Helikopteri, garda i 2.000 policajaca u Elbasanu

Izvor: Politika, 03.Okt.2015, 19:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Helikopteri, garda i 2.000 policajaca u Elbasanu

Albanski navijači optužuju predsednika vlade Ramu i fudbalski savez da su „servilni prema Srbima” uoči utakmice koja se igra 8. oktobra

Portparol albanske policije Genti Mulaji rekao je Tanjugu da će više od 2.000 policijaca obezbeđivati fudbalsku utakmicu između Albanije i Srbije, među kojima i pripadnici garde, zaduženi za visoke ličnosti, s obzirom na to da se očekuje dolazak Aleksandra Vučića.

Srpski premijer bi prema ranijim najavama trebalo >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u društvu predsednika albanske vlade Edija Rame da gleda meč, ali je izjavio da još nije doneo odluku da li će doputovati u Elbasan, pošto je Rama u međuvremenu u goste pozvao kosovskog vicepremijera Hašima Tačija i druge.

Kako je Mulaji naveo, u obezbeđenju će biti angažovana i tri helikoptera, koji će voditi računa da se iznad stadiona u Elbasanu ne pojavi dron kao što je to bio slučaj u Beogradu.

– U saradnji sa savezom preduzeli smo sve mere kako bi utakmica prošla bez ikakvih problema i u normalnim okolnostima. Za bezbednost će biti zadužena i garda koja podrazumeva čuvanje važnih ličnosti pošto prema dosadašnjim informacijama očekujemo i premijera Srbije, a tu su i naš premijer, kao i ministri, predsednik Skupštine Albanije”, rekao je portparol albanske policije.

On je dodao da je policija više puta obišla stadion u Elbasanu, ali da će imati posla ne samo na njemu, nego i u celom gradu, gde će se na nekoliko mesta organizovano gledati TV-prenos.

– Nije problem samo unutrašnjost stadiona, biće mnogo ljudi i van stadiona, jer su kapaciteti mali. Naše mere podrazumevaju trenutak od dolaska gostujućeg tima na aerodrom „Rinas” dan pre, preko prevoza do hotela, do transporta na dan utakmice. Tri helikoptera nadletaće stadion i grad, a oni će se pobrinuti da ne poleti ništa iznad stadiona kao što su dronovi ili druge vrste letilica koje bi remetile tok utakmice ili bezbednost. Mi smo odlučni da stvorimo bezbednu atmosferu za gostujući tim kao i za reprezentaciju Albanije, jer se ovde dovodi u pitanje dostojanstvo i imidž naše zemlje, – rekao je Mulaji.

Dodao je da su Albanci već testirali ovaj sistem bezbednosti na prethodnoj utakmici protiv Portugalije:

– Broj pripadnika policije koji je planiran varira od 1.400 do 2000, a tu su pored njih i privatno obezbeđenje, plus 400 redara koji rade za Fudbalski savez Albanije.

Portparol policije kaže da će policija striktno poštovati uputstva Uefe, pa će obeležja koja mogu da se unesu u stadion zavisiti od njih:

 – Neće biti moguće da se unesu nikakvi tupi predmeti kao što su upaljači, ključevi i drugi metalni i plastični predmeti. Navijači koji žele da uđu na stadion, pored karte koju pokazuju, moraju da imaju i ličnu kartu. Sve karte poseduju ime i ukoliko se ime vlasnika karte ne poklapa s njegovim podacima iz lične karte, ulaznica će biti nevažeća i takvoj osobi će biti zabranjen ulazak na stadion.

Navijači Albanije napisali su otvoreno pismo premijeru Albanije Ediju Rami i Fudbalskom savezu Albanije kojim su ih optužili da su „servilni prema Srbima”.

Prema tvrdnjama navijača, koji su pismo poslali i ovdašnjim medijima, „skandal je što im ne daju da nose odeću u crveno-crnim bojama, što se ne dešava nigde”.

Oni su u pismu naglasili da je „besmisleno da FSA prihvati sve zahteve Srbije koji se odnose na zabranu isticanja simbola i prisustva nekih ljudi na utakmici”.

Navijači su se takođe, žalili što Ismail Morina, koji je pustio dron na utakmici Srbija – Albanija u Beogradu, ne može da prisustvuje utakmici. „Frustrirani smo načinom na koji su ove mere preduzete, a njihovim izvršenjem se krše prava albanskih navijača i to je neprihvatljivo” navodi se u pismu.

U pismu se, takođe, ističe da Morina nije tražen od bilo kog državnog organa i da nije podneta nikakva krivična prijava protiv njega. „Zato ne razumemo zabranu ulaska na stadion, naših članova i simbola” ističu navijači i dodaju da se time direktno provociraju njihova osećanja i „osećanja igrača”.

Oni u pismu pozivaju organizatore utakmice da povuku ovakve odluke. „U suprotnom, bilo kakve neželjene reakcije biće posledica vaših postupaka i vaša odgovornost”, zaključuju navijači u pismu albanskom premijeru Rami i Fudbalskom savezu Albanije.

Utakmica između Albanije i Srbije igra se 8. oktobra u 20.45 č u Elbasanu.

Tanjug

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.