svanulo“ u Beogradu, a njihov trener Pablo Laso tako je verovatno izbegao sudbinu kolege iz Laboral Kuće Krespija koji je ekspresno smenjen posle poraza od Crvene zvezde.

- Čestitam igračima jer znam koliko je teško savladati Zvezdu na njenom terenu. Morali smo da budemo koncentrisani tokom čitave utakmice, a ključna je bila serija 14:0. Čak i u finišu kada su nas „pritisli“, kontrolisali smo igru i zasluženo pobedili. Odbrana nam je dobro funkcionisala, nismo im dozvolili da se razigraju i zatvorili smo Vilijamsa. Bila je ovo odlična utakmica u sjajnoj atmosferi – istakao je trener reala.