Izvor: Kurir, 11.Jul.2010, 10:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
VELIKI OBRAČUN ŠPANIJE I HOLANDIJE
Svet dobija novog fudbalskog šampiona večeras u Johanesburgu!
Veliki favoriti - Brazil, Argentina, Italija i Engleska - odavno su otišli kući, Nemci su morali da se zadovolje učešćem u malom finalu, a prvi put u istoriji fudbala Holandija ili Španija (20.30, RTS) postaće prvak planete. Iako oba tima igraju napadački fudbal, stilovi im se ne podudaraju, potpuno su različiti, pa će biti zanimljivo videti ko će se kao uzor nametnuti ostatku planete.
Holandija >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << pripada grupi timova koji se oslanjaju na individualni kvalitet pojedinaca, dok protiv Španije i najbolje ekipe izgledaju kao da su došle iz juniorske konkurencije, pošto je njenim igračima nemoguće oduzeti loptu.
Selektor narandžastih Bert van Marvajk nada se uspehu u trećem finalu za Holandiju. Prethodna dva, 1974. i 1978. godine, generacija Johana Krojfa prepustila je Nemcima i Argentincima.
- Dobili smo svih šest utakmica na turniru što me čini vrlo zadovoljnim čovekom. Mnogo grešimo u završnici akcija. Španci su do sada na Svetskom prvenstvu stvorili manje šansi, ali su manje i grešili kada su bili u situacijama da postignu pogodak - rekao je Van Marvajk.
Za razliku od rivala, Španci kao najbolji rezultat na Mundijalima slave četvrto mesto osvojeno 1950. godine, pa je već sada jasno da su momci selektora Vinsenta del Boskea dobili svoje mesto u istoriji fudbala svoje zemlje.
- Najvažnija stvar u ovom trenutku je sačuvati hladne glave. Moramo da zadržimo prepoznatljiv pristup i ekipni duh kakav vlada u našoj svlačionici uoči svakog drugog meča - rekao je Del Boske.
Dejan Petković
Tika protiv Pola
Hobotnica Pol iz akvarijuma u Oberhauzenu u Nemačkoj već je ušla u legendu nepogrešivo pogađajući rezultate mečeva „pancera“, a u finalu je predvidela pobedu Španije.
Zebra Tika iz beogradskog zoološkog vrta krenula je za slamom na kojoj je bila holandska zastava, pa ukoliko njena prognoza bude tačnija od Polove, onda će se njene usluge koristiti i u narednim duelima reprezentacije Srbije, Partizana, Zvezde...
Veb ne može da smiri decu
Kada je objavljena informacija da će Englez Hauard Veb biti glavni sudija finala, španski mediji nisu bili srećni, verujući da njegov način vođenja utakmica favorizuje rivale. Ni Vebova supruga Kaj, sa kojom ima troje dece - Holi, Lusi i Džeka, nije bila preterano impresionirana istom informacijom, ali iz sasvim drugih razloga.
- Pojma nemam kako on uspeva da održi red među igračima. Naša deca ga ne slušaju, ne doživljavaju ga ozbiljno - rekla je gospođa Veb.
Poslednji Englez je sudio finale SP 1974. godine, i to baš Holandiji protiv Nemačke, a reč je Džeku Tejloru.
Osamdeset godina rata
Večeras ćemo gledati i obračun bivših kolonijalnih velesila, koje su se dobro naratovale. U ratu za holandsku nezavisnost na prelazu iz 16. u 17. vek Španci i Holanđani tukli su se neverovatnih 80 godina! Španci su u to doba bili imperija na zalasku, a Holanđani nacija u usponu, naslednici najveće svetske pomorske velesile.
Titula s krunom
Novu titulu svetskog prvaka u fudbalu proslaviće nacija s krunom. Posle Drugog svetskog rata mundijale su osvajale republike, ako se izuzme SP 1966, kada je šampion postala Engleska.















