Izvor: Vostok.rs, 23.Mar.2014, 11:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rusija gradi fudbalske stadione
23.03.2014. -
Rusija pristupa velikom projektu izgradnje sportskih objekata i neophodne infrastrukture za šampionat sveta u fudbalu, koji će se održati 2018.godine. Približna cena ukupnog projekta, prema rečima ministra sporta RF Vitalija Mutka, iznosi 600 milijardi rubalja. Polovinu ove sume, na sebe će preuzeti privatni investitori.
Neposredno na izgradnju stadiona biće potrošeno oko 40% od označene sume. Ostalih 60% će otići na pripremu infrastrukture - izgradnju >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << puteva, hotela, aerodroma, sala za treninge. Već je veliki posao urađen- izgrađena su tri stradiona u Kazanju, Sočiju i Jekaterinburgu, početo je sa radovima u Sankt Peterburgu i u Moskvi. Prema rečima predsednika fudbalskog kluba „Spartak“ Leonida Feduna, prvi meč u prestoničkoj areni „Otkritie“ biće održan u julu ove godine. A u avgustu počinje izgradnja svih, planom utvrđenih stadiona, osim „Lužniki“ gde se za sada odvija demontaža stare arene.
Mečevi šampionata sveta 2018.godine će biti održani u 11 ruskih gradova, u tom smislu u Samari. Projekat samarskog stadiona već je prošao državnu ekspertizu. Radnici koji rade nad nemačkim projektom imaju veliko iskustvo- više od deset arena, koje su ugostile mečeve šampionata sveta i Evrope- u Nemačkoj, JAR, Ukrajine i Poljskoj. Konstrukcija kompleksa biće jedinstvena, rekao je novinarima predstavnik kompanije «GMP-Architekten» Martin Krebes:
- Vi ste videli projekat, njegovu jedinstvenost, jedinstveni stadion koji nema ekvivalente u svetu. Prepoznatljivost objekata- veoma je važan faktor.
Spolja samarski stadion će podsećati na veliki dragi kamen. A u Rostovu na Donu sportski kompleks će gledano iz visine, izgledaće kao veliki znak pitanja. Takvo rešenje, objašnjava arhitketka, rukovodilac projektnog biroa „Mosproekt-4“ Dmitrij Buš:
- Zašto je tako napravljeno? Kako bi sve tribine- zapadna, istočna i južna tokom mečeva i koncerata imale pogled na panoramu grada Rostov na Donu. Kako bi svi gledaoci mogli da osete, da oni nisu na apstraktnom stadionu i kako bi mogli konkretno ovom stadionu da daju individualnost.
Posle početka izgradnje rostovskog stadiona, počeće osvajanje leve obale Dona- u gradu će biti izgrađeno još nekoliko zdanja, u tom smislu i novi cirkus. Tako će šampionat sveta u fudbalu dati zamajac razvoju grada, nove puteve, mostove i novi aerodrom- i naravno nova radna mesta.
Sergej Rumjancev,
Izvor: Glas Rusije, foto: RIA Novosti
Pogledaj vesti o: Fudbal



