Politika: Gde su pare od transfera igrača?

Izvor: Sportski Žurnal, 21.Okt.2012, 21:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Politika: Gde su pare od transfera igrača?

Kad je pre par dana vlasniku jedne privatne firme u Beogradu stigla opomena iz Poreske uprave da treba da plati 35.000 dinara poreza kako mu ne bi bio blokiran račun firme, izvršena prinudna naplata, a ako ne postupi po „naređenju” – sledi mu dnevno zaračunavanje kamata na osnovni dug.
Iznervirani vlasnik javio se redakciji Politike i pitao zašto u Poreskoj upravi postoje dvostruki aršini.
Kako je to on „trn u oku” poreznicima s dugom od 35.000 dinara, i to prvi put, a >> Pročitaj celu vest na sajtu Sportski Žurnal << nisu, recimo, Fudbalski klub Partizan, RTS javni servis, Pink televizija, Mub… ili neko drugi s spiska 1.000 najvećih poreskih dužnika koji imaju višemilionske dugove – piše u današnjem broju list Politika.
I zaista – da li i zašto postoje različiti standardi kada su u pitanju poreski obveznici? I zašto bi, primera radi, fudbalski klub Partizan, čiji dug iznosi prema poslednjim podacima Poreske uprave 424.885.689 dinara, imao pravo na sporazumno odloženo plaćanje, a mala firma nema pa joj se odmah preti blokadom?
Đerđ Pap, poreski savetnik i bivši direktor Republičke poreske uprave, kaže za „Politiku” da je nepisano pravilo da se prema poreskim obveznicima različito postupa, a zašto je to tako, ne može da objasni.
To vam je kao kod računa za struju. Najgore prođu oni koji je redovno plaćaju. Oni s milionskim dugovima prolaze nekažnjeno. Ili im se oprosti dug, odnosno omogućava da plate na rate, a najčešće to do kraja nikada ne urade – kaže Pap.
Činjenica je, dodaje, da bi poreski zakon morao biti isti za sve i za onog ko ima 5.000 i za dug od pet miliona dinara. Zašto poreznici ne preduzimaju iste mere za velike firme, kao što to rade sa samostalcima, to je pitanje na koje niko ne želi da odgovori, već samo može da se pretpostavlja.
Pap isključuje mogućnost da Poreska uprava nije znala da neko mesecima ili godinama ne plaća porez.
To je jednostavno nemoguće.
Poreska uprava je, ističe, objavljivanjem spiskova s imenima najvećih dužnika, iz kojih se vidi da pojedina pravna lica ili preduzetnici i po deset godina ne plaćaju poreze sebi dala auto gol, a država da nema jake institucije koje bi dužnike primorala da izmiruju svoje obaveze na vreme.
Upitan, šta je po njemu razlog da se na listi 100 najvećih dužnika ne nađu aktivne firme i poslodavci, već oni koji su u stečaju i čija su potraživanja mahom nenaplativa, Pap kaže, da bi objavljivanje liste aktivnih firmi i iznosa, koje je moguće naplatiti, imalo smisla jedino poreznicima, jer bi mogli da vide šta mogu, a šta ne mogu da naplate.
Nema govora da dužnici ne znaju da imaju nenaplaćena potraživanja. Znaju. Još kako. Ovako se stvara sumnja da je spisak objavljen da bi se pokazalo kako se radi transparentno, a u isto vreme taj isti spisak poslužio je da se prikriju nedodirljivi – ističe Pap.
Upitan kako je moguće da jedan veliki fudbalski klub, za naše prilike, kakav je Partizan, ima nenaplaćen porez, a da s druge strane stalno čujemo da je došlo do transfera igrača za koje se uzimaju obeštećenja i moralo bi da se plati porez na transfer, Pap kaže, da je pravo pitanje gde su završile pare od tih transfera, ako nisu na računu Partizana i gde je plaćen porez na transfer igrača. Princip je isti i za Partizan i za STR – dnevni pazar mora da se knjiži.
Nije jasno, bar iz onoga što se vidi na spisku 1.000 najvećih dužnika, kako je to i pored sporazuma o odloženom plaćanju Partizan izbegao da plati osam dospelih rata i zašto mu ova mogućnost nije oduzeta čim je prvi put izbegao da plati ratu duga.
Oni kojima se tolerisalo da četiri, pet ili deset godina ne plate poreze i doprinose morali su imati političku zaleđinu. Samo u takvoj situaciji kada, dakle, postoji politička odluka da neka firma ne plaća doprinose ona će to i učini. Sve druge, poreznici ne da će samo opominjati i obaveštavati da imaju dugove, već će im blokirati račun kako bi naplatio potraživanja – objašnjava Dragoljub Rajić, portparol Unije poslodavaca Srbije.
Iako bi u tom slučaju trebalo očekivati da neko od u zatvor, poreznici se radije odlučuju za prolongiranje naplate duga, jer ukoliko bi neko otišao u zatvor jasno je da nema mogućnosti da mu se dug naplati – ističe Rajić.
Pogledaj vesti o: Partizan

Nastavak na Sportski Žurnal...



Povezane vesti

SRPSKI PREDUZETNIK: Mene jure za porez, a Partizan duguje 424 miliona

Izvor: Telegraf.rs, 21.Okt.2012

Kako to da Partizan i poznate medijske kuće, RTS i Pink, duguju za porez milione, a vlasnicima malih firmi se preti blokadom kod duga od nekoliko desetina hiljada dinara * Gde su zavšile pare od transfera igrača, pita se Đerđ Pap, poreski savetnik i bivši direktor Poreske uprave Srbije

Nastavak na Telegraf.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Sportski Žurnal. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Sportski Žurnal. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.