Špansko finale u Ligi Evrope

Izvor: Politika, 27.Apr.2012, 00:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Atletik u Bilbau savladao Sporting s 3:1 (2:1), dok je Atletiko iz Madrida i u gostima pobedio Valensiju s 1:0 (0:0). – Za pehar 9. marta u Bukureštu

U finalu fudbalske Lige Evrope, 9. maja na stadionu „Nacional arena” u Bukureštu igraće španski klubovi Atletik iz Bilbaa i Atletiko iz Madrida.

Baskijci su na svom „San Mamesu” nadoknadili prednost Portugalaca. Već nakon prvog dela bili poravnati. Samo 17. minuta bilo je dovoljno Baskijcima da nadoknade >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << prednost rivala iz prve utakmice. Erera je oduzeo loptu i predao je Munijainu, koji je centrirao s desne strane, Ljorente je grudima spustio do Susaete, a ovaj je volejom poslao u levu stranu gola gostiju – 1:0.

Van Volfsvinkel je u 44. minutu izjednačio na 1:1, pošto je spretno odbijenu loptu sa 14 metara smestio u mrežu. U prvom minutu nadoknade domaćin je opet došao u vođstvo. Ljorente je izvanredno izbacio iz igre dvojicu igrača i uposlio Gomeza, kojem nije bilo teško da savlada Patrisija – 2:1.

Posle kornera u 52. minutu Martinez je tukao glavom, ali je samo pogodio desnu stativu. Četiri minuta kasnije Insua je na drugoj strani uzdrmao levu stativu. Plasman u finale Atletiku doneo je Ljorente, golom u 88. minutu.

Atletik – Sporting          3:2 (2:1) – prvi meč 1:2

Stadion: San Mames. Gledalaca: 37.000. Sudija: Etkinson (Engleska). Strelci: 1:0 Susaeta (17), 1:1 Van Volfsvinkel (44), 2:1 Gomez (45+1), 3:1 Ljorente (88). Žuti kartoni: Amorebijeta, Gomez (Atletik), Van Volfsvinkel, Kariso, Ksandao (Sporting). Nadoknada vremena: prvi deo: 1, drugi: 5 minuta.

ATLETIK: Iraizoz, Iraola, Martinez, Amorebijeta, Aurteneče, Erera (od 90+4 Perez), Ituraspe, Munijain (od 90. Ekiza), Susaeta, Ljorente, Gomez (od 90+3 Tokero). Trener: Bijelsa.

SPORTING: Patrisio, Pereira, Polga, Ksandao, Insua, Martins (od Kariljo), Šars, Fernandez (od 46. Kariso), Pereirinja (od 63. Hefren), Kapel, Van Volfsvinkel. Trener: Sa Pinto.

Valensija je jalovo atakovala, a Atletiko se branio i strpljivo čekao šansu da iz kontranapada matira rivala. Gosti su priliku dočekali u 60. minutu, kada je Dijego uposlio Adrijana Lopeza, a ovaj primio loptu i postigao evrogol.

Valensija – Atletiko       0:1 (0:0) – prvi meč 2:4

Stadion: Mestalja. Gledalaca: 35.000. Sudija: Skomina (Slovenija). Strelac: 0:1 Lopez (60). Žuti kartoni: Soldado, Alba, Aduriz (Valensija), Kortoa (Atletiko). Crveni karton: Tijago (Atletiko) u 79. Nadoknada vremena: prvi deo: 1 minut, drugi: 3.

VALENSIJA: Alves, Barahan, Rami, R. Kosta, Alba, Feguli, Albelda, Pareho (od 68. T. Kosta), Kanales (od 59. Matju), Žonas (od 57. Aduriz), Soldado. Trener: Emeri.

ATLETIKO: Kortoa, Huanfran, Godin, Miranda, F. Luis, Suarez (od 46. Gabi), Tijago, Turan (od 74. Salvio), A. Lopez, Dijego (od 84. Koke), Falkao. Trener: Simeone.