Zvezda od debakla do pristojnog poraza: Loša uvertira za večiti derbi, Efes pokazao da igra najbolju košarku u Evropi

Izvor: Večernje novosti, 31.Jan.2020, 22:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su danas u Beogradu od Efesa sa 85:78, u 22. kolu Evrolige UTISAK je da su košarkaši Crvene zvezde bez dovoljno ispaljenih metaka prepustili Efesu da se razbaškari u „Štark areni“. Da su u 13. porazu i četvrtom uzastopnom (78:85) mogli >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << malo više da namuče lidera Evrolige i apsolutnog favorita u ovom meču, pokazali su tek u poslednjoj četvrtini kada su zaostatak od 24 poena sveli na samo pet. Ono što je trebalo da bude najlakša utakmica za crveno-bele, u svetlu odsustva bilo kakvog opterećenja, prebrzo je preraslo u najlakše gostovanje za turskog šampiona ove sezone. Toliko lako da se na tribinama čulo negodovanje dok su igrači našeg tima na poluvremenu koračali ka svlačionici bezizražajnih lica. Takva je bila i igra u prvih 20 minuta, tokom kojih nisu učinili gotovo ništa da bar malo otežaju posao najboljem timu Evrolige. Beron nije nijednom zasmetao Larkinu, koji je u prvoj četvrtini postigao deset poena, Simanić stajao predaleko od Singltona, jednog od najubotijih trojkaša iz kategorije krilnih centara. Ništa bolje nije izgledao ni napad Šakotine ekipe, koji je ostao bez poena iz igre za zvodnih šest i po minuta druge deonice. Lorenco Braun, kasnije Dženkins, u pokušaju da organizuju smislenu akciju shvatili su na teži način da veliki tim nije samo veliki zbog odličnog napada. Prošlogodišnji finalista spustio je crveno-belima defanzivnu roletnu, kroz koju nije prolazio ni tračak svetla. Panterove šuteve blokirao je Buboa, Štimac i Gist bili su ugurani u nekomfornu zonu, daleko od obruča i šanse da poenima iz reketa ublaže posledice brojnih trojkaških promašaja (3/13 u prvom poluvremenu). Bez obzira na evidentnu razliku u kvalitetu, timskom i individualnom, crveno-beli su se potrudili da ona bude vidljivija. Svojski se trudio i trener Efesa Ataman, koji je zaradio tehničku grešku zbog burne reakcije kada se prednost njegovog tima spustila ispod 20! Tajm-autom je u istoj situaciji reagovao i u trećoj četvrtini, u trenucima kada je Braun napokon došao do lakih poena. Do tada je samo Davidovac pokazivao želju da se takmiči sa najboljima. U prvih pet minuta poslednje četvrtine Zvezda je dobila konture ozbiljnog tima, ali je bilo prekasno da bi se ozbiljnije ugrozila velika prednost rivala. Pre duplog evroligaškog programa naredne nedelje (Panatinaikos u Beogradu i Himki u gostima), u ponedeljak je očekuje drugi derbi sa Partizanom ove sezone. C. ZVEZDA 78A. EFES 85DVORANA „Štark arena“. Gledalaca: 14.820. Sudije: Garsija, Paterniko, Viklicki. C. ZVEZDA: Kuzmić, Panter 12, L. Braun 7 (9 as), Perperoglu, Davidovac 15, Beron 14 (4 as), Dobrić 5, Gist 3, Dženkins 2, Simanić 2, Odžo 4, Štimac 14 (9 sk). EFES: Larkin 24, Buboa 11, Singlton 13, Balbaj 2, Šanli 7, Moerman, Tundžer, Plajs 6, Micić 6 (5 as), Anderson 3, Piters 5, Simon 8. 16:24, 14:27, 28:21, 20:13 ATAMAN META NAVIJAČAOČEKIVANO, navijači Crvene zvezde zvižducima i skandiranjem imena Marka Ivkovića propratili su izlazak na teren trenera Efesa Ergina Atamana, koji je i tokom utakmice bio meta uvreda sa tribina „Arene“. Turski stručnjak sedeo je na klupi Galatasaraja, kada je 21. novembra 2014. u Istanbulu ubijen Marko Ivković Jagoda. ZAHVALNICA MICIĆUTRADICIJA darivanja bivših Zvezdinih igrača nije izostala ni u slučaju Vasilija Micića. Plejmejkeru Efesa, koji je u sezoni 2015/2016. sa crveno-belima osvojio ABA ligu, KLS i bio učesnik Top 8 faze Evrolige, poklon je uručio tim menadžer Nebojša Ilić. SPECUTAKMICA Crvene zvezde i Efesa počela je minutom ćutanja za Kobija Brajanta i Roberta Arčibalda, a gostujući tim pustio je da isteknu 24 sekunde prvog napada u čast broja koji je nosio legendarni igrač