
Izvor: Vesti-online.com, 28.Feb.2018, 04:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bolesnici između belih mantila i alternativne medicine (3): Fudbalske zvezde hrle kod Marijane
I vrhunski sportisti traže pomoć od nadrilekara. Već je čuvena Beograđanka Marijana Kovačević koja sportske povrede leči placentom. Neki kažu - konjskom, neki - ljudskom.
Na svom zvaničnom portalu ova misteriozna žena ne pominje posteljicu, ali tvrdi da svoju neinvazivnu metodu sprovodi ručnom masažom "uz originalne gelove sa različitim prirodnim aktivnim supstancama, u elektro-magnetnom polju koje se stvara prolaskom visokofrekventnih struja kroz oštećeno tkivo".
>> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << />
Predstavlja se kao magistar farmacije. Mada je zdravstvena inspekcija svojevremeno tvrdila da pod tim imenom ne postoji lekar ili farmaceut sa privatnom praksom, ona i dalje obavlja svoje isceliteljske tretmane.
Nedavno je Ričmond Boaći, trenutno najskuplji fudbaler Zvezde, zbog povrede lista desne noge zatražio njenu pomoć.
- Ako je tačno da posle njenog tretmana mišićno tkivo bude potpuno regenerisano, zašto Boaći nije igrao protiv Rusa - pita se dr Moma Jakovljević.
Ipak, skepticizam ovog hiriruga i dugogodišnjeg sportskog lekara košarkaša Partizana i reprezentacije nije se primio kod mnogih fudbalera.
Zbog nje su u Beograd češće dolazile fudbalske vedete nego zbog igranja utakmica sa Partizanom ili Zvezdom. Među onima koji su joj se obratili za pomoć zbog povrede bili su i čuveni Holanđanin Robin van Persi, Španac Ivan de la Penja, engleski reprezentativac Glen Džonson ili Brazilac Fabio Aurelio.
Naučnici koji ne priznaju alternativnu medicinu, upoređuju je sa alhemijom, a slučajeve oporavka mimo zvanične medicine objašnjavaju placebo efektom.
Objašnjenje leži u psihologiji. Ukoliko osoba veruje da mu određeni lek ili terapija pomaže, onda kora velikog mozga utiče na žlezde sa unutrašnjim lučenjem, a tada podsvest utiče na povećanje odbrambenih funkcija organizma.Placebo efekat je termin koji se koristi u medicini, odnosno farmaciji i predstavlja način da se posmatra efekat na pacijentu kada mu se da lažni lek, a ispitanik misli da se radi o pravom.
Takvim delovanjem placebo efekat utiče na autosugestiju, volju, motivaciju i podiže imunološki sistem, što povoljno deluje u borbi protiv svih bolesti. Samo što je, objašnjavaju naučnici, placebo kratkotrajan.
Zanimljivo da su u jednom istraživanju, američki naučnici došli do zaključka da možda trećina savremenih lekova deluje placebo efektom.
Konvencionalna medicina, koja se najčešće primenjuje u bolnicama, podrazumeva upotrebu sintetičkih lekova i hirurške zahvate radi tretiranja zdravstvenog stanja pacijenta.
Alternativna medicina je zajednički naziv za stotine starih i novih veština u tretiranju ljudskog tela, od nameštanja kostiju, ukleštenja, lečenja travama i homeopatije, do akupunkture, kineske medicine, ajurvede...
Sve alternativne metode koje se upotrebljavaju sa konvencionalnim metodama poznate su pod nazivom komplementarna medicina.
Svetska zdravstvena organizacija koristi nazive i podelu na tradicionalnu koja se odnosi na specifičnu kulturu nekog naroda, komplementarnu koja nadopunjuje zvaničnu medicinu i integrativnu koja uzima najbolje od svih naučno potvrđenih terapija.
Prema izveštajima Svetske zdravstvene organizacije, kao metod lečenja u svetu, pored kineske medicine, homeopatija zauzima drugo mesto, na trećem mestu je fitoterapija, dok je konvencionalna medicina tek na četvrtoj poziciji. Od 2007. homeopatski lekovi se nalaze i u srpskim apotekama, a domaći pedijatri preporučuju preparate biljnog i mineralnog porekla i za lečenje najmlađih.
Nastavak na Vesti-online.com...