Srbija u polufinalu

Izvor: Press, 15.Jun.2015, 10:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija u polufinalu

Reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale Svetskog prvenstva za fudbalere do 20 godina pošto je jutros u Oklandu (Novi Zeland), posle boljeg izvođenja jedanaesteraca savladali SAD sa 6:5.
       Posle regularnih 90 minuta utakmica je završena rezultatom 0:0, a golova nije bilo ni u produžecima pa je odluka o poslednjem >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << polufinalisti Svetskog prvenstva za igrače do 20 godina pala posle jedanaesteraca. Pre Srbije u polufinale su se plasirale reprezentacije Malija, Brazila i Senegala. Za ulazak u finale srpski reprezentativci će se 17. juna boriti protiv Malija, koga su u predtakmičenju savladali sa 2:0. Utakmica Srbija - SAD odigrana je na stadionu Severni Harbur pred oko deset hiljada gledalaca, a sudio je Portugalac Artur Dijaz.
Žuti kartoni: Antonov i Mandić (Srbija), odnosno Rekueho (SAD)
Strelci iz jedanaesterca za srpsku reprezentaciju bili su Zđelar, Babić, Grujić, Živković, Antonov i Maksimović, dok je šuteve Mandića, Rajkovića i Veljkovića zaustavio golman SAD Stiven. Za Amerikance golove iz penala postigli su Pejn, Ariola, Hindman, Delgado i Zelalem. Rajković je odbranio udarce Rubina i Rekueha, dok su Sonora i Karter bili neprecizni.
SRBIJA: Srbija: Rajković , Stevanović, Veljković, Babić, Antonov, Zđelar, Maksimović, Sergej Milinković (od 111. min, Grujić), Živković, Gaćinović (od 68. min. Šaponjić) i  Mandić
S A D: Stiven, Pejn, Mjazga, Karter, Rekueho, Hindman, Delgado, Tomson (od 103. min Sonora), Ariola, Zelalem i Rubin.
Posle iscrpljujućeg duela protiv Mađara u osmini finala, u kojem su do pobede stigli tek posle produžetaka, izabranici srpskog selektora Veljka Paunovića morali su da potroše poslednje atome energije i jutros, ne bili se plasirali u polufinale Svetskog prvenstva. Za razliku od susreta sa Mađarskom kada je i sreća bila saveznik srpskih fudbalera, protiv Amerikanaca ona je bila na strani Amerikanaca, pogotovo posle prilike iz koje Šaponjić nije uspeo samo da "ugura" loptu u mrežu. Na "penal lutriji" kuglica se ponovo poigravala sa izabranicima Veljka Paunovića. Prvu priliku propustio je Predrag Rajković u 6. seriji, kada mu je protivnički kolega Stiven odbranio udarac. Nova prilika usledila je nešto kasnije kada je i Veljković mogao da stavi tačku na ovu dramu, ali je i njegov šut zaustavio golman američke reprezentacije. Najzad, u 9. seriji Nemanja Maksimović je bio precizan i Srbiju odveo među četiri najbolje mlade reprezentacije na svetu. Prethodno, Rajković je zaustavio šut Rekueha kojim je Maksimoviću omogućio da postane junak penal drame. Za ulazak u finale SP igrača do 20 godina Srbija će se boriti protiv Malija, a ta utakmica igraće se, takođe u Oklendu, 17. juna.
 
