Izvor: Vesti-online.com, 28.Jun.2014, 13:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija 11. u Opatiji
Srbija je osvojila 11. mesto na Svetskom prvenstvu gluvih i nagluvih šahista održanom u Opatiji sa 10 meč bodova i 18,5 osvojenih poena, pola poena manje od Kazahstana.
Svetski prvaci su Bugari, koji su imali 14 (25). Iza njih slede Poljska 13 (21,5) i Nemačka 12 (22), a onda Hrvatska sa 12 (20,5) i Ukrajina 11 (23).
Pojedinačno, najbolji skor na SP imao je srpski reprezentativac Vladimir >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Klasan iz Inđije, jedini učesnik sa maksimalnim učinkom devet pobeda iz devet partija.
Srbija je bila vodeća ekipa posle šest kola sa pet pobeda i remijem 2:2 protiv Hrvatske. Potom je srpski takmičar Zoran Stojković diskvalifikovan zbog toga što je bio sa manjim oštećenjem sluha nego što je to dozvoljeno pravilima Svetske federacije gluvih i nagluvih šahista, što je utvrđeno naknadnim pregledom, a njegovi
dotadašnji rezultati su brisani.
Srbija je u toj situaciji, posle šest kola, imala samo dve pobede i četiri remija, pa su u prvi plan u borbi za medalje izbile ekipe koje su srpski šahisti već pobedili. U poslednjem kolu Srbija je poražena od Italije rezultatom 1:3, što je bio jedini poraz.
Sa Stojkovićem se solidarisao Dragan Živić, koji je iz šest partija imao 5,5 poena, a potom nije igrao. Prva rezerva Rajko Cimeša nije ponovio igre Živića i Dragana Moldovanovića, a pogotovo Klasana, svetskog prvaka iz 2012. godine, pa je rezultatski krah srpske reprezentacije bio neminovan, te je medalja postala nedostižna.
Na SP u Opatiji je učestvovalo 18 ekipa, igrano je devet kola po Švajcarskom sistemu.
Nastavak na Vesti-online.com...









