Izvor: Politika, 10.Apr.2012, 23:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Karakašević za čast stonog tenisa
Na kvalifikacijama za Igre u Londonu naš najbolji stonoteniser bori se za četvrto učešće na Olimpijskim igrama i mesto svog sporta u našoj olimpijskoj porodici
Pretposlednja šansa za naše stonotenisere da izbore učešće na 30. letnjim olimpijskim igrama u Londonu su Evropske kvalifikacije koje počinju danas u Luksemburgu. Prvu, olimpijske >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << vize na osnovu plasmana na svetskim rang listama nisu iskoristili, jer su bili „ispod crte”, a dobro bi bilo da ne moraju da se hvataju za poslednju slamu – svetske kvalifikacije od 10. do 13. maja u Dohi...
Međutim, „posao” koji u Luksemburgu očekuje Aleksandra Karakaševića, Žolta Petea, Marka Jevtovića, Gabrijelu Feher, Anamariju Erdelji i Moniku Molnar je sve samo ne lak. Olimpijske kvalifikacije već odavno stekle su epitet najtežeg stonoteniskog takmičenja, gotovo nehumanog.
Olimpijski filter, koji očekuje 70 stonotenisera i 54 stonoteniserke, ima četiri sloja, da bi Evropa dobila po 11 olimpijaca u muškoj i ženskoj konkurenciji.
Kvalifikacije će se igrati prva dva dana u 16 grupa (od 3 do 5 igrača) i po dvoje najboljih trećeg dana startuju u drugoj fazi takmičenja (ostali ispadaju) u četiri grupe sa po osmoro učesnika. Igra se po nokaut sistemu i samo četvoro pobednika grupa dobijaju olimpijsku vizu. Ostali četvrtog dana kreću iz početka – četiri grupe sa po sedmoro učesnika, nokaut sistem, samo četiri vize za pobednike grupa.
Poslednjeg dana za po tri vize u muškoj i ženskoj konkurenciji igraće po 16 učesnika kvalifikacija (drugi, treći, četvrti i peti iz treće faze takmičenja). Ponovo se igra po nokaut sistemu, svakako najstresnijem načinu takmičenja u kojem jedan poraz znači i krah olimpijskih nada, a teoretski gledano igrač koji uhvati poslednji voz za London može da odigra čak 4 meča prvog dana, 3 drugog, 3 trećeg i 4 poslednjeg dana!
Uprkos tome, može se reći da je naš najbolji stonoteniser Aleksandar Karakašević „majstor kvalifikacija”. Tri puta je učestvovao na njima, sva tri puta „prošao” i tri puta učestvovao na olimpijskim igrama.
Iako u 36 godini i dalje je najveći adut našeg stonog tenisa da sačuva status olimpijskog sporta.
– Olimpijske kvalifikacije su veoma surove. Može da vam se desi da dva dana uzastopno stignete do finala i da izgubite i da poslednjeg dana ponovo krećete od početka. Međutim isti uslovi su za sve, a Aleksandar Karakašević je jedan od najiskusnijih učesnika kvalifikacija. Ove sezone odlično igra verujem da će uspeti da izbori četvrto učešće na olimpijskim igrama. Možda šansu imaju i Feherova i Erdeljijeva i lepo bi bilo da imamo predstavnike u obe konkurencije, a apsolutno neophodno da imamo bar jednog učesnika Igara u Londonu i da tako sačuvamo kontinuitet učešća na olimpijskim igrama – rekao je predsednik Stonoteniskog saveza Srbije Zoran Kalinić, nekad trofejni stonoteniser i učesnik igara 1988. i 1992.
Karakašević je zaista odlično igrao ove sezone i od 101. mesta na svetskoj rang listi, na kojem je bio prošlog septembra skočio na 56. poziciju (22 u Evropi), tako da je dobio status sedmog nosioca u Luksemburgu, a najveće rivale imaće, kao i Pete i Jevtović, u Nemcu Štegeru, Austrijancu Gardošu, Portugalcima Freitasu i Apoloniji, Šveđaninu Lundkvistu, Rusu Skačkovu i Čehu Kejnatu...
U ženskoj konkurenciji, sudeći i po Kalinićevoj izjavi, postoje takođe šanse da Srbija izbori olimpijsku vizu, i to bi bilo treći put da imamo učesnicu olimpijskog stonoteniskog turnira.
Stoni tenis je debitovao na olimpijskoj sceni 1988. na Igrama u Seulu a naši reprezentativci su bukvalno zablistali u strahovito jakoj dalekoazijskoj konkurenciji i izborili treće mesto po broju medalja i sa dve medalje, uz Švedsku s jednom, bili jedini koji su uspeli da otmu medalje olimpijcima Kine (5 medalja) i Južne Koreje (4).
Tada su srebrnu medalju za Jugoslaviju u igri parova osvojili poletarci Ilija Lupulesku (20 godina) i Zoran Primorac (19), a bronzanu dubl Gordana Perkučin (26), Jasna Fazlić.
I to su jedine medalje našeg stonog tenisa na olimpijskim igrama (Primorac je od 1992. igrao za Hrvatsku), a najbliže medalji naši olimpijci bili su takođe u igri parova. U Barseloni 1992. Ilija Lupulesku i Slobodan Grujić i u Atini 2004. Aleksandar Karakašević i, opet, Slobodan Grujić poklekli su samo na korak od medalje i završili na deobi od 5. do 9. mesta.
Aleksandar Karakašević je u prošlom olimpijskom ciklusu jedini od naših stonotenisera i stonoteniserki uspeo da prebrodi kvalifikacije i obezbedi stonom tenisu status olimpijskog sporta ( u Pekingu izgubio je u drugom kolu od švedskog veterana Persona), a i uoči današnjih kvalifikacija to breme je praktično na njegovim leđima.
Ž. Baljkas
-----------------------------------------------------------
Fazlićeva i Lupulesku pod dve zastave
Ilija Lupulesku i Jasna Fazlić osvajači medalja u dublovima za Jugoslaviju 1988. u Seulu igrali su na Olimpijskim igrama i pod američkom zastavom.
Fazlićeva, koja je prezimenu dodala i Rid, 2000. i 2004. igrala je za SAD i tako zabeležila četiri olimpijska učešća, dok je Lupulesku 2004. kao reprezentativac SAD peti put učestvovao na Igrama.
objavljeno: 11.04.2012
Pogledaj vesti o: Tenis, Olimpijske igre



















