Šveđanke maksimalne, Banjana banjana izbacile Italiju posle 106 minuta

Izvor: B92, 02.Avg.2023, 11:12

Šveđanke maksimalne, "Banjana banjana" izbacile Italiju posle 106 minuta

Fudbalerke Švedske i Južne Afrike plasirale su se u osminu finala Svetskog prvenstva u Australiji i na Novom Zelandu.

Šveđanke su osvojile Grupu G sa maksimalnih devet bodova, nakon što su savladale i Argentinu 2:0.

Skandinavke su meč rešile u poslednjih 25 minuta meča pred skoro 18.000 gledalaca u Hamiltonu.

Povele su u 66. minutu udarcem glavom Rebeke Blomkvist, a trijumf je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "overila" Elin Rubenson iz penala u poslednjem.

Znatno veća drama viđena je u Velingtonu, gde su Južna Afrika i Italija imale direktan okršaj za drugo mesto.

Južnoafrikanke su u nadoknadi vremena stigle do 3:2 za prvu pobedu u istoriji na SP i odmah izborile osminu finala turnira.

Arijana Karuzo je bila dvostruki strelac za Italiju, koja je povela već u 11. minutu iz penala.

JAR je izjednačio autogolom Orisi u 32, da bi preokret je u 67. donela Hilda Magaja, ali Karuzo opet pogađa u 74. za novo izjednačenje.

Veliku pobedu za "Banjana Banjana" ("devojke") donela je Tembi Katlana u drugom minutu sudijske nadoknade.

Utakmica je produžena 11 minuta, ali se igralo čak 16, međutim, Italijanke nisu uspele da izbore remi koji bi ih odveo u osminu finala.

Šveđanke će u osmini finala igrati protiv aktuelnog šampiona SAD, dok je Južnoafrikanke igrati sa selekcijom Holandije.