FIFA: JAR, ne mešajte se u fudbal

Izvor: B92, 31.Mar.2013, 12:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FIFA: JAR, ne mešajte se u fudbal

Svetska fudbalska federacija upozorila je Vladu Južne Afrike da prepusti vođenje istrage o nameštanju mečeva Fudbalskoj federaciji, a ne sudskim organima.

Nekoliko utakmica koje su poslužile za pripremu uoči Svetskog prvenstva 2010. u Južnoj Africi bilo je namešteno, zbog čega su suspendovani visoki zvaničnici Južnoaferičke fudbalske asocijacije (SAFA), uključujući i predsednika te organizacije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Kirtsena Nematandanija.

Južnoafrička sportska konfederacija i Olimpijski komitet te zemlje (SASCOC) preporučili su da istragu o nameštanju mečeve vode pravosudni organi, ali ih je FIFA upozorila da će snositi posledice ukoliko se vlada te zemlje bude mešala u fudbal.

Ministar sporta Južne Afrike Fikile Mbalula rekao je lokalnim medijima da će sledeće nedelje otputovati u sedište FIFA, kako bi se razjasnile nesuglasice.

Nama je SASCOC preporučio da moramo da sprovedemo sudsku istragu o ovom slučaju“, rekao je Mbalula.

Mbalula je naglasio da je nameštanje mečeva povezano sa prevarom, korupcijom i zloupotrebom položaja.

Postoji zakon u Južnoj Africi koji to reguliše. Tamo gde postoji osnovana sumnnja, istraga mora da se sprovede“, rekao je Mbalula.

Nematandani i još četiri zvaničnika bili su na kratko suspendovani posle istrage FIFA na 500 stranica o nameštanjima mečeva, ali su oni posle mesec dana oslobođeni.

FIFA je tokom istrage utvrdila da su pripremni mečevi za Svetsko prvenstvo 2010. protiv Tajlanda, Bugarske, Kolumbije i Gvatemale bili namešteni.

Navodi o korupciji pojavili su se u južnioafričkoj štampi u julu 2011. ali SAFA nije odmah reagovala, već tek onda kada je FIFA započela istragu.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

FIFA upozorila Vladu Južne Afrike da ne istražuje nameštanje mečeva!

Izvor: Telegraf.rs, 31.Mar.2013

Svetska fudbalska asocijacija traži od južnoafričkih vlasti da istragu prepuste fudbalskim organima te zemlje

Nastavak na Telegraf.rs...

FIFA upozorila vladu Južne Afrike da se ne meša u fudbal

Izvor: Sportski Žurnal, 31.Mar.2013

Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) upozorila je vladu Južne Afrike da prepusti vođenje istrage o nameštanju mečeva Fudbalskoj federaciji te zemlje, a ne sudskim organima.. Nekoliko utakmica koje su poslužile za pripremu uoči prvenstva sveta 2010. u Južnoj Africi bilo je namešteno, zbog...

Nastavak na Sportski Žurnal...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.