Izvor: B92, 26.Okt.2012, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Anjeli: Reforma fudbala, odmah!
Predsednik Juventusa Andrea Anjeli zahtevao je drastične reforme u italijanskom fudbalu na svim nivoima, od saveza do lokalnih klubova.
Iako je Italija ovogodišnji evropski šampiionat završila na drugom mestu, klubovi u poslednje dve sezone nemaju uspeha u evropskih takmičenjima.
Kako se navodi, uzrok ovom debalansu leži u odlivu talentovanih igrača iz Serije A, koja trpi pitisak skandala i značajnog manjka finansija.
"Moramo da se zapitamo kakav ćemo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << fudbal imati u narednih nekoliko godina", rekao je Anjeli klupskim akcionarima na sastanku u Torinu.
On je naglasio da su mnoge nacije takođe "iskusile neuspeh, ali nijedna takav iznenadni kolaps".
"Suočavamo se sa kompletnim kolapsom i ne može se to samo objasniti finansijskom krizom. Fudbal u Evropi se razvija i neće čekati na Italiju", rekao je Anjeli, koji je ocenio stanje italijanskog fudbala posle izuzetno neuspešne nedelje u evropskim takmičenjima za šest italijanskih klubova.
Od šest italijanskih ekipa jedinu pobedu ostvario je Inter protiv Partizana.
U Ligi šampiona Milan je izgubio u Malagi 1:0, a Juventus je iščupao bod u Danskoj protiv Noršelanda.
U Ligi Evrope Udineze je u Bernu poražen 3:1, Napoli istim rezultatom u Dnjepropetrovsku, a Lacio je igrao sa Panatinaikosom 1:1.
“Neophodna nam je potpuna reforma celog sistema, od pravnog do ligaškog. Treba promeniti izgled i funkcionalnost stadiona, organizaciju liga, smanjiti broj profesionalnih timova i drugačije postaviti omladinski sektor.
U sferi pravnog sportskog sistema bitno je da se postave jasna pravila, a ne da se multimilionski ugovori tretiraju na isti način kao poslovi u lokalnoj ligi.
Anjeli je podržao finansijski fer plej koji uvodi UEFA, da bi sprečila potpuni finansijski kolaps evropskog fudbala. Juve je u specifičnoj situaciji, zbog posledica Kalčopolija, ali je strateški potez pšreseljenja na novi stadion bio pun pogodak, jer su prihodi sada stabilizovani.
“Prvi cilj bio nam je da reformišemo klub i tim. Napravikli smo veliki napredak za dve godine, ali osvajanje titule ne sme da nas dovede dotle da zaboravimo šta nam je cilj – da osvajamo trofeje i istovremeno vodimo dobro finansije, čime sebi stvaramo izglede da budemo uspešni i u budućnosti”.
Upravo to je bilo najveći problem italijanskim klubovima u poslednjih deset godina – posle dominacije devedesetih niz klubova je doživeo finansijski kolaps (Fiorentina, Napoli, Parma, Lacio), jer su trošili mnogo više novca nego što su mogli da zarade, pa su u potpunosti zavisili od novca koji vlasnik zaradi u nekoj drugoj aktivnosti.
Slična situacija opsedala je donedavno Romu, a sada muči Inter i Milan, koji ne uspevaju da se snađu sa budžetima ograničenim na ono što sami zarade.
Anjeli traži reforme
Izvor: RTS, 26.Okt.2012
Predsednik Juventusa Andrea Anjeli zahtevao je drastične reforme u italijanskom fudbalu na svim nivoima, od Saveza do lokalnih klubova. Iako je Italija ovogodišnji evropski šampiionat završila na drugom mestu, klubovi u poslednje dve sezone nisu imali odgovarajući uspeh u evropskim takmičenjima...Kako...










