Srbi u Evropi: Kraj sezone, svođenje računa...

Izvor: Blic, 01.Jun.2009, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbi u Evropi: Kraj sezone, svođenje računa...

Završena je još jedna od onih godina koje se ne računaju od januara do decembra, već od septembra do maja i finala Lige šampiona. I rubrika "Srbi u Evropi" će na pauzu, a za kraj smo sveli račune i priredili pregled učinka naših internacionalaca koje smo pratili u ovoj prilično zanimljivoj sezoni.



Reprezentacija Srbije je u tom periodu postala nova, pobednička ekipa, a naši igrači širom Evrope su selektora Radomira Antića često stavljali na muke koga >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da uvrsti na spisak. On je svoj posao sjajno odrađivao, a u istom stilu su igrali i naši brojni internacionalci.

U izboru nas iz sportske redakcije Blic online, iz različitih razloga, mesto u "Top 5" rubrike zaslužili su: najbolji igrač Mančester junajteda Nemanja Vidić, novopečeni "orao" Neven Subotić, kapiten Srbije Dejan Stanković, golgeter Standarda Milan Jovanović i preporođeni Nikola Žigić.

Osim njih petorice, upečatljiv utisak svakog ponedeljka ujutru ostavljali su i mnogi drugi, od kojih su se neki i okitili titulama. "Srebrninu" su osim Vide, Dekija, Laneta osvojili Aleksandar Kolarov, Bane Ivanović, Miloš Ninković, Miloš Krasić, Predrag Đorđević, Darko Kovačević, Igor Duljaj...

Krenimo od najuspešnijeg...

Engleska: Vidićeva godina

Šampionski pehar u Premijer ligi je drugu godinu zaredom pripao Mančester junajtedu i Nemanji Vidiću, koji je imao fantastičnu sezonu. Vida je u ligi odigrao 34 utakmice, što je dve više nego prošle, postigao je četiri gola i zaradio pet žutih kartona, kao i dva crvena. Osim trofeja u najpopularnijoj fudbalskoj ligi na svetu, Vidić je sa ekipom osvojio i Svetsko prvenstvo za klubove, Komjuniti šild i Karling kup. Od ličnih priznanja je pokupio novo mesto u "L'Ekipovom" timu sveta, zvanje najboljeg igrača "đavola" u izboru saigrača i navijača, kao i brojne pohvale, među kojima se izdvaja ona od kapitena Liverpula Stivena Džerarda. Jedan od najboljih defanzivaca Evrope je ove sezone nosio i kapitensku traku, a proslavio je i dva jubileja - 150. utakmicu za Junajted i 100. nastup u Premijer ligi. Blistava sezona je mogla da bude još bolja da u poslednjoj, najvećoj utakmici godine Nemanja nije bio sporiji od Samjuela Etoa. Kamerunac je veoma lako "slomio" Vidića i dovevši Barsu do vođstva od 1:0 slomio i Junajted, koji je u prethodnih devet minuta potpuno dominirao terenom. Katalonci su do kraja diktirali tempo i sprečili Mančester da postane prvi tim koji je odbranio Ligu šampiona. Vidić je tokom godine pravih problema imao još samo sa Frenandom Toresom i Liverpulom, jedinim rivalom za titulu. "Crveni" sa Mersija su i jedina ekipa koja je uspela da u oba duela savlada ekipu Aleksa Fergusona, a Vidić je na obe utakmice zaradio crveni karton i bio jedan od glavnih krivaca za loš rezultat. Mala mrlja na sezonu bio je i prilično nepotreban crveni karton u finalu Svetskog prevenstva.

Na Old Traford je ove zime stigao i Zoran Tošić, koji mnogo više igra pod palicom Olea Gunara Solskjera u sastavu rezervi nego kod Fergusona. Ser Aleks ga je dva puta uvodio u Premijer ligi i jednom u kupu, a za Solskjera nastupa redovno i nedavno je postigao i prvi gol i to iz slobodnjaka.

Iza Junajteda i Liverpula na tabeli je završio Čelsi, za čiji je preporod zaslužan fantastični Gus Hidink. Holandski stručnjak je doneo u London trofej FA kupa, odveo je ekipu u polufinale Lige šampiona gde je u kontroverznom dvomeču eliminisana od Barselone, a u Premijer ligi je izgubio samo jedan meč! Hidink je zaslužan i za mnogo bolju statistiku Baneta Ivanovića, o čijem se odlasku spekulisalo u januaru. Međutim, smena trenera mesec dana kasnije vratila je nekada najtraženijeg defanzivca Evrope u prvu postavu u kojoj je uspeo da sakupi ukupno 26 mečeva. Bane je od toga 16 upisao u Premijer ligi (pet kao rezerva, dva žuta kartona), a definitivno je opravdao poverenje u Ligi šampiona gde je sa dva gola bio najzaslužniji za trijumf nad Liverpulom.

Kraj "toplo hladne" sezone "plavi" su proslavili na Vembliju gde su se uz pehar pozdravili sa Hidinkom, koji želi da se posveti reprezentaciji Rusije, iako je odlučio da ostane "tehnički savetnik" na Stemofrdu. Bane je taj meč presedeo na klupi.

Premijer liga

Šampion: Mančester junajted

Osvajač FA Kupa: Čelsi. Osvajač Karling kupa: Mančester junajted.



Nemanja Vidić (Mančester junajted)


Liga: 34/4. FA kup: 4/0. Karling kup: 4/0. LŠ: 9/1.

Zoran Tošić (Mančