Mislite da vas se ukrajinska kriza ne tiče? Pogledajte uskoro u novčanik

Izvor: Blic, 20.Mar.2014, 22:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mislite da vas se ukrajinska kriza ne tiče? Pogledajte uskoro u novčanik

Političku krizu u Ukrajini osetiće i građani Srbije na svojim džepovima. Ponajviše zbog mogućeg poskupljenja goriva, ali i druge robe čija cena zavisi od svetskih berzi. (+)

Tomislav Mićović, sekretar Udruženja naftnih kompanija, za „Blic“ objašnjava da se i ovog puta pokazalo da je cena sirove nafte i te kako osetljiva na političke krize. Ipak, pomeranja na svetskom tržištu, bar zasad, nisu velika.

- Nadamo se da i ako dođe do poskupljenja, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ono neće biti veliko. Dobro je to što država u slučaju ozbiljnijih poremećaja može da umanji akcize i do 20 odsto i tako zaštiti građane od velikih povećanja cena - kaže Mićović.

U NIS-u kažu da se situacija u Ukrajini neće odraziti na redovno snabdevanje tržišta naftom i naftnim derivatima, jer oni ove proizvode ne uvoze preko Ukrajine.

- Što se goriva tiče, cene na domaćem tržištu pratiće globalni trend cena sirove nafte i motornih goriva, ali NIS će se i dalje truditi da očuva konkurentne cene proizvoda - objašnjavaju u ovoj kompaniji.

Poskupljenje sirove nafte, nažalost, povlači i višu cenu gasa.

- Cena gasa određuje se po formuli - ako poskupi nafta, poskupeće i gas. Do ogromnog problema sa snabdevanjem gasom došlo bi ukoliko ekstremisti u Ukrajini zaista ostvare svoje pretnje i unište gasovod kojim Rusija doprema gas ka Ukrajini, pa dalje ka Evropi - kaže za “Blic“ Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas Srbije.

Kako je Ukrajina jedan od najvećih izvoznika pšenice i kukuruza, kriza u ovoj zemlji već je počela da podiže cene žitarica.

- Kada se zemlja nađe u situaciji u kojoj je Ukrajina, kupci ne mogu da računaju na blagovremenu isporuku pšenice i kukuruza, pa se okreću drugim tržištima. Zbog manjka robe na tržištu, cena raste, a poskupljenja smo osetili i mi, jer je kilogram kukuruza već sa 15 skočio na 17,5 dinara. Ako se kriza nastavi, moguć je i dalji rast cena - kaže Vukosav Saković, direktor “Žita Srbije“.

Zoran Pralica iz Unije pekara kaže da ne razmišljaju o poskupljenju i podseća da pekari sa Vladom imaju dogovor da kupcima isporučuju beli hleb „sava“ za 46 dinara. Dodaju i da, čak i u slučaju ekstremnijeg rasta cena žita, narednih meseci sigurno neće doći do pomeranja cena, a tu je i država koja u robnim rezervama ima oko 200.000 tona pšenice. Slično kažu i mesari koje već duže muči niska kupovna moć i smanjena potražnja za mesom.

- Ne verujem da će se dešavati bilo šta dramatično. Nama je u ovom slučaju veći problem to što je zbog pada ruske rublje za 20 odsto skoro obesmišljen izvoz u Rusku federaciju, kaže Vukoje Muhadinović, generalni direktor MI „Topola“.

Rezerve gasa do kraja godine

Srbija uvozi 90 odsto gasa iz Rusije. Ukoliko “Gasprom” zavrne gasne slavine, a što je najavljeno zbog navodnog duga od 1,89 milijardi dolara, nestašice bi najpre mogle da pogode balkanske zemlje, jer nemaju alternativni pravac za snabdevanje gasom. Prema rečima direktora “Dvora”, skladište je “potpuno napunjeno” i rezervi gasa ima do kraja godine.

Najčitanije SADA:
Pogledaj vesti o: Cena goriva

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Šta ćete plaćati skuplje zbog svađe Rusije i EU

Izvor: Blic, 20.Mar.2014

Političku krizu u Ukrajini osetiće i građani Srbije na svojim džepovima. Ponajviše zbog mogućeg poskupljenja goriva, ali i druge robe čija cena zavisi od svetskih berzi...Tomislav Mićović, sekretar Udruženja naftnih kompanija, za „Blic“ objašnjava da se i ovog puta pokazalo da je cena...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.