Srpski fudbal - evropski prosek

Izvor: Mondo, 12.Dec.2012, 13:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srpski fudbal - evropski prosek

Naši predstavnici u evrotakmičenjima nisu se proslavili ni ove sezone. Ipak, napravljen je pomak sa 27. na 25. poziciju.

Srbija već nekoliko godina izlazi na evropsku scenu sa četiri kluba, a tako će biti i u sezoni 2013/14.

Ponovo će prvak države startovati u drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona, drugoplasirani i osvajač Kupa od drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope, dok će trećeplasirani tim Jelen Superlige morati da bude spreman već za prvu rundu >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << kvalifikacija za Ligu Evrope, koja je na programu početkom jula.

Partizan, Crvena zvezda, Vojvodina i Jagodina odigrali su tokom leta i jeseni ukupno 24 evropske utakmice i zabeležili šest pobeda, devet remija i devet poraza.

Samo crno-beli su se probili do grupne faze Lige Evrope, gde se pobede i remiji boduju više nego u kvalifikacijama.

Kada se podvuče crta, osvojeno je 12 bodova (Partizan 6, Zvezda 3, Vojvodina 2,5 i Jagodina 0,5), što podeljeno sa brojem klubova daje koeficijent 3,000.

To predstavlja napredak u odnosu na prošlogodišnjih 2,125 i donelo nam je napredak za dve pozicije na rang listi UEFA. Bili smo 27, sada smo 25. od ukupno 53 nacije, što u praksi nije dovoljno za bilo kakvu promenu, u smislu kasnijeg uključivanja u kvalifikacije.

Imajući u vidu koeficijente iz prethodnih sezona (2008/09 - 3,000; 2009/10 - 3,000; 2010/11 - 3,500), jasno je da su se srpski timovi ustalili na određenom (prilično nezavidnom) nivou i da su ovo rezultati kakve, uz manje varijacije, možemo da očekujemo i u bliskoj budućnosti.

Poređenja radi, isti koeficijent (3,000) u aktuelnoj sezoni su ostvarili timovi iz Mađarske i Azerbejdžana, a malo uspešniji bili su Slovenci, Izraelci (po 3,250) i Danci (3,300). Beloruski klupski fudbal može se pohvaliti koeficijentom 4,250, a hrvatski sa 4,375.

U grupu onih čija fudbalska publika može još i da nam zavidi spadaju Slovačka, Bugarska i Finska, da ne pominjemo brojne bivše jugoslovenske i sovjetske republike...

Ove sezone su naši klubovi bili uspešniji od poljskih (2,500) i austrijskih (2,250), ali su te zemlje bolje plasirane zbog "zalihe" iz prethodne četiri godine.

(MONDO, foto: MN Press)

Nastavak na Mondo...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.