Izvor: B92, 05.Jul.2009, 16:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
UB: Lenđer i Silađi u polufinalu
Srpski reprezentativci u plivanju Ivan Lenđer i Čaba Silađi plasirali su se u polufinale trka na 50m leptir i 100m prsno na 25. Univerzijadi u Beogradu.
U kvalifikacijama na 50 metara leptir Lenđer je na cilj stigao četvrti sa vremenom 23 sekunde i 75 stotinki. Četvrto mesto u kvalifikacijama osvojio je i Silađi. On je u trci na 100 metara prsno postigao vreme od jednog minuta i 84 stotinke, što je za 26 stotih delova sekunde bilo slabije od Nikolasa Ferifa sa Novog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Zelanda.
Ferif je tako postavio novi rekord Univerzijade, a u kvalifikacijama su nastupila ukupno 54 takmičara. Drugi srpski predstavnik u toj trci Ivan Guteša bio je 34. sa rezultatom 1:03,90.
Pobednik kvalifikacija u disciplini 50 metara leptir stilom Slovenac Jernej Godec postavio je novi rekord Igara, a u istoj trci Igor Beretić je zauzeo 41. mesto u konkurenciji 59 takmičara, sa vremenom od 25,39 sekundi.
U trci na 100 metara ledjno Lazar Bogdanovski je osvojio 27. mesto, pošto je postigao vreme od 57,18 sekundi. Najbrži u kvalifikacijama, novi univerzitetski rekorder, Japanac Rjosuke Irie nadmašio ga je za 3,54 sekunde. U istoj kvalifikacionoj trci Ivan Kopas je plivao 57,87 sekundi i zauzeo 32. mesto u konkurenciji 45 takmičara.
Đordje Marković je u kvalifikacijama na 400 metara slobodno bio 11. sa vremenom 3:52,19. On je zaostao 4,05 sekundi za Italijanom Federikom Kolbertaldom, koji je takođe oborio rekord Igara.
Srpska štafeta 4x100 metara slobodnim stilom, u sastavu Boris Stojanović, Radovan Siljevski, Igor Beretić i Milan Silaski zauzela je 13. mesto u kvalifikacijama, u kojima su nastupili timovi 21 zemlje. Srpski tim je za 9,82 sekunde zaostao za štafetom SAD, koja je bila najbrža.
U kvalifikacijama na 50 metara leptir u konkurenciji žena Danijala Đikanović zauzela je 25. mesto u konkurenciji 41 takmičarke. Ona je postigla vreme 28,38 sekundi i za 1,48 sekundi bila slabija od pobednice Italijanke Kristine Maćanjole.
Najlošiji rezultat u kvalifikacijama od srpskih predstavnika postigla je Monika Varga na 200 metara leđno. Ona je zauzela poslednje 27. mesto i sa vremenom 2:35,14 minuta bila čak za 24,22 sekunde sporija od pobednice u kvalifikacijama Britanke Stefani Praud.













