U16: Bosna i Hercegovina pokorila Evropu

Izvor: MVP.rs, 17.Avg.2015, 13:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Istorijski uspeh izabranika Josipa Pandže.

Bosna i Hercegovina je osvojila prvu medalju na takmičenjima pod okriljem FIBA u svjoj istoriji. U16 selekcija ove zemlje stigla je do zlatne medalje na Evropskom prvenstvu koje je u nedelju završeno u Kaunasu. Izabranici mladog stratega Josipa Pandže (28) u finalu su bili bolji od domaćina, Litvanije, rezultatom 85:83.

Do istorijskog uspeha svoju selekciju je vodio sjajni Džanan Musa (16, 204). Mladi košarkaš >> Pročitaj celu vest na sajtu MVP.rs << iz Bihaća finalni susret je završio sa 33 poena, osam skokova, sedam asistencija, tri ukradene lopte i dve blokade. Podršku je imao u plejmejkeru Saniju Čampari (16, 188), koji je ubacio 23 poena. U redovima Litvanije se istakao Arnas Velička (15, 192) sa 14 poena, tri skoka, tri asistencije i pet ukradenih lopti.

Bronzana medalja pripala je Turskoj, koja je u meču za treće mesto bila bolja od Španije rezultatom 83:72. Pored prve četiri selekcije, plasman na Svetsko prvenstvo za igrače do 17 godina, koje se narednog leta održava u Španiji, izborili su još Francuska i Finska. Orlići su takmičenje u Kaunasu završili na osmoj poziciji.