Izvor: B92, 13.Jan.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Torino: Staza za spust spremna
Organizacioni komitet ovogodišnjih Zimskih olimpijskih igara u Torinu (TOROC) demantovao je da postoje problemi sa pripremama staze za skijaški spust.
Organizacioni komitet je današnjim saopštenjem reagovao na navode Medjunarodne skijaške federacije (FIS) da na gornjem delu staze u zimskom turističkom centru Sestrijere nema dovoljno snega.
"U vezi sa nedavnim vestima o navodnom kašnjenju sa pripremama staze za spust, TOROC podvlači da su u prethodnih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nekoliko dana radovi na stazi nastvljeni u skadu sa programom dogovorenim sa FIS prilikom poslednje inspekcije, 7. januara", navodi se u saopštenju.
Zimske OI održaće se u Torinu od 10. do 26. februara.
"Zahvaljujući neprestalnom radu sistema za proizvodnju snega, velikom angažovanju tehničkog osoblja (120 vojnika, instruktora skijanja, volontera i drugog osoblja) i snegu koji je donet helikopterom...
pripreme su apsolutno u skladu sa programom", dodao je TOROC.
Naveo je i da je 90 odsto snega koji je potreban već na stazi za spust, a da je 80 odsto potrebnog snežnog pokrivača stavljeno i duž ski-lifta.
"Sestrijere će za mesec dana biti domaćin olimpijskog spusta, sa savršenim tehničkim i beznbednosnim uslovima za sportsite i tehničko osoblje", obećao je TOROC.
Pre samo tri dana, direktori trka Svstkog kupa Helmut Ssmalcl i Ginter Hujara napisali su u zvaničnom izveštaju FIS-a da je situacija u Sestijereu "veoma kritična".
Izražena je i zabrinutost i zbog toga što se jedna stena nalazi u blizini žičare koja prevozi takmičare na start staze.
Zvanični treninzi za spust na ZOI počinju 9. februara, a glavna trka u muškoj konkurenciji je zakazana za 11. febrauar, dan nakon ceremonije otvaranja.











