WTA podržao elektronski sistem

Izvor: B92, 09.Nov.2005, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

WTA podržao elektronski sistem



Ženska teniska asocijacija planira da sledeće godine u upotrebu uvede elektronski sistem, koji bi pokazivao da li je loptica pogodila polje.

Izvršni direktor WTA Leri Skot izjavio je da je realno očekivati da eletronski sistem počne da se koristi sredinom sledeće godine.

"Testirali smo sisteme koji su u više od 90 odsto slučajeva precizni, što znači da je manja verovatnoća greške nego kada ljudi odlučuju o tome. Nismo postavili fiksni rok, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ali je realno da to bude sledeće leto. Želimo da se uverimo da su novi sistemi potpuno pouzdani", rekao je Skot.

WTA je testirala dva sistema, ali još nije odlučila koji će koristiti. Upotrebu elektronskih sistema u budućnosti najavili su i organizatori tri od četiri gren slem turnira.

Zvaničnici Otvorenog prvenstva Australije, međutim, izjavili su da novi sistem verovatno neće koristiti od sledeće sezone, jer nema vremena za testiranje, pošto se turnir u Melburnu igra već u januaru.

Organizatori drugog gren slema sezone, Rolan Garosa, ne nameravaju da počnu sa korišćenjem elektronskog sistema jer se turnir u Parizu igra na šljaci, na kojoj se jasno vide otisci lopte.

Zvaničnici Vimbldona izjavili su da ne postoji potreba za uvođenjem takvog sistema već na narednom turniru.

Prvi grend-slem na kome će sudiju u nekim situacijama zameniti elektronika verovatno će biti Otvoreno prvenstvo SAD, čiji su se organizatori već nekoliko puta javno zalagali za uvođenje tog sistema.

Korišćenje elektronskih sistema podržava i najbolja teniserka sveta Amerikanka Lindzi Devenport.

"Ako sudija nije siguran da li je lopta pogodila teren, mislim da bi trebalo da ima pravo da proveri", izjavila je ona.

WTA je saopštila i da plasman teniserki na svetskoj rang listi od sledeće sezone neće odlučivati bonus bodovi, koji će biti ukinuti.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.