Adidasu milijarde, radnicima 70 USD

Izvor: B92, 04.Jun.2010, 18:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Adidasu milijarde, radnicima 70 USD

London -- Za ručnu izradu kopija Adidasove lopte Jabulani, zvanične lopte za Svetsko prvenstvo u fudbalu, radnici u Pakistanu dobijaju manje od tri dolara na dan.

Istovremeno, čuvena nemačka kompanija ove godine planira da od zarade zaradi više od 1,7 milijardi dolara.

U izveštaju Međunarodnog foruma za prava radnika (ILRF) se ukazuje na težak položaj radnika jedne fabrike za izradu sportskih rekvizita u Pakistanu koji su na samom dnu fudbalskog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << carstva sa godišnjim multimilionskim obrtom.

Kompanija Adidas koja u pakistanskom gradu Sialkotu proizvodi kopije lopte "Jabulani", zvanične lopte SP-a, očekuje ove godine prihod od prodaje veći od 1,7 milijardi dolara. U isto vreme, radnici koji proizvode 70 odsto ručno štepanih lopti u svetu, ne zarađuju dovoljno da prehrane svoje porodice.

Jedan od radnika Adidasove fabrike u Sialkotu, koji kaže da je potrebno dva i po sata za štepanje jedne lopte, objasnio je da može da zaradi najviše tri dolara dnevno, i to samo onda kada fabrika radi punim kapacitetom.

"Problem je u tome što je nezaposlenost velika. Poslodavci znaju da nemamo izbora pa nas malo plaćaju", dodao je on.

Proizvodnja Adidasovih kopija lopte "Jabulani" u Sialkotu porasla je pet puta od prošlog decembra kada je zvanično predstavljena i ternutno se radi u 25.000 primeraka dnevno. Fudbalske lopte počele su da se proizvode u Sialkotu pre više od 100 godina. Danas u ovom gradu postoje 224 fabrike i blizu 2.000 radionica za ručnu izradu fudbalskih lopti.

Zvanična Adidasova lopta za SP izradjuje se u Šenženu, na jugu Kine gde je radnicima zagarantovana minimalna plata od 150 dolara mesečno.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Adidasu milijarde, radnicima 70 dolara

Izvor: Mondo, 04.Jun.2010

Za ručnu izradu kopija Adidasove lopte "Jabulani", zvanične lopte za Svetsko prvenstvo u fudbalu, radnici u Pakistanu dobijaju manje od tri dolara na dan.

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.