
Izvor: RuskaRec.ru, 28.Avg.2017, 14:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Crvena zvezda“ protiv ruskih timova - 2:2
Reuters
Dinamo Moskva 1972.
Svoj prvi duel sa Rusima u evropskim tamičenjima „Crvena zvezda“ je odigrala daleke 1972. godine. Rival je bio „Dinamo“ iz Moskve, a takmičenje Kup pobednika kupova. Prva utakmica je odigrana na beogradskoj Marakani 8. marta, pred oko 40.000 gledalaca. „Zvezda“ je tada imala dobar tim, u kome su se izdvajali Đorić, >> Pročitaj celu vest na sajtu RuskaRec.ru << Bogićević, Filipović, Dojčinovski, golman Dujković i reprezentativac Stanislav Karasi. Trener crveno-belih je bio legendarni Miljan Miljanić. Dva vodeća asa moskovskog tima, reprezentativci Jožef Sabo i Genadij Jevrjužihin igrali su u veznom redu.
Sva tri gola na beogradskoj utakmici pala su u poslednjim momentima poluvremena. U nadoknadi prvog poluvremena poveo je „Dinamo“ preko Anatolija Kožemjakina. „Crvena zvezda“ je napadala u nastavku i nošena publikom u 88. minutu napokon uspela da izjednači preko Zorana Filipovića. Poslednji trenuci drugog poluvremena bili su ponovo kobni po Beograđane. Za „Dinamo“ pogađa rezervni igrač Mihail Gerškovič, koji je desetak minuta ranije zamenio strelca prvog gola Kožemjakina.
Revanš je odigran dve nedelje kasnije, pred 55.000 gledalaca u prestonici Uzbekistana – Taškentu. Rezultat po „Crvenu zvezdu“ bio je nepovoljan, jer je od 1. minuta morala da juri prednost protivnika. „Zvezda“ preko defanzivca Petra Krivokuće uspeva ipak da u 65. minutu dođe u vođstvo, koje je potrajalo samo 10 minuta. Kožemjakin je ponovo bio koban za Beograđane. Utakmica je završena rezultatom 1:1, što je značilo da će u polufinalu Kupa pobednika kupova protiv „Dinama“ iz Berlina igrati istoimeni moskovski tim. Moskovljani su u finalu igranom na „Kamp Nouu“ rezultatom 3:2 poraženi od „Glazgov Rendžersa“, koji je u polufinalu eliminisao slavni minhenski „Bajern“.
Zanimljivo je takođe podsetiti da je Crvena zvezda mogla da igra finale Lige šampiona 1990/91. sa moskovskim „Spartakom“. Ali pošto do toga nije došlo, „Zvezda“ se na neki način osvetila „Olimpiku Marselj“ za poraz ruskog kluba u polufinalu.
Rotor Volgograd, 1998.
Do sledećeg okršaja „Crvene zvezde“ sa ruskim timovima u evropskih takmičenjima prošlo je više od četvrt veka. U pretkvalifikacijama Kupa Uefa, 11. avgusta 1998. na Marakani sastali su se „Crvena zvezda“ i „Rotor“ iz Volgograda. Ovaj meč bio je veoma težak za „Crvenu zvezdu“. Domaćini su poveli iz penala u 60. minutu preko veziste Dalibora Škorića, a „Rotor“ je izjednačio 6 minuta kasnije. U poslednjim trenucima susreta čuveni nemački sudija Helmut Krug opravdano je dosudio još jedan penal za Beograđane, pošto je golman Andrej Čičkin u kaznenom prostoru oborio strelca prvog gola Škorića. Sa bele tačke neumoljiv je bio večiti talenat Perica Ognjenović, lider te „Zvezdine“ generacije, u kojoj su se još izdvajali kasniji reprezentativci Bunjevčević, Drulić i golman Dragoslav Jevrić.
Revanš u Volgogradu završen je istovetnim rezultatom u korist „Crvene zvezde“. „Rotor“ je u 59. minutu poveo preko Aleksandra Zernova, a rezultat su preokrenuli Ognjenović i defanzivac Ivan Dudić. „Zvezda“ je uspela da preskoči nakon produžetaka svog sledećeg rivala francusku „Mec“, da bi još jedan francuski tim „Lion“ bio prevelik zalogaj i crveno-beli su nakon oba poraza završili u 2. kolu Kupa UEFA.
Zenit Sankt Peterburg, 2004.
„Crvena zvezda“ je poslednjih godina odigrala nekoliko prijateljskih mečeva protiv „Zenita“ iz Sankt Peterburga. Na jednoj takvoj utakmici u Beogradu prisustvovao je i predsednik Vladimir Putin.
Međutim, prvi okršaj sa „Zenitom“ u kvalifikacijama za Ligu Evrope iz septembra 2004. crveno-beli neće pamtiti po dobrom. I pored toga što su uspeli da okupe dobar i perspektivan tim u kome su glavnu reč vodili kasniji reprezentativci Žigić, Pantelić, Luković, Milovanović, Basta i Boško Janković, „Zvezda“ je praktično eliminisana nakon prvog meča na stadionu Petrovski u Sankt Peterburgu. Odbrana Beograđana nije imala rešenje za razigrane asove „Zenita“ Andreja Aršavina (postigao dva gola) i Aleksandra Keržakova (jedan gol). Krajnji rezultat bio je 4:0, a u strelce za „Zenit“ uspeo je još da se upiše i veteran Aleksandar Gorškov.
Revanš u Beogradu bio je puka formalnost. „Zvezda“ je povela u prvom poluvremenu preko Marka Pantelića, a „Zenit“ je u nastavku preokrenuo rezultat i slavio sa 2:1.
„Zenit“ se u nastavku takmičenja međutim nije proslavio, nije uspeo da prođe grupu. „Lil“, „Sevilja“ i nemačka „Alemanija Ahen“ bili su bolje plasirani od ruskog tima. Upravo u sezoni 2004/2005 stigao je prvi evropski klupski trofej u Rusiju. Moskovski CSKA je trijumfalno okončao svoje učešće u Kupu UEFA, a tome je doprineo i bivši igrač „Vojvodine“ i srpski reprezentativac Miloš Krasić.
Interesantno je da je u 1/8 finala CSKA eliminisao beogradski „Partizan“:
Poslednji jesenji mečevi pod okriljem UEFA na Marakani igrali su se u sezoni 2007/08. Baš te sezone u ovom takmičenju trijumfovao je „Zenit“ iz Sankt Peterburga:
U grupnoj fazi Lige Evrope „Zvezda“ je tada odigrala dostojno samo protiv minhenskog „Bajerna“. Vodili su dva puta, a nesrećno su poraženi pogotkom Tonija Krosa u 94. minutu. U preostala tri meča protiv solunskog „Arisa“, „Brage“ i „Boltona“, „Zvezda“ nije uspela da postigne nijedan, a primila je 6 golova. Ove jeseni „Crvenu zvezdu“ očekuju mnogo ozbiljniji protivnici nego 2007, londonski „Arsenal“, „Bate Borisov“ i „Keln“.
Pogledaj vesti o: Crvena Zvezda