Zakoni u etru - primena škripi

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Dec.2016, 18:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zakoni u etru - primena škripi

"Zakone imamo, ali u primeni škripi", i to najkraće objašnjava oblast rada u Srbiji. A o tome kako unaprediti socijalni dijalog, tri partnera - sindikati, poslodavci i vlada razgovarali su danas u Regionalnoj privrednoj komori u Novom Sadu.

Mišljenja o razlozima lošeg položaja radnika donekle su različita, ali u jednom su svi saglasni - da se pomoći može samo onome ko pomoć i zatraži.

Zakonodavstvo na nivou evropskih normi, ali plata i prava daleko ispod. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<

Ipak, resorni ministar Aleksandar Vulin, kaže da pomaka ima. Dogovoreno je više od 20 kolektivnih ugovora, od janura biće veća i minimalna cena rada. Inspekcija radi svoj posao i samo prošle godine registrovala je 16 hiljada zaposlenih na crno, ali odgovornost da zakoni ne ostanu slovo na papiru, kaže, snose i radnici.

"Inspekcija rada reaguje na svaku radničku žalbu, na žalbu svakog onog ko smatra da su mu prava povređena, ali jeste glavni problem u tome što mi obično žalbu dobijemo kada radnik već dobije otkaz. Kada već napusti odgovorajući preduzeće, a onda vi sad dokažite da li je bilo zloupotreba, da li je bilo mobinga, da li se prema njemu ponašalo mimo zakona, kada je već napustio preduzeće. I ja zaista apelujem na sve radnike „Obratite nam se kad imate problem dok ste u kolektivu", doka ste još u ugovoru nemojte čekati da vam istekne ugovor. Kad vam istekne ugovor mi ne možemo da vam pomegnemo", kaže  je Vulin.

A na državu računaju i poslodavci i sindikati.

Jedni da bi izbegli nelojalnu konkurenciju, drugi da bi radu vratili dostojanstvo.

Ne negirajući odgovornost sindikata, predsednik Nezavisnosti Zoran Stojiljković kaže i da zapravo pravog socijalnog dijaloga nema, jer nema ni tolerancije, ni empatije, ali pre svega ravnopravnosti tri partnera.

"Danas je povod zašto smo u Novom Sadu razgovor o socijalnom dijalogu. Pretpostavka da socijalni dijalog funkcioniše, da pratneri vlada poslodavci i sindikati imaju neku vrstu ravnoteže moći i da mi u ovom društvu imamo kulturu tolerancije i dijaloga, odnosno da umemo da se uživimo u tuđu situaciju. Ničega od toga nema u Srbiji. Postoji ogromna neravnoteža u korist kapitala i njegovih predstavnika. Vlasti ima neku vrstu strukturalnog afiniteta ili ljubavnog zanosa prema kapitalu, pogotovu stranom. Postoji ta trka ka dnu. Što praktično znači da se vi takmičite sa susednim zemljama gde će otići investicije, a ka dnu trčite zato što tu privlačite investicije i govorite nešto čega se pametan stidi, a budala se ponosi "Da imate jeftinu radnu snagu". Fleksibilizujete njena prava. Imate čuveno ono pravilo 24/7. To znači smo spremni da budemo na izvolte poslodavcu, da radimo 24 sata dnevno svih 7 dana nedeljno", kaže Stojiljković.

Sve zajedno naše privredne okolnosti koje nas prate veliki niz godina praktično prouzrokuju većinu tih problema i negativnih pojava. Zakonska rešenja su uglavnom takva.

Ona u nekoj meri se oslanjaju na radno pravnu praksu evropskih zemalja, ali ona još uvek nisu na takav način primenjena, ističe i predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković, dodajući da je kažnjavanje nelojalnih poslodavaca i u interesu onih koji svoje obaveze ispunjavaju.

"Mi jednostavno neprekidno insistiramo da uz pomoć države i sindikata dovedemo u ravnopravan položaj poslodavce koj ispunjavaju svoje zakonske obaveze i koji su u odnosu na one koji ih neispunjavaju oštećeni", kaže Atanacković.

Da se broj onih koji su spremni da potraže pravdu povećava pokazuju i podaci Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova. Broj predmeta ove godine u odnosu na 2014-tu je upetostručen, ali i dalje se taj institut ne koristi u punom kapacitetu, te će već početkom naredne godine biti predložene izmene zakona.

"Očekujemo da se on promeni da se te pre promene pre svega odnose na zlostavljanje na radu u individualnim sporovima i sam proces rešenja će biti poboljšan", kaže direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova Mile Radivojević.

Najveće poboljšanje ipak donosi manja stopa nezaposlenosti i bolji ekonomski rezultati, jer u granama gde radnika manjka, u plusu su i radničke plate i prava.

A kada je reč o socijalnom dijalogu u Vojvodini, pokrajiski sekretar Ivan Đoković naredne godine nada se boljim ekonomskim rezultatima koji bi kako ističe onda mobli da otvore i mogućnost da se u pokrajini neka od prava iz oblasti rada vrednuju više.

"Mi možemo da koncipiramo zajednički dogovor u vidu ugovora na nivou pokrajine, ali mi smo tu samo jedan od partnera koji treba da podrži međusobno usaglašavanje poslodavaca i zaposlenih ", ističe Đoković.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.