Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Jul.2016, 20:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Volonterski kamp "Sačuvajmo rit"
Sedmi volonterski kamp "Sačuvajmo rit" održava do 7. avgusta u Sremskim Karlovcima. Organizator kampa je Pokret gorana Vojvodine u saradnji sa mladim istraživačima Srbije. Osim podizanja svesti o očuvanju naše okoline, kamp ima zadatak da promoviše i volonterizam, humanost i motivaciju mladih ljudi da doprinesu zajednici na plemenit način. Naša ekipa posetila ih je i proverila kako teku njihove radne aktivnosti.
Oko 17 volontera pet dana vredno radi na uklanjaju štetnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << vrsta biljaka, kako bi omogućili nesmetan razvoj flore i faune, ali i unapređenje eko turizma. Ove nedelje krče pešačku stazu duž lokaliteta „Stari Dunav", a sledeće će postavljati informativne table za obeležavanje pešačkih i biciklističkih staza na lokalitetu „Kurjačka greda".
"Naši ciljevi i ambicije su da lokalnom stanovništvu približimo ovaj deo, da dolaze ovde, da uvide koji je ovo potencijal i lepota, koju većina ljudi ne prepoznaje. Mi kao organizacija imamo pet kanua, čamac i to želimo da stavimo u funkciju ovde, u smislu razvoja eko turizma i približivanju lokalnoj, ali i široj javnosti", kaže Marko Ljubičić, organizator kampa.
Međutim, pored radnih aktivnosti, volonteri imaju šta i da čuju, ali i da se zabave.
"Svaki, svaki drugi dan imamo razne lekcije, dolaze nam stručnjaci da pričaju o pticama, o raznim stvarima. Imamo i zabavne aktivnosti juče smo vozili kanue i to je stvarno fantastično iskustvo za sve", navodi Todor Filipov, vođa kampa.
Od pre dve godine kamp je postao i međunarodni, pa su tako ovde volonteri iz Španije, Holandije, Italije, Koreje.
"Mislila sam da bi bilo odlično da saznam više o kulturi i kako ljudi žive ovde. Koreja je zaista daleko od Srbije i nemamo pojma kako je ovde, ali se ne razlikuje mnogo i ovde, kao i kod nas ljudi rade nešto dobro za svoju okolinu", Jeong min Ryu, volonterka iz Koreje.
"Ovde sam po drugi put i mnogo mi se dopada. Pogotovo što ovde ima dosta šuma i u tome je velika razlika između Srbije i Holadnije, zbog toga volim vašu zemlju i ljudi su vrlo druželjubivi, više nego u mojoj zemlji", dodaje Paul van Uliet, volonter iz Holandije.
Prve četiri godine kamp je bio edukativni, a poslednje tri dobio je i radni karakter. Za ovih sedam godina kroz kamp je prošlo preko 150 volontera.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...











