Izvor: B92, 27.Jan.2011, 21:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gulit: "U Tereku zbog fudbala"

Holandski fudbalski trener Rud Gulit istakao je da je ekipu čečenskog Tereka iz Groznog preuzeo samo iz sportskih razloga, a ne zbog političkih stavova.

Javnost u Holandiji Gulitu je zamerila što je prihvatio da dodje u Terek, ekipu čiji je predsednik Ramzan Kadirov, ujedno i predsednik Čečenije, koji je optužen za kršenje ljudskih prava.

Gulit je odbacio takve optužbe i svoj potez uporedio sa odlukom reprezentacije Holandije da 1978. godine >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << otputuje na Svetsko prvenstvo u Argentini, koja je tada bila pod vojnom diktaturom.

"I te 1978. godine vodile su se mnoge diskusije, ali je Holandija u Argentinu otišla isključivo zbog sporta", rekao je bivši trener Čelsija, Njukasla, Fejenorda i Los Andjeles Galaksija.

Nacionalni tim Holandije je 1978. godine osvojio titulu svetskog viceprvaka pošto je u finalu Mundijala posle produžetaka izgubio od Argentine sa 1:3.

"Ovo što sam ja sada učinio, potpuno je ista stvar. Uvek će biti ljudi koji su za i koji su protiv, ali ja se ne mešam u politiku. Želim da se koncetrišem na sport i ljudima pružim malo zadovoljstva", dodao je Gulit, koji je 1988. godine kao fudbaler Holandije postao prvak Evrope.

On je izrazio nadu da će njegov dolazak u Čečeniju, koja je dva puta ratom pokušala da se izbori za nezavisnost od Rusije, doprineti smirivanju tenzija u tom regionu.

"U timu igra momak koji ima problema da se nasmeje. Saradnici iz stručnog štaba su mi objasnili da je uzrok tome to što je zbog rata 10 godina živeo u bunkeru. A kada sam ga pohvalio, on se nasmejao. To je sjajno, to je druga strana priče", istakao je Gulit.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.