Lejkersa. TOK UTAKMICEPRVA ČETVRTINAKatastrofalan početak meča za Crvenu zvezdu. Navijači, skoro da se nisu ni smestili, a već je na semaforu pisalo 0:11. Lorenco Braun je promašio za tri, gubio lopte, Beron promašivao. Domaćin bez ideje, a na drugoj strani Efes pogađa iz svih pozicija. Anderson, Larkin i Singlton. Braun je prekinuo seriju gostiju posle tajm a-uta - 2:13.Konsolidovala se Zvezda, popravila igru u napadu. Odlična rola opet Dobrića, koji je zajedno sa Štimcem i Simanićem najzaslužni što su domaći koliko toliko vratili u meč - 16:22. Larkin je pokazao zbog čega je trenutno najbvolji igrač u Evropi. Američki bek je ubacio tri trojke u kratkom vremenskom roku. A na drugoj strani Braun se žestoko muči.Ipak, na kraju prve deonice crveno-beli možda imaju i dobar minus koliko su loše igrali u prvoj deonici. Šanli sa penala oba puta siguran - 16:24, što je bio rezultat na kraju prve deonice.DRUGA ČETVRTINAZvezda je nastavila u drugoj četvrtini kao i u prvoj. Katastrofalno. Gist na nesvojstven način napada koš i ne pogađa, a Buboa na drugoj strani pogađa trojku. Iz teške pozicije promašuje i Štimac, pa ponovo kažnjava Buboa (16:29). Moerman udara blokadu Panteru, koji u kontri pravi faul nad Balbajom, koji usput i pogađa polaganje (16:32).I Singlton pogađa trojku, posle diskutabilne odluke sudija da dodeli loptu Efesu (16:34). Buboa je nastavio da rešete koš domaćih, a crveno-beli ne mogu nikako do koša - 18:39.Prve poene iz igre za Zvezdu, na tri i po minuta do kraja četvrtine, postiže Gist (20:41).Odmah zatim Larkin pogađa trojku posle sjajnog protoka lopte, ali uzvraća Davidovac sa 2+1 (23:44). Zvezda pravi mini-seriju od 6:0, a onda je seče Simon (26:46).Turski trener je uleteo na teren posle nedosuđenog faula Dženkinsu nad Larkinom, a sudije su imale lak zadatak i dodelile mu tehničku. Imala je Zvezda šansu da priđe na minus 13, ali Beron je promašio otvorenu trojku ui onda nova serija kazni igrača Efesa za ubedljivo vođstvo na poluvremenu - 30:51. Efes je ponizio crveno-bele u Beogradu, kao malo koja ekipa.TREĆA ČETVRTINANestvarno deluje igra Efesa, koji u nastavku rešeta koš Zvezde iz svih pozicija. Lorenco Braun kao da nije došao na meč. Turski tim održava prednost od 20 razlike kao od šale. Singlton nastavlja da igra fenomenalno i postiže 13. poen (32:56), Beron gubi loptu, Plajs ne pogađa zicer, a zatim Štimac upisuje osmi poen (34:56).Efes značajno ležernije igra odbranu u drugom poluvremenu, što Zvezda koristi za lake poene. Nažalost ni Zvezdina odbrana nije mnogo bolja, pa Efes često lako poentira, ili direktno iz reketa ili šutem posle izlaznog pasa. Davidovac je ukrao loptu Singltonu, krenuo u kontru, pa ga je Singlton evidentno fauliralo. To sudije nisu videle, a zatim je pogodio Micić (38:58).Igra se praktično bez odbrana, Probudio se i Lorenco Braun, ali čini se mnogo kasno. Larkin odgovara i opet famoznih 20 razlike - 49:69. Konačno je nešto i Zvezda odigrala u poslednjim minutima treće četvrtine i došla na minus 13 - 56:69. Beron i Davidovac su naterali Atamana da uzme minutu odmora. Ipak, do kraja treće deonice nisu uspeli ozbiljnije da smanje zaostatak - 58:72.ČETVRTA ČETVRTINAZvezda i u četvrtoj deonici igra bolje. Imali su nekoliko puta šansu da dođu na jednocifren zaostatak. Nisu uspeli, pa su Micić i Piters odbili nalet domaćih - 62:77. I Plajs postiže nove poene, pa trojka Pantera koja je ponovo nagovestila neki povratak - 65:79.Efes je povukao malo ručnu, Panter sada popravlja statistiku - 67:79. Larkin promašuje trojku, pa Panter opet sa penala dovodi Zvezdu na minus deset - 69:79. Odžo još više topi prednost gostiju. Trojka Simona, pa Pantera - 74:82. Efes gubi loptu i Panter zakucava - 76:82. Nova dobra odbrana Zvezde i Lorenco Braun promašuje zicer da još više zakomplikuje utakmicu. Simon polovičan sa penala i n akraju pristojan minus domaćih - 79:85.
Pogledaj vesti o: Večiti derbi,   Košarka