Fudbal: Mračna priča o prvom osvajaču Lige šampiona - senke nad Marsejom i Bernarom Tapijem

Izvor: B92, 09.Jun.2023, 16:47

Fudbal: Mračna priča o prvom osvajaču Lige šampiona - senke nad Marsejom i Bernarom Tapijem

U finalu 1993, ekipa trenera Rajmonda Gutalsa je pobedila italijanski Milan za koji su igrali Franko Barezi, Paolo Maldini, Frank Rajkard i Marko van Basten.

Za 30 godina, koliko postoji fudbalska Liga šampiona, nijedan pobednik nije bio toliko kontroverzan kao onaj koji se prvi domogao pehara.

Marsej je i dalje jedini francuski klub koji je osvojio Ligu šampiona i to u sezoni 1992/93 kada je rebrendiran nekadašnji Kup evropskih šampiona.

U finalu 1993, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ekipa trenera Rajmonda Gutalsa pobedila je italijanski Milan za koji su igrali Franko Barezi, Paolo Maldini, Frank Rajkard i Marko van Basten.

Jedini gol na utakmici na Olimpijskom stadionu u Minhenu dao je štoper Bazil Boli.

Marsej je postao prvak Evrope.

Čak ni Pari Sen Žermenu sa Lionelom Mesijem, Kilijanom Mbapeom i Nejmarom to nije pošlo za rukom.

Ovo dostignuće, međutim, ubrzo je prekrila senka skandala sa nameštanjem utakmica zbog kojeg je Marseju oduzeta titula prvaka Francuske 1993, a klub je izbačen u drugu ligu.

Događaji zbog kojih će ta sezona Marseja postati ozloglašena, međutim, odigrali su se nekoliko dana pre finala u Minhenu.

Pored toga što su jurili evropski uspeh, fudbaleri Marseja vodili su tesnu borbu za titulu u francuskoj Ligi 1 sa Pari Sen Žermenom i Monakom.

Sve je stalo u poslednje kolo, odigrano nedelju dana pre susreta sa Milanom.

Marseju je bila potrebna pobeda, a gostovao je kod Valensijena kojem je pretilo ispadanje.

Gosti su pobedili 1:0 i osvojili titulu prvaka Francuske.

Međutim, ubrzo su se pojavili izveštaji da stvari nisu čiste.

Fudbaler Valensijena Žak Glasman rekao je da mu je vezista Marseja Žan Žak Edeli, bivši saigrač u Nantu, ponudio 250.000 franaka - u to vreme oko 30.000 funti - da "skinu nogu sa gasa".

Još dvojici fudbalera Valensijena, Horheu Buručagi i Kristofu Roberu, takođe je ponuđen mito.

Robertova supruga je otišla u hotel u kojem je bila ekipa Marseja da pokupi torbu sa novčanicama, koja je kasnije pronađena zakopana u bašti njene majke.

Počele su policijske istrage, kao i procesi pred francuskim fudbalskim organima.

Marseju je oduzeta titula prvaka Francuske, izbačen je u drugu ligu i uskraćeno mu je pravo da brani titulu osvajača Lige šampiona.

Ipak, Edeli nije završio sa Marsejom.

U njegovoj autobiografiji, objavljenoj 2006, tvrdi se da su igrači dobijali sumnjive injekcije pre utakmice protiv Milana.

Ove tvrdnje su potvrdili njegovi nekadašnji saigrači, među kojima Kris Vodl i Toni Kaskarino.

"Igrači Marseja su stalno dobijali injekcije", rekao je Vodl 2003. za San.

"Klupski lekar je rekao da će injekcije pomoći naš oporavak posle utakmica. Dobio sam nekoliko injekcija, ali nisam primetio nikakvu razliku.

"Ne znam šta je to bilo, ali niko nikada nije pao na antidoping kontrolama i nije se pojavilo ništa protivzakonito".

Kaskarino je, pišući za Tajms kasnije te godine, dodao: "Do danas nemam pojma šta je to bilo. Doktor bi mi samo rekao da će mi to podstaći adrenalin i nikad nisam bio želeo da pitam dalje".

"Šta god da je bilo, moji rezultati su se poboljšali. Držim se trunke nade da je to bilo legalno, iako sam 99 odsto siguran da nije."

Evropska fudbalska unija (UEFA) ponovo je proverila anti-doping testove urađene u to vreme i potvrdila da su negativni, dok je Tapi neuspešno tužio Edelija za klevetu.

Dao je dodatni mračni ton ovoj zloglasnoj priči.

Prvi osvajači Lige šampiona zauvek će ostati u senci kontroverzi.

Pogledajte video

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom
Pogledaj vesti o: Fudbal,   Liga Šampiona,   Finale Lige Šampiona

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Fudbal: Mračna priča o prvom osvajaču Lige šampiona - senke nad Marsejom i Bernarom Tapijem

Izvor: Radio 021, 09.Jun.2023

U finalu 1993, ekipa trenera Rajmonda Gutalsa je pobedila italijanski Milan za koji su igrali Franko Barezi, Paolo Maldini, Frank Rajkard i Marko van Basten.

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.