Izvor: Politika, 12.Jun.2010, 23:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Antić: Za Srbiju!
Danas u Pretoriji (16 č), protiv Gane, naša reprezentacija prvi put igra na svetskom fudbalskom prvenstvu pod imenom Srbija. – Naš selektor neće menjati stil igre. – Biranim rečima o Gani i Rajevcu
Ekipa „Politike” i „Sportskog žurnala”
Pretorija, 12. juna – Centar južnoafričke kulture – grad u kojem i fudbalska kultura Srbije može da dobije nove obrise. Nacionalni tim naroda koji živi za >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << fudbal, iako su mu mnogi drugi sportovi u prošlosti pronosili slavu danas igra prvu utakmicu na Svetskom prvenstvu. Može li Srbija da ostvari svoju prvu pobedu?
Radomir Antić je prethodnih dana mudro ćutao i trudio se da svoj posao radi bez oglašavanja u medijima. Ma koliko nam takvo ponašanje bilo neprihvatljivo, moramo da priznamo da je izabrao stil kojim ne iritira ni svoje igrače, ni protivničkog trenera. Posle jučerašnjeg treninga na stadionu Loftus Versfeld u Pretoriji izašao je pred novinare s pričom iz koje se mogu izvući pouke:
– Osećam se prijatno i privilegovano. Kao čovek fudbala imam šansu da uživam u nečemu što ću podeliti s našim narodom – počeo je Radomir Antić i kasnije odgovarajući na pitanja brojnih novinara još dva puta ponovio rečenicu koja oslikava očigledno raspoloženje srpskog stručnjaka.
Iluzorno je bilo pitati Radomira Antića kako se oseća čovek koji je doveo Srbiju na njen istorijski – prvi „mondijal”.
– Primaklo se ono za šta se odavno spremamo. Jedva čekamo da počne. Svi igrači su spremni, nemamo nijedan problem fizičke prirode. Glavni cilj našeg ukupnog rada je da u sutra budemo u najboljoj formi.
Podsetio je selektor i na put kojim je prošao sa svojim pulenima od starta kvalifikacija do Pretorije i otkrio šta planira da promeni:
– Nismo bili inferiorni ni protiv koga i nećemo menjati opredeljenje u igri. Postali smo ljubimci naroda što nas dodatno obavezuje!
Antićeva rečenica bila nam je šlagvort da ga upitamo da li će menjati sastav tima koji je doveo Srbiju na Mondijal kad je već otkrio da stil igre neće:
– Dozvolite mi da ne odustanem od svojih principa i da prespavam još jednu noć, a onda da saopštim prvo igračima na sastanku ko će igrati.
Antić izuzetno poštuje rivala. O selekciji Gane pričao je birajući reči:
– Reč je o četvorostrukom prvaku Afrike i finalisti nedavnog Afričkog kupa nacija, kao i šampionu sveta za uzrast do 21 godine. Ima izuzetno izražen nacionalni motiv, fizički su izvrsno spremni. Sjajni su u igri jedan na jedan. Dobrim rezultatima stekli su samopouzdanje.
Engleskog novinara interesovalo je da li je prednost Gane to što na njenoj klupi sedi srpski stručnjak Milovan Rajevac koji odlično poznaje reprezentativce koje je Radomir Antić selektirao:
– To što im je selektor naš zemljak i moj prijatelj ostavićemo za posle utakmice. Svi spremamo poneko iznenađenje. Mi ne treba da pobedimo samo Ganu, već treba da pobedimo i sebe. Biće to meč sa mnogo psihološkog naboja i očekujem da moja ekipa bude na potrebnom nivou.
Upitan da li bi možda bio zadovoljan remijem Antić je zaključio:
– Pre utakmice bih možda i bio, ali zavisi kako će se utakmica odvijati.
Kako je počeo Radomir Antić je i završio obraćanje medijima i fudbalskoj naciji u Srbiji – uz osmeh koji najavljuje uspeh.
Zoran Stojadinović
----------------------------------------------
Nije meč karijere
Na pitanje da li će današnji meč biti ujedno i njegov meč karijere Radomir Antić je odgovorio odrično: „Ne mislim da je ovo meč karijere, hoću da verujem da će ih biti još tako važnih u reprezentaciji”.
----------------------------------------------
Nateraćemo druge da navijaju za nas
Gana će danas imati više navijača, ali Antić ne očekuje samo podršku Srba iz Južne Afrike: „Naših ljudi ima oko 15-20 hiljada u Južnoj Africi. Iz Srbije je stiglo još oko hiljadu. Ali, verujem da ćemo našom igrom „kupiti” i druge nacije”.
----------------------------------------------
Rajevac: Ko kaže da ne želim da pobedim Srbiju
Pretorija, 12. juna – Selektor Gane, naš trener Milovan Rajevac, nalazi se pod dvostrukim pritiskom uoči prvog kola Mundijala, imajući u vidu to da mu je prvi rival reprezentacija Srbije. Neki strani izveštači su otišli toliko daleko da su mu čak postavili pitanje da li će tim koji vodi „igrati punim gasom protiv njegove otadžbine”.
– Čuo sam već da neki misle da možda neću učiniti sve da pobedimo Srbiju, ali to je potpuna besmislica – rekao je Rajevac.
Čak su se i u Gani, neposredno posle žreba, pojavile sumnje u to koliko će Rajevac „biti profesionalan protiv svojih zemljaka”, ali Fudbalski savez Gane nije sumnjao u njegovu profesionalnost. Rajevac mu se odužio plasmanom u finale Prvenstva Afrike, igrajući bez nekoliko nosilaca reprezentacije.
U pojedinim medijima su sumnje u Rajevca potkrepljene podsećanjem na Mundijal 1974. u Nemačkoj, kada je Jugoslavija pobedila Zair sa 9:0, a tada je Zairce vodio Blagoje Vidinić koji je, navodno, igrao onako kako odgovara njegovim zemljacima. Međutim, mnogo je više onih koji veruju da će Rajevac nastaviti tamo gde je stao njegov zemljak Ratomir Dujković, koji se pre četiri godine plasirao u osminu finala, gde su Ganjani nezasluženo izgubili s 2:0 od Brazila.
– Svi pričaju o Nemačkoj i Australiji, ali mene mnogo više plaši Srbija koja je agresivna i tehnički izuzetna – izjavio je jedan od najboljih igrača Gane Stefen Apija.
Sjajna vest za Rajevca je da se Sali Muntari, u odsustvu Mihaela Esijena prva zvezda reprezentacije, oporavio i da će istrčati na megdan Srbiji.
Đ. S.
objavljeno: 13/06/2010
Kolarov u startnoj postavi Srbije za meč protiv Gane
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Jun.2010, 17:07
PRETORIJA -..Reprezentacija Srbije će prvu zvaničnu utakmicu na Svetskom prvenstvu pod tim imenom odigrati danas u Pretoriji protiv selekcije Gane, ekipe koju sa klupe predvodi naš stručnjak Milovan Rajevac...Selektor reprezentacije Srbije Radomir Antić odlučio je da na mestu levog beka na današnjoj...








