Stiže hladna zima s obiljem snijega

Izvor: Nezavisne Novine, 10.Nov.2014, 17:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stiže hladna zima s obiljem snijega

ZAGREB - Nakon tople zime 2013/14. u većem dijelu Evrope američki meteorološki portal Accuweather predviđa nešto sasvim drugačije u nadolazećoj godini.

Američki meteorološki portal Accuweather je, naime, objavio prognozu za zimu koju je potpisao meteorolog Erik Lester.

Gledajući zimu u cjelini, postojana anticiklona bi se zadržavala nad Skandinavijom većinom vremena. Zbog toga bi dijelovi sjeverne i istočne Evrope imali česte prodore hladnog kontinentalnog vazduha, >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << a u Sredozemlju ne bi nedostajalo snažnih ciklona, posebno u drugom dijelu zime, javlja Crometeo.hr.

Česti prodori vrlo hladne kontinentalne vezdušne mase s područja Sibira prema zapadu rezultirali bi nižim temperaturama od prosjeka za područje Poljske, baltičkih zemalja, Ukrajine, Bjelorusije i Rusije.

Ovi hladni prodori povremeno bi dopirali prema jugu sve do Balkanskog poluostrva što bi, u kombinaciji sa sredozemnim ciklonama, donijelo snježniju zimu od prosjeka.

Više snijega od prosjeka očekuje se i od istoka Poljske do zapada Rusije, te Ukrajine. Povremeni prodori hladne vazdušne mase s istoka povremeno će stizati i do područja Njemačke tokom zime, no duža razdoblja hladnog vremena tamo se ne očekuju.

Za taj dio Evrope očekuju se temperature vazduha blizu višegodišnjeg prosjeka ili blago ispod.

Još jedno područje u Evropi za koje Accuweather predviđa više snijega od prosjeka je alpsko. Mnogo snijega ove zime se očekuje u Alpama, posebno austrijskim i švajcarskim.

Česte ciklone u Sredozemlju, u kombinaciji s hladnim kontinentalnim vazduhom, uzrokovaće obilne snježne oborine u planinama Iberskog poluostrva, Alpa i Balkanskog poluostrva.

Vrlo snažne oluje, kakve su zapadnu i sjevernu Europu često pogađale prošle zime, u nadolazećoj zimi ne bi trebale biti jake i učestale.

Za područje Irske, Velike Britanije i Francuske u početku su moguća razdoblja hladnijeg vremena, no u drugom dijelu zime očekivano jugozapadno visinsko strujanje donijelo bi više temperature vazduha od prosjeka.

Nakon rekordne kišne prošle zime u Britaniji, u ovoj se za taj dio Evrope predviđa manjak oborina. Bez obzira što se za područje cijele južne Evrope, što uključuje i BiH, očekuje više padavina od prosjeka, očekuju se temperature vazduha blizu višegodišnjeg prosjeka.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Povezane vesti

Stiže hladna zima s obiljem snijega

Izvor: Cafe.ba, 10.Nov.2014

ZAGREB - Nakon tople zime 2013/14. u većem dijelu Evrope američki meteorološki portal Accuweather predviđa nešto sasvim drugačije u nadolazećoj godini...Američki meteorološki portal Accuweather je, naime, objavio prognozu za zimu koju je potpisao meteorolog Erik Lester...Gledajući zimu u cjelini,...

Nastavak na Cafe.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.