Srbija rekorder u prinosu pšenice!

Izvor: Kurir, 03.Jul.2016, 05:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija rekorder u prinosu pšenice!

.

Srbija je po prinosu pšenice od 4,3 tone po hektaru u poslednjih pet godina daleko bolja od SAD, Ukrajine, Kanade, Indije, Italije, Rusije, Australije, a u pojedinim delovima Vojvodine dostigla je i svetske lidere - Nemačku i Francusku

Konkurenciji ćemo ove godine još više pobeći jer se očekuje da prinos prvi put u istoriji pređe pet tona

Crnica zemlja

Retke su oblasti u kojima se Srbija može pohvaliti da je u svetskom vrhu, ali >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << proizvođači pšenice jesu, i o tome je nedavno pisala i čuvena agencija Rojters Njihov novinar je posetio Srbiju i konstatovao da je naša zemlja, prema podacima američkog ministarstva poljoprivrede, po prosečnim prinosima samo iza Nemačke, Francuske i Kine, dok je ispred Italije, Kanade, Indije, SAD

- Većina proizvodnje je u Vojvodini, gde ima crnice, možda najpoželjnije vrste zemlje To je jedan od razloga za visoke prinose, koji su osam tona po hektaru, kao u severnoj Francuskoj Ali nešto lošija zemlja u ostalim delovima Srbije smanjuje prosečan prinos na iznad četiri tone, što je i dalje više od svetskog proseka i od direktnih izvoznih konkurenata Rumunije i Ukrajine - navodi Rojters

Zlatne osamdesete

Vukosav Saković, direktor udruženja „Žita Srbije“, kaže za Kurir da u situaciji kad Srbija u skoro svim oblastima ne može da dostigne zlatni period s kraja osamdesetih, proizvođači pšenice prave čuda

- Ove godine očekujemo rekordan rod od tri miliona tona i rekordan prinos veći od pet tona, o čemu smo maštali, što nas približava najproduktivnijim proizvođačima! Neće više biti pojedinačnih slučajeva sa deset tona, biće česti prinosi između 8 i 10 tona - naglašava Saković i dodaje da su za takve rezultate zaslužni individualni proizvođači koji drže 85 odsto zemlje

- Imamo grupu mladih i savremenih proizvođača koji sve znaju što se tiče proizvodnje, ali moraju da uče o trgovini jer tu često ne prolaze najbolje - savetuje on

Čekali i izgubili

DOBRO UZGAJAMO, LOŠE PRODAJEMO

Saković ističe da većina proizvođača pšenice čeka s prodajom i često prodaje jeftinije nego što se može

- Pre desetak dana cena je bila 16,30 i prodato je samo 60000, a tražilo se milion tona Sad je cena dinar niža, pa su svi na gubitku Uprkos svemu, gajenje pšenice se isplati ako seljak ne uzima zemlju u zakup, ima svoju mehanizaciju i ne plaća radnike - navodi on

Autor: Vladimir Spasić,Foto: Shutterstock

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.