Istorijat večitih rivala u kupu

Izvor: Sportski Žurnal, 15.Mar.2011, 09:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Utakmica u Humskoj biće 32. duel Partizana i Crvene zvezde u domaćem kupu. Uspešniji su crveno-beli sa sedam pobeda više.

Crno-beli su s druge strane ostvarili najubedljiviju pobedu u kup susretima – 6:0 u finalu 1952. Na stadionu JNA Marko Valok i Branko Zebec su po dva puta zatresli mrežu, a po gol su postigli Stjepan Bobek >> Pročitaj celu vest na sajtu Sportski Žurnal << i Todor Veselinović.
Parni valjak je slavio i u prvom okršaju – 2:1 u četvrtfinalu 1947. godine.
Crveno-beli su prvi trofej osvojili pobedom nad komšijama u finalu 1948. Junak je bio dvostruki strelac Vukosavljević, a u strelce se upisao i Rajko Mitić.
I finale 1954. takođe je pripalo timu iz Humske. Crno-beli su, ponovo na svom stadionu, bili ubedljivi – 4:1. Dvostruki strelac Marko Valok bio je najzaslužniji za još jedan pehar, već u 50. minutu bilo je 4:0.
Zanimljiv je bio komentar novinara Ljubomira Vukadinović u Politici:
„Žreb je bio naklonjen kapitenu Zvezde Branku Stankoviću i on je birao strane. Neshvatljivo je zašto je odlučio da njegov tim igra protiv vetra. Na taj način učinio je protivniku veliki ustupak”.
Crveno-beli su na 2:2 u finalima izjednačili 1959.. Trijumfovali su pred 50.000 gledalaca na stadionu JNA 3:1. Bilo je to prvo finale koje su rivali završili sa po desetoricom igrača. Sudija Leo Lemešić iz Splita isključio je Vladimira Durkovića i Branislava Mihailovića već u 19. minutu. Bek Zvezde zaustavio sapleo je s leđa Mihailovića, a Partizanov napadač je ustao sa zemlje i odgurnuo Durkovića.

Naredne godine večiti su se sastali već u šesnaestini finala, a crno-beli su bolje izvodili jedanaesterce (4:3) posle 2:2 u regularnom toku. Junak je bio golman „parnog valjka” Milutin Šoškić odbranivši dva penala i realizovavši odlučujući.
Interesantni su bili i okršaji u polufinalu sezone 1989/90. Crvena zvezda je pobedila u prvoj utakmici 1:0, a Partizan je u revanšu poveo 2:0. Sadašnji trener Zvezde Robert Prosinečki nagovestio je preokret u 45. minutu. Crveno-beli su na kraju slavili 3:2.
Predvođen sa klupe tadašnjim selektorom Ivicom Osimom, crno-beli su u finalu sezone 1991/92. srušili zvaničnog svetskog šampiona. Budimir Vujačić iznenadio je golom Zvezdu na Marakani. Partizan je u uzbudljivom revanšu, posle dva vođstva rivala, stigao do 2:2 i 12. pehara kupa.
Parni valjak lako je stigao do titule u sezoni 1992/93, ali je u kupu morao da čestita komšijama. Posle pobeda oba tima minimalcem (1:0) odlučili su jedanaesterci. Junak je bio golman Milan Simeunović, odbranio je udarac Predraga Mijatovića i postigao gol u poslednjoj seriji.
Sledeće sezone crno-beli su slavili u uzbudljivom polufinalu (0:1, 3:1).
Crveno-beli su blistali u finalu sezone 1995/96 – 3:0 i 3:1. Zvezda je trijumfovala posle NATO bombardovanja 1999. godine – 4:2. Poslednji međusobni meč za trofej večiti su odigrali 2001. godine, Saša Ilić doneo je trofej Partizanu.
Naredna tri polufinalna okršaja, 2004, 2005. i 2007. godine pripala su crveno-belima, a 2008. je slavio Partizan.

Najubedljivije pobede u finalu

Partizan – Crvena zvezda 6:0 (3:0)
Subota, 29. novembar 1952. STRELCI: 1:0 – Valok u 13, 2:0 – Zebec u 25, 3:0 – Valok u 35, 4:0 – Zebec u 49, 5:0 – Bobek u 80, 6:0 – Veselinović (iz jedanaesterca) u 84. minutu.
PARTIZAN: Stojanović, Belin, Čolić, Čajkovski, Stefanović, Jovanović, Valok, Veselinović, Bobek, Atanacković, Zebec. TRENER: Antun Pogačnik.
CRVENA ZVEZDA: Krivokuća, Stanković, Zeković, Zlatković, Diskić, Đajić, Tomašević, Mitić, Ognjanov, Živanović, Vukosavljević. TRENER: Bane Sekulić.

Crvena zvezda – Partizan 3:0 (3:0)
Ponedeljak, 29. novembar 1948. STRELCI: 1:0 – Vukosavljević u 22, 2:0 – Mitić u 30, 3:0 – Vukosavljević u 36. minutu. STADION: Crvene zvezde. GLEDALACA: 30.000. SUDIJA: Lemešić (Split).
CRVENA ZVEZDA: Mrkušić, Stanković, Drakulić, Tadić, Đurđević, Đajić, Cokić, Mitić, Tomašević, Palfi, Vukosavljević. TRENER: Svetislav Glišović.
PARTIZAN: Šoštarić, Firm, Petrović, Čajkovski, Jovanović, Jakovetić, P. Mihailović, Drenovac, Bobek, Atanacković, Simonovski. TRENER: Ilješ Špic.

Pogledaj vesti o: Zvezda - Partizan,   Crvena Zvezda,   Večiti derbi

Nastavak na Sportski Žurnal...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Sportski Žurnal. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Sportski Žurnal. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.