Paunović: Ponosan sam na tim
       Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Veljko Paunović rekao je danas da je ponosan na njegov tim zbog plasmana u polufinale Svetskog prvenstva za igrače do 20 godina na Novom Zelandu. "Ponosan sam na moj tim koji je bio dobar u svim aspektima igre. Igrali smo protiv veoma dobrog rivala, obe ekipe su bile veoma dobro pripremljene, mislim da je utakmica bila izjednačena. Na kraju smo imali i sreće. Moram i da zahvalim navijačima Srbije koji su došli da nas podrže. Bilo je sjajno videti ih na stadionu, mislim da su nam mnogo pomogli", rekao je Paunović posle meča. "Igrali smo već protiv njih u grupi i znamo da su veoma dobar tim. Pobedili smo sa 2:0, ali meč je bio izjednačen. Spremićemo se za tu utakmicu najbolje što možemo i poštovaćemo protivnika. Za njih je sigurno velika stvar pobeda protiv Nemačke", dodao je Paunović.
Maksimović: Prvi penal u životu
       Fudbaleri Srbije do 20 godina izjavili su danas da su presrećni zbog plasmana u polufinale Svetskog prvenstva na Novom Zelandu i poručili da se neće zaustaviti na tome. "Bio je ovo moj prvi penal u životu koji šutiram u ovakvim situacijama, a iako nisam bio planiran, jednostavno sam zakoračio napred i rešio da preuzmem odgovornost. Nisam se dvoumio ni jednog trenutka, bio sam siguran da ću pogoditi", rekao je Maksimović za sajt FSS. On je dodao da je plasman u polufinale SP veliki uspeh za izabranike selektora Veljka Paunovića. "Ovo su predivni trenuci radosti i sreće, ali u ovom trenutku sam toliko umoran da nemam snage previše ni da se radujem. Ponovo smo razbudili Srbiju, imali smo želju da ih manje "nerviramo", da pobedimo u regularnom delu, ali Amerika je bila sjajan protivnik. U polufinalu smo i to je ogroman uspeh. Idemo dalje", rekao je Maksimović.
Golman i kapiten reprezentacije Pregdrag Rajković istakao je da je bio siguran u pobedu "orlića".
"Ovo su neverovatne utakmice, koje se nikad ne zaboravljaju. Bilo je teško u svakom pogledu, protivnik kvalitetan, vreme nam nije išlo na ruku, duvao je jak vetar. Tokom utakmice nisam imao baš mnogo posla, ali sam sačuvao koncentraciju da u 90. minutu sačuvam našu mrežu posle udarca Rubina i to je bila njihova najbolja prilika", rekao je Rajković. Malo je falilo da Rajković od junaka postane tragičar, pošto je promašio jedan od odlučujucih penala. Ipak, Zvezdin čuvar mreže je na kraju ponovo odlično intervenisao i u devetoj seriji zaustavio šut protivnika. "Žao mi je što sam promašio penal, u poslednjem trenutku sam promenio stranu, nisam pogodio mrežu, ali sam ubrzo ispravio grešku i uspeli smo da se plasiramo u polufinale.. Penal serija je lutrija i neizvesnost, ali ja sam bio apsolutno siguran da cemo proći", naglasio je Rajković. Jedan od najboljih srpskih fudbalera na ovom šampionatu Sergej Milinković-Savić morao je igru da napusti pre kraja zbog lakše povrede.
"Osetio sam u finišu utakmice probleme sa listovima i najkorektnije je bilo da ustupim mesto nekome ko može kvalitetno da odigra do kraja. Mislim da smo zaslužili ovu pobedu, koja je trebalo da dođe i mnogo ranije, međutim nismo iskoristili prilike. Došlo je do penala, koje je bilo jako teško gledati sa klupe", rekao je Milinković-Savić. Levi bek Nemanja Antonov rekao je da je njegov tim izvojevao tešku, ali sasvim zaluženu pobedu. "Bilo nam je jako teško na terenu, videlo se da smo se dosta istrošili u prethodnim utakmicama, pa je možda to izgledalo slabije nego što je neko očekivao, ali fizički i taktički smo maksimalno ispoštovali sve zahteve selektora Paunovića. Nije nas hteo gol, ali zaslužili smo ovu pobedu i plasman u polufinale", rekao je Antonov, kome noga nije zadrhtala ni kod penal serije. "Nećemo još da slavimo, posao nismo završili, a nadam se da smo ponovo doneli radost u srca svih Srba, kako u otadžbini, tako i na Novom Zelandu gde imamo sjajnu podršku", dodao je Antonov.
AP Photo/David Rowland
  

Nastavak na Press...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.