Izvor: B92, 15.Nov.2004, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tojotini motori pokreću Džordan
Kompanija Tojota saopštila je da će snabdevati motorima tim Džordana u sledećoj sezoni Formule 1.
Džordan je bio u velikim problemima nakon što je njihov prethodni snabdevač Ford (snabdevao i ekipe Jaguara i Minardija) najavio povlačenje iz takmičenja.
Tim Džordan je u petak potvrdio da će se prijaviti za sledeću sezonu pre isteka krajnjeg roka, koji pada u ponedeljak.
"Iskreno se nadam da će Tojotini RVX-05 motori značajno doprineti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dobrim rezultatima Džordana sledeće sezone", izjavio je u ponedeljak šef Tojota Motorsporta Cutomu Tomita. "Činjenica da je dogovor sklopljen u poslednjem trenutku samo će povećati izazov za nas".
Šef irskog tima Edi Džordan zahvalio se Tojoti i pohvalio profesionalni pristup Japanaca.
"Sve pohvale idu na račun Tojote. Ne samo što su nam učinili veliku uslugu, sklapanjem dogovora u tako kratkom roku, nego su na ovaj način učinili veliku stvar za Formulu 1 kao sport".
Formula 1 je u velikoj krizi, pogotovo zato što se iz sporta povuklo nekoliko proizvođača motora, a Tojota je priskočila u pomoć Džordanu, iako već tri sezone ima svoju ekipu. Džordan je za 14 godina postojanja osvojio tri trke, a poznat je po tome što su mnogi veliki vozači na početku karijere vozili žuti bolid.
Posle objavljivanja dogovora između Red Bula i Jaguara (takođe u ponedeljak), sada je izvesno da će i u novom šampionatu voziti 10 ekipa. To znači da niko neće morati da u trku uđe sa tri takmičara, što bi bilo neophodno u slučaju nekog povlačenja, jer prema potpisanom sporazumu u takmičenju mora učestvovati najmanje 20 bolida.









