Izvor: Glas javnosti, 31.Maj.2011, 07:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
FIFA optužla katarskog šeika za zaveru
CIRIH - Član Izvršnog komiteta Svetske fudbalske federacije (Fifa) Čak Blejzer izjavio je da su Mohamed bin Hamam i Džek Vorner "od početka predsedničke kampanje imali plan kako da kupe glasove delegata".
Bin Hamam se kandidovao za predsednika, ali se povukao nakon optužbi da je nudio mito. On i Vorner, dosadašnji potpredsednik Fife, juče su suspendovani na neodređeno vreme.
Blejzer je naveo da će tokom istrage "svetlost dana" ugledati novi dokazi da su pomenuta >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << dvojica učestvovali u nelegalnim radnjama.
- To je bila zavera od samog početka kampanje za predsednika Fife- kazao je Blejzer.
Bin Hamam i Vorner se, zasad, pod sumnjom da su delegatima na izbornoj skupštini Karipske fudbalske federacije nudili po 40.000 dolara za glasove.
Nakon što je Bin Hamam povukao iz trke za predsednika, jedini kandidat ostao je Jozef Blater, aktuelni šef Fife.
Bin Hamam, predsednik Azijske fudbalske konfederacije, optužio je Blatera da je znao za pokušaje podmićivanja, ali da nije ništa učinio.
Posle jučerašnjeg saslušanja, Etički komitet Fife oslobodio je Blatera sumnji.
- Očekujem da na videlo izađu novi dokazi. Ima još ljudi koji su prihvatili mito. Uskoro će sve biti poznato- naveo je Blejzer.
Dosadašnje dokaze u istrazi sakupljao je bivši američki federalni istražitelj Džon Kolins.
- Nadam se da će svi ostali umešani sami da se prijave. Ako se to ne desi, budite sigurni da ćemo ih otkriti tokom istrage- naveo je Kolins.
Izborni kongres Fife održaće se 1. juna u Cirihu.
Kinez menja Bin Hamama na čelu AFC?
Kineski funkcioner Džang Đilong trebalo bi da dođe na čelo Azijske fudbalske konferencije (AFC), pošto je dosadašnji predsednik Mohamad bin Hamam suspendovan zbog istrage o korupciji.
Prema statutu AFC-a, "ako je predsednik sprečen ili je prestao da obavlja svoje dužnosti", na njegovo mesto doći će stariji potpredsednik, što je u ovom slučaju Džang.
Svetska fudbalska federacija (Fifa) suspendovala je svoje visoke funkcionere Bin Hamama i Džeka Vornera od bavljenja svih fudbalskih poslova dok se ne završi potpuna istraga zbog navodne korupcije.
Potpredsednik AFC-a Jusuf Al Serkal takođe je rekao da bi Džang trebalo da preuzme dužnost predsednika. Džang je takođe potpredsednik i Fudbalskog saveza Kine.
Valke: Katar kupovinom glasova došao do SP
Generalni sekretar Svetske fudbalske federacije (FIFA) Žerom Valke prizanje da je u jednom i-mejlu napisao da sumnja da je Katar kupio glasove koji su mu doneli organizaciju Svetskog prvenstva 2022. godine.
- To je bila privatna prepiska, ali raspravljaćemo i o tome. Vorner mi je prvi poslao mejl sa pitanjem da li bi trebalo da traži od Bin Hamama da se povuče iz predsedničke trke- izjavio je Valke.
Ovu informaciju prvi je obelodanio potpredsednik FIFA Džek Vorner, koji je juče suspendovan zbog sumnje da je, sa predsednikom Azijske fudbalske konfederacije Mohamedom bin Hamamom učestovao u podmićivanju pojedinih delegata.
- Od početka mi nije bilo jasno zašto se Bin Hamam kandidovao za predsednika FIFA. Možda je mislio da to može da kupi kao što je sa Katarom kupio organizaciju Mundijala- navodi se u Valkeovom mejlu.
Bin Hamam je juče povukao kandidaturu za predsednika FIFA, pa je sadašnji šef FIFA Jozef Blater ostao sam u izbornoj trci.







