Izvor: Nezavisne Novine, 16.Avg.2015, 20:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Blater: Platini mi je prijetio zatvorom
Sep Blater, predsjednik FIFA, otkrio je za holandski list "Volkskrant" da mu je Mišel Platini, prvi čovjek UEFA, prijetio uoči izbora za čelnika Svjetske fudbalske federacije u maju.
Predsjedniku FIFA u ostavci je to prenio njegov brat, kojem je predsjednik UEFA rekao da bi Blater mogao da završi u zatvor ako ne povuče kandidaturu.
"Platini je tokom ručka sjeo za sto s mojim bratom i rekao da ću u zatvor ako ne odustanem od kandidature za predsjednika FIFA", >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << rekao je Blater, koji je ipak izašao na izbore, zanemario prijetnju i tom prilikom osvojio novi mandat.
Ali, prije tog izbora švajcarska policija u saradnji s američkim vlastima imala raciju u hotelu u kojem su se okupljali visoki zvaničnici FIFA uoči glasanja za predsjednika. Nekoliko zvaničnika Svjetske fudbalske federacije tom prilikom je završilo iza rešetaka zbog primanja mita. To je jedan od najvećih skandala koji je potresao svijet fudbala. Među uhašenima najveća imana su bili potpredsjednik vladajućeg tjela svjetskog fudbala Džefri Veb, koji je i predsjednik CONCACAF-a, Eugenio Figeredo, potpredsjednik FIFA, i Džek Vorner, bivši predsjednik CONCACAF-a i visoki čelnik u FIFA.
Čini se da Blater za to nije mario previše i izašao je na izbore te osvojio peti mandat za prvog čovjeka FIFA. Tek četiri dana nakon izbora iskusni Švajcarac je podnio ostavku na mjesto predsjednika FIFA, pa je povukao rekavši kako samo stavlja mandat na raspolaganje Izvršnom odboru. O tome će se raspravljati u narednom periodu, ali će FIFA po svemu sudeći dobiti novog predsjednika i izbori bi trebalo da budu održani u februaru naredne godine, a jedan od kandidata za novog prvog čovjeka Svjetske fudbalske federacije trebalo bi da bude upravo legendarni Francuz, koji ima i najveće šanse da naslijedi Blatera.
Na optužbe koje je Blater iznio u holandskim medijima odgovorio je izvor blizak Francuzu, koji je sve porekao.
"To su izmišljotine i gluposti", izjavio je za inostrane medije izvor blizak Platiniju, koji je dodao da Blater tako pokušava da odvuče pažnju sa stvarnih problema s kojima je suočena FIFA.
Američko pravosuđe je pred izbore optužilo desetak čelnika FIFA za korupciju, prevaru i pronevjeru novca od 1991. godine, a Blater je rekao da ništa nije znao o tome. Predstavnici sportskih medija u firmi za promociju sporta navodno su bili uključeni u plaćanje mita funkcionerima FIFA i njenih podorganizacija, u ukupnom iznosu od 100 miliona dolara, saopštilo je švajcarsko Ministarstvo pravosuđa u maju. Jedno vrijeme se u medijima spominjalo da je i sporno domaćinstvo Svjetskog prvenstva koje su dobili Rusija 2018. godina i Katar 2022. godine, ali po svemu sudeći neće biti promjene domaćinstva Mundijala.
Nastavak na Nezavisne Novine...
Milijarder Čung Mong-jun želi biti predsjednik FIFA-e (VIDEO)
Izvor: Nezavisne Novine, 17.Avg.2015, 18:28
Mišel Platini je i službeno dobio konkurenta u trci za predsjednika Svjetske fudbalske federacije... Južnokorejac Čung Mong-jun danas je objavio kandidaturu za vodeće mjesto FIFA-i.







