Izvor: Politika, 19.Okt.2014, 22:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dva lica Dijega Koste

Napadač koji je neumoljiv u klupskom fudbalu, a sapet u reprezentaciji

Sjajnom napadaču tenkovske građe Dijegu Kosti (26) ne cvetaju ruže u španskom državnom fudbalskom timu. U njegove anale je zapisan kao prvi navalni igrač koji nije postigao gol u prvih šest utakmica.

Dade ga u sedmoj, posle 515 minuta u dresu donedavnog svetskog prvaka, ali je i u sigurnoj pobedi Španije u kvalifikacijama za >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Evropsko prvenstvo u gostima protiv Luksemburga (4:0) bilo očigledno da je rođenom Brazilcu poljuljano samopouzdanje zbog razočaravajućeg učinka u svojoj drugoj reprezentaciji.

Kao da ga je prokleo neki vrač, saplemenik mu, kada je rešio da uzme špansko državljanstvo i stavi se na raspolaganje „crvenoj furiji” u predvečerje Mundijala u njegovoj otadžbini. Za brazilsku nacionalnu selekciju je odigrao dva meča. U rano proleće prošle godine, u prijateljskim utakmicama i s Italijom u Ženevi (2:2) i protiv Rusije na Čelzijevom „Stamford Bridžu” u Londonu (1:1), ušao je u igru u drugoj polovini drugog poluvremena (69. pa 76. minut). Gol ni tada nije dao, ali se verovalo da će sve da nadoknadi kao udarna igla na Svetskom prvenstvu koje se vraćalo u Brazil posle 64 godine. I onda – nož u srce svojima.

Godinu posle imao je drugi debi, ali to nije bio debi iz snova za špansku reprezentaciju kakav je, recimo, dosanjao čuveni Argentinac Alfredo di Stefano, trostruki strelac u prijateljskoj utakmici s Holandijom 1957. na stadionu „Santijago Bernabeu” u Madridu, gde je blistao i u Realovom timu. I Kosta je prvi meč odigrao u svojoj drugoj kući, na stadionu „Visente Kalderon”, domu madridskog Atletika, koji je, zahvaljujući i pogocima robusnog centarfora, grabio ka prvoj tituli prvaka Španije posle 18 godina.

Novopečeni adut svetskog šampiona nije učinio ništa u okršajima s italijanskom odbranom, koja je ipak jednom poklekla. I na Mundijalu je bio bled, uostalom, kao i ceo španski tim. Tron je prepušten lako, već u takmičenju po grupama.

Kostin post sve više je podsećao na učinak slavnog Mađara Ferenca Puškaša u španskoj reprezentaciji. Još jedan nemilosrdni Realov strelac odigrao je za nju četiri utakmice, a mrežu nije zatresao. Debitovao je u prvom susretu doigravanja za odlazak na Svetsko prvenstvo u Čileu 1962. protiv Maroka u Kazablanki. U revanšu nije igrao. Zatim je bio u timu na sva tri meča na Mundijalu, na koji njegov saigrač iz „kraljevskog kluba” Di Stefano nije otišao zbog povrede (njemu se nije dalo da bude učesnik ni u Švedskoj 1958, jer se Španija nije kvalifikovala, ali ni na prva dva posleratna prvenstva sveta budući da je Argentina odbila da igra u predtakmičenju i za Brazil 1950. i za Švajcarsku 1954).

Kostu je nastavila da prati zla sreća u reprezentaciji i posle debakla dvostrukog uzastopnog evropskog prvaka u Brazilu, a u novom klubu je krenuo kao što je bio u prethodnom – silovito. Bio je strelac u prva četiri kola engleskog prvenstva, što nije učinio nijedan Čelzijev fudbaler još od 1928. Od osnivanja Premijer lige 1992. jeste sedam igrača pre njega.

U sedam utakmica je postigao devet pogodaka. Mrežu nije zatresao samo u remiju s prvakom Mančester sitijem na njegovom terenu u petom kolu (1:1; strelac Nemac Andre Širle).

Čelzi je prekjuče, u osmom kolu, kao gost savladao gradskog rivala Kristal palas s 2:1. Kosta je bio na poštedi zbog povrede. Tako mu je propala prilika da bar ponovi jedno dostignuće Premijer lige, kojim se diči Miki Kvin (52). Njemu je posle prvih osam utakmica za Koventri 1992/93. pisalo da je dao deset golova. Za to mu je, istina, trebalo prvih šest mečeva, a to nije bilo od početka prvenstva. Sezona se već zahuktala kada je napustio Njukasl (prodat za 250.000 funti) jer je izgubio mesto u njegovom napadu. Za novi tim je debitovao u 16. kolu.

Na pragu Kvinovog ostvarenja ostali su još i as Mančester junajteda Vejn Runi (28), koji je devet golova dao u prvih pet kola 2011/12 (sledeći tek u 15. kolu), i Les Ferdinand (47), koji je u dresu Njukasla 1995/96. u osmom kolu postigao deveti pogodak.

Kad bi se crta podvukla posle deset mečeva, tu je rekorder Ferdinand s 13 golova. Kvin je dao 11. Kosta, dakle, može da napadne najbolje golgetersko dostignuće u sledeća dva kola. Čelzi je prvo gost Mančester junajteda, a onda dočekuje Kvins park rendžers.

----------------------------------

Alkaser: tri šuta – tri gola

Statistika kaže da je Dijego Kosta u prvih sedam kola u engleskom prvenstvu imao 16 šuteva u gol, a na prvih šest mečeva za Španiju – samo pet! Na Ostrvu je postigao devet pogodaka, a u reprezentaciji – nijedan!

Sreća ili ko zna šta li je: novopečeni španski reprezentativac Pako Alkaser (21), napadač Valensije, tri puta je šutnuo u gol i tri puta je zatresao mrežu. Debitovao je prošlog meseca u porazu protiv Francuske u prijateljskoj utakmici u Parizu (1:0), kada je u 67. minutu ušao u igru baš umesto Koste. Zatim je bio strelac u sva tri meča u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo (Makedonija, Slovačka, Luksemburg).

Njegov gol u 82. minutu protiv Slovaka u Žilini (igrao od 71) ipak nije bio dovoljan za bod. Domaćini su pet minuta kasnije postigli pobedonosni pogodak koji je označio kraj španske serije od 36 utakmica bez poraza u kvalifikacijama za evropska i svetska prvenstva. „Crvena furija” je prethodno poklekla pre osam godina kao gost Švedske (2:0), u predtakmičenju za „Evro 2008”, na kojem je prigrabila titulu prvi put posle prvenca na svom tlu 1964...