Svetsko prvenstvo u Kataru: Švajcarska ponovo kobna po Srbiju, orlovi završili takmičenje na Mundijalu

Izvor: B92, 02.Dec.2022, 22:01

Svetsko prvenstvo u Kataru: Švajcarska ponovo kobna po Srbiju, "orlovi" završili takmičenje na Mundijalu

Reprezentaciji Srbije je za plasman u nokaut fazu Svetskog prvenstva u Kataru bila potrebna pobeda nad Švajcarskom, ali je na kraju poražena 3:2

Fudbaleri Srbije na meču protiv Švajcarske imali su priliku kakvu su želeli - sve je bilo u njihovim rukama, pobeda ih je vodila u nokaut fazu Mundijala, ali im je sve na kraju iskliznulo kroz prste.

U još jednom meču punom preokreta, Srbija je na kraju poražena 3:2 i takmičenje u Kataru završava kao poslednja u Grupi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << G - dalje idu Brazil i Švajcarska.

Čak i da su pobedili Švajcarsku, "orlovi" ne bi prošli dalje zbog pobede Kameruna nad Brazilom 1:0.

Srbija je na Svetskom prvenstvu ukupno osvojila samo jedan bod u meču protiv Kameruna - pored Švajcarske, poražena je i u prvom kolu od Brazila i to 2:0.

"Svaka utakmica nam je kao rolerkoster", izjavio je posle meča kapiten reprezentacije Dušan Tadić.

"Lako smo primali golove - osam na tri utakmice - imali kontrolu na 2:1, ali onda primili golove za 2:2 i 3:2, što ne sme da nam se dešava, ne možeš da pobediš utakmicu tako."

Od dolaska selektora Dragana Stojkovića "orlovi" su dva puta igrali utakmice u kojima su morali da pobede da bi stigli do cilja - i oba puta su pobedili.

Protiv Portugala su slavili u Lisabonu i plasirali se na Mundijal u Kataru, a protiv Norveške u Oslu su stigli do trijumfa vrednog plasmana u "A" diviziju Lige nacija.

Srbija i Švajcarska su se i ranije sastajale na Mundijalima, svaki put u grupnoj fazi.

Prvi put je ondašnja Jugoslavija, čiji je Srbija naslednik, slavila rezultatom 3:0 na Mundijalu u Brazilu 1950, dok su Švajcarci pre četiri godine u Rusiji pobedili 2:1, kada su takođe direktno uticali na to da Srbija ispadne sa turnira.

Kobel - Vidmer, Akandži, Šar, Rodrigez - Džaka, Frojler - Šaćiri, Sou, Vargas - Embolo

Milinković-Savić - Milenković, Veljković, Pavlović - Živković, Lukić, Milinković-Savić, Kostić - Tadić - Vlahović, Mitrović

Meč je počeo loše po Srbiju - Embolo i Džaka pretili su već u prvom minutu i to iz veoma ozbiljne pozicije, ali je Vanja Milinković Savić bio spretniji.

Srbija je zapretila u petom minutu posle kornera, kada je glavom pokušao Milenković.

A pet minuta kasnije "orlovi" su imali najveću šansu na meču.

Šutirao je Andrija Živković sa ivice kaznenog prostora i pogodio stativu, a posle odbijene lopte Mitrović nije uspeo da ubaci loptu u mrežu.

Rival je zapretio već u 13. minutu, kada je posle odlične akcije šutirao Fojler, ali je pogodio nekog od igrača Srbije u petercu.

Imala je Srbija kakvu-takvu inicijativu na početku meča, pravila pritisak, ali je onda usledio šok.

Džerdan Šaćiri postiže gol u 20. minutu i donosi Švajcarskoj prednost.

Šaćiri je bio strelac protiv Srbije i pre četiri godine, na Svetskom prvenstvu u Rusiji, kada je Švajcarska pobedila 2:1.

Pet minuta kasnije reprezentativci Srbije odradili su istu akciju kao i mnogo puta ranije.

Tadić je probio po levoj strani, centrirao i Mitrović glavom postiže gol - 1:1

Šaćiri je u 30. minutu izašao sam pred Milinkovića Savića, ali nije iskoristio veliku šansu.

Posle takvih promašaja uglavnom stigne kazna - i stigla je.

Tadić je gurnuo loptu ka Vlahoviću, koji postiže gol za 2:1

Švajcarska je do kraja poluvremena imala još jednu opasnu situaciju pred golom Srbije, ali je Strahinja Pavlović odlično blokirao udarac.

I kada je delovalo da je kraj - izjednačenje, gol je postigao Embolo.

Kao i na početku meča, Švajcarska je veliku šansu imala odmah po kretanju sa centra, samo je ovog puta bila preciznija.

Remo Frojler zatresao je mrežu posle smušene reakcije odbrane Srbije i njegovom sastavu doneo novi preokret - 3:2 za Švajcarsku.

Srbija je u drugom delu prvi put zapretila u 57. minutu, kada je Sergej Milinković Savić lepo centrirao u peterac protivnika, ali loptu niko nije uspeo da zahvati.

Zapravo, to je bilo to od Srbije - u u drugom poluvremenu nije imala nijednu više šansu.

Tokom većina poluvremena nije se gotovo ništa dešavalo na terenu, meč je bio prilično umrtvljen i bez ritma.

Švajcarska je zapretila u 81. minutu iz slobodnog udarca, a potom i u 89. imala izglednu priliku za gol, ali je Vanja Milinković Savić uspeo da odbrani.

I to je bilo to za Srbiju na Mundijalu u Kataru.