U Srbiji ima oko 4.500 divljih deponija, možda i više

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Okt.2018, 15:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Srbiji ima oko 4.500 divljih deponija, možda i više

Ministar za zaštitu životne sredine Srbije Goran Trivan izjavio je danas da, prema procenama, u zemlji ima između 3.500 i 4.500 divljih deponija, mada on lično misli da ih ima i više.

"Problem je u tome, kako da to rešimo. Puno takvih mesta traži pomalo para, to je, znači, puno para, i to je priča da lokalnim samoupravama i ministarstvu treba i nešto novca da to rešimo", rekao je Trivan tokom rasprave u Skupštini Srbije o amandmanima na izmene i dopune Zakona o zaštiti >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << životne sredine.

Poslanica Srpske radikalne stranke (SRS) Vjerica Radeta je prethodno ukazala da će korišćenje IPARD fondova, što je suština izmena zakona, podrazumevati i ispunjavanje određenih uslova, a da ima mnogo situacija u Srbiji gde oni nisu ispunjeni.

"Ponoviću problem koji postoji s peščanom mafijom koja je povezana s građevinskom mafijom. Radi se o eksploataciji peska i šljunka, uglavnom u nebranjenom delu leve obale sve tri Morave, Save i Dunava. Tamo se eksploatiše taj pesak i šljunak bez ikakve kontrole", rekla je Radeta.

Prema njenim rečima, ta "peščana mafija" je povezana s "građevinskom mafijom", jer oni, kako kaže, dobijaju jeftino, odnosno besplatno taj pesak, a građevinci to kupuju po povoljnim uslovima.

Kako kaže, tu se svakako pojavljuje ekološki problem, dolazi do promene toka reka, erozije obale, poplava čim padnu "tri kapi kiše", navodeći da su protiv takvog kriminala podnete samo četiri krivične prijave ove godine.

"Mene lično jako tišti taj problem s peskom i šljunkom. Lično smatram da je to jedan od najvećih problema, jer je reč o devastiranju resursa i na to nemamo pravo", odgovorio je ministar Trivan.

On je ponovio da bi voleo da su vode i šume u nadležnosti ekologije, jer bi se onda govorilo o resursima.

"Inspekcije zaista moraju da rade svoj posao. Ja ću ozbiljno razmisliti o tome i da nađemo osnov da se ekologija uključi u tu priču. Potpuno sam svestan kapitala, potpuno sam svestan ko se sve bavi ovim poslom, to me neće impresionirati i na ovaj način ste samo pokrenuli pitanje koje ćemo pokušati s kolegama iz drugih ministarstava da nekako rešimo", rekao je Trivan.

Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović je, govoreći o izmenama i dopunama zakona, rekao da u njima nije dovoljno naglašeno da nema zaštite životne sredine bez zaštite prirodnih bogatstava i da svako ko primenjuje IPARD sredstva mora da štiti životnu sredinu.

"Moramo u zakon da unesemo obavezu zaštite naših prirodnih i privrednih bogatstava. Ako to ne unesemo, nemojte posle da se žalimo kada neko zloupotrebljava naše resurse", podvukao je Obradović.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Trivan: U Srbiji između 3.500 i 4.500 DIVLJIH DEPONIJA

Izvor: Blic, 11.Okt.2018

Ministar za zaštitu životne sredine Srbije Goran Trivan izjavio je danas da, prema procenama, u zemlji ima između 3.500 i 4.500 divljih deponija, mada on lično misli da ih ima i više.

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.