Zaječar
Zaječar

Opština Zaječar je opština u Srbiji. Nalazi se u centralnom delu Timočke Krajine, u Zaječarskom okrugu. Središte opštine je grad Zaječar.
Obuhvata Zaječarsku kotlinu, istočni deo Crnorečke i severni deo Knjaževačke kotline, kao i južne delove Negotinske krajine.

Teritorija opštine je omeđena sa severa obroncima planine Deli Jovan, sa istoka i jugoistoka obroncima Stare planine, kojom ide državna granica prema Bugarskoj, na jugu i jugozapadu Lasovačkom planinom kao ogrankom planine Tupižnice, a na zapadu Ježevicom i ograncima Velikog Krša. Površina opštine Zaječar je 1.069 km, najstariji poznati stanovnici ovih krajeva su bili Tribali, posle njih na ovom području se spominju Mezi, u dolini Timoka pominju se još i Timahi, ali se o njima sem njihovog imena ništa konkretno ne zna.

Naseljeni Sloveni u ove krajeve nazvali su se Timočani, a prve direktne vesti o Timočanima odnose se na 818. godinu, kada se oni već smatraju formiranom slovenskom grupom, te iste godine oni su se odmetnuli od Bugara. Zaječar se prvi put spominje 1466. godine, u turskom tefteru vezanom za stanovništvo vidinskoga pašaluka, a od 16. do 18. veka pojavljuju se mali podaci o naselju.

1806. godine stvoreni su povoljni uslovi za dizanje ustanka u ovim krajevima Karađorđe je odobrio hajduk Veljku Petroviću, knezu Milisavu i popu Radosavu da sa Timočanima i Crnorečanima dižu ustanak i posle niza uspešnih bojeva najveći deo Krajine i Zaječara je oslobođen.
Kriza i propast Prvog srpskog ustanka imali su teške posledice i u ovim krajevima. 1833. godine ovaj kraj je konačno oslobođen i pripojen Srbiji.
U blizini grada se nalaze ostaci rimske carske palate iz 4. veka pre nove ere, Feliks Romuliana Gamzigrad, koja je priznata kao svetska kulturna baština pod zaštitom Unesko. Grad Zaječar je od Beograda udaljen 250 kilometara. Smestio se u Zaječarskoj kotlini, na 137 metara visine, na sastavu reka Crni i Beli Timok koje oko dva kilometra nizvodno od grada prave Veliki Timok. Grad se prvobitno prostirao samo na desnoj obali Crnog Timoka, do brda Kraljevica. Vremenom se proširio i na levu obalu Crnog Timoka.

Sa Timočanima i Crnorečanima hajduk Veljko petrović, knez Milisav, i pop Radosav oslobodili su 1807. godine, ove krajeve od Turaka, ali su se sa propašću Prvog srpskog ustanka Turci opet vratili.
Zaječar je svim silama oslobođen 1833. godine i tada je priključen Srbiji. U Zaječaru je rođeno više znamenitih ličnosti, koje su u značajnoj meri uticale na društveni, ekonomski, i kulturni razvoj Srbije tokom 19 i 20 veka.

Pomenućemo hajduk Veljka Petrovića, jednog od najvećih junaka Prvog srpskog ustanka, Svetozara Markovića rodonačelnika radničkog socijalističkog pokreta u Srbiji, Nikolu Pašića jednog od najvećih političara i državnika u istoriji srpskog naroda, Đorđa Genčića industrijalca i ministra unutrašnjih dela u vreme kralja Aleksandra Obrenovića, zatim Zorana Radmilovića barda i legendu srpskog glumišta druge polovine 20 veka.

Zaječar danas u Srbiji ima status grada. Administrativni je, privredni, politički, i kulturni centar Zaječarskog okruga, koji pored Zaječara obuhvata i opštine Knjaževac, Boljevac, i Sokobanju. On je i centar obrazovni ovog dela Srbije. Pored više osnovnih i srednjih škola, u Zaječaru se nalazi i viša škola i fakultet za menadžment univerziteta megatrend. Zaječar je sedište Eparhije Timočke Srpske pravoslavne crkve, koja pokriva teritoriju Zaječarskog i Borskog okruga.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

ISPITANO 17 SVEDOKA, EVO ŠTA SE SLEDEĆE VEŠTAČI Tužilaštvo u Zaječaru nastavlja istragu povodom teškog ubistva Danke Ilić

Više javno tužilaštvo (VJT) u Zaječaru nastavlja istragu povodom teškog ubistva dvogodišnje Danke Ilić,...

Izvor: Blic, 26.Apr.2024, 21:02

Detaljnije >>

Fondacija Braća Karić nastavlja svoju misiju širom Srbije: Potpisana saradnja sa Narodnim pozorištem u Zaječaru

Fondacija Braća Karić i Narodno pozorište Timočke krajine – Kulturni centar Zoran Radmilović potpisali...

Izvor: Blic, 26.Apr.2024

Detaljnije >>

Zaposleni i osuđenici OZ Zaječar pomogli projekat "Kuća od papira" koji uključuje rad osoba sa intelektualnim teškoćama

Zaposleni i osuđenici Okružnog zatvora u Zaječaru uključili su se u projekat „Kuća od papira“...

Izvor: Blic, 26.Apr.2024

Detaljnije >>

Istočnu Srbiju mnogi smatraju najlepšim delom Balkana, a Zaječar je grad koji obavezno treba posetiti: Iskoristite Prvi maj i Uskrs i otkrijte sve njegove tajne

Koliko puta vam se dogodilo da sa prijateljima podelite iskustva se nekog putovanja u inostranstvu. Razne su zemlje bile „u igri“, od onih u komšiluku do onih egzotičnih. Ali, prisetite se, koliko ste često pričali...

Izvor: Blic, 26.Apr.2024

Detaljnije >>

Više javno tužilaštvo u Nišu preuzima slučaj nasilne smrti u policijskom pritvoru u Boru

Nakon što je Više javno tužilaštvo u Zaječaru podnelo predlog za supstituciju nadležnosti povodom...

Izvor: Radio 021, 26.Apr.2024

Detaljnije >>

POZNATO KO PREUZIMA SLUČAJ SMRTI BRATA UBICE DANKE ILIĆ Oglasilo se Apelaciono tužilaštvo u Nišu, doneli konačnu odluku

Nakon što je Više javno tužilaštvo u Zaječaru podnelo predlog za supstituciju nadležnosti u postupku povodom smrti Dalibora Dragijevića, koji je preminuo nasilnom...

Izvor: Blic, 26.Apr.2024

Detaljnije >>

U Pozorišnom muzeju u Zaječaru otvorena izložba „Početak traganja za bićem“

U Pozorišnom muzeju u Zaječaru otvorena je izložba "Početak traganja za bićem" Milice Miletić Hager.

Izvor: Danas, 26.Apr.2024

Detaljnije >>