Izvor: MVP.rs, 24.Nov.2014, 23:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zvezda srušila još jednog evroligaša
Crveno-beli i dalje bez poraza plove Jadranom.
Nema kraja Zvezdinoj seriji na Jadranu! U najtežem testu u dosadašnjem delu regionalnog takmičenja, Crvena zvezda Telekom je slavila na gostovanju Cedeviti sa 88-87 i tako zacementirala prvo mesto na tabeli sa skorom 9-0. Iako su crveno-beli početkom poslednje četvrtine imali dvocifrenu prednost, na kraju su strepili za ishod meča do samog kraja, jer se žilavi domaćin dugo borio. Ipak, sprski vice-šampion je sačuvao koncentraciju >> Pročitaj celu vest na sajtu MVP.rs << i ubeležio novu pobedu kojom je potvrdio zvanje najboljeg tima ABA lige u dosadašnjem delu sezone.
Razigrani Beograđani su furiozno krenuli od samog početka. Raznovrsnom igrom došli su do prednosti 11-0 nakon četiri minuta igre i najavili da nemaju nameru da završe pobedničku seriju. Do samog kraja prve četvrtine Cedevita se strpljivom igrom vratila u život preko Mire Bilana, ali ostao je utisak da je srpski tim bio daleko konkretniji.
Nastavak meča je doneo prvu krizu u igri gostiju. Tomislav Zubčić je sa četiri vezana poena doneo Cedeviti isto toliko poena prednosti, a slično rastojanje je ostalo na snazi do kraja prvog poluvremena. Domaćin je u potpunosti odsekao vezu Markus Vilijams - Boban Marjanović, što je neutralisalo najjače oružje Zvezde u napadu.
Najbolji period igre za crveno-bele nastupio je u trećoj četvrtini, kada je proigrao fenomenalni Jaka Blažič. Slovenački bek je svojom energijom i ubojitim šutom pokrenuo uspavani napad srpske ekipe i rezultat je vrlo brzo preokrenut. U tom periodu Cedevita je izgubila koncentraciju, a trojkama Nikole Kalinića i Blažiča u poslednjem minutu trećeg perioda momci sa Malog Kalemegdana su došli do velikih 67-57.
Uvodnih nekoliko minuta poslednje četvrtine prošlo je u sigurnoj igri Zvezde, koja je bila blizu da prelomi utakmicu. Ipak, izabranici Dejana Radonjića su ponoov upali u "crnu rupu" po pitanju napada i Cedevita je krenula u novu seriju. Bilan i Zubčić su napadali centarsku liniju srpskog tima i Cedevita je sredinom poslednje četvrtine došla na 70-72. Beograđani su uspeli da uzvrate istom merom preko Majka Cirbesa i Luke Mitrovića pa je rastojanje i dalje ostalo na dva do četiri poena.
Sam ishod meča je morao biti rešen tek u poslednjim momentima. Zvezdi pet poena prednosti nije bilo dovoljno za pobedu jer je Ante Delaš pogodio brzu trojku, a potom i polaganje za vođstvo svog tima 87-85. Zvezdina naredna dva napada su bila prekinuta faulom, a od četiri slobodna bacanja pogođena su tri. Cedevita je između toga prokockala svoj napad, a nakon Blažičevih penala za novo vođstvo Zvezde, 88-87, domaćinu je ostalo poslednjih pet sekundi za pobedu. Odgovornost je preuzeo ponovo Delaš, ali njegov šut za tri poena je ostao na obruču i to je bio znak za veliko slavlje momaka u crveno-belom.
Apsolutni junak meča je bio sjajni Blažič. Borbeni bek je utakmicu završio sa 20 poena i to sve u drugom poluvremenu, uključujući i par pogođenih slobodnih bacanja kojima je postavljen konačan rezultat na šest sekundi do kraja. Pored njega, vredi istaći i dobru partiju Cirbesa koji je sa 13 poena nadomestio nešto skromniji učinak večeras indisponiranog Marjanovića. Što se tiče Cedevite, ovim porazom ostaju na trećem mestu sa skorom 6-3, iza ubedljivih večerašnjih protivnika i podgoričke Budućnosti VOLI koja je na učinku 8-1. Najvećim delom meča vukao ih je Pilepić sa 21 poenom, Bilan je dodao 13, a u finišu je proradio Delaš sa 12.
Cedevita - Crvena zvezda Telekom 87-88 (17-17, 21-19, 19-31, 30-21)
Cedevita: Zubčić 8, Ramljak 5, Pilepić 21, Babić, A. Delaš 12, Žganec, Bilan 13, M. Delaš 10 (7sk), Gordić 5, Ukić 8, Arapović 5
Crvena zvezda Telekom: Vilijams 11 (12as), Rebić, Čvorović, Dangubić 4, Mitrović 12 (10sk), Lazić 6, Blažič 20, Kalinić 7, Marjanović 4, Tejić 6, Dženkins 5, Cirbes 13
(foto: ABA League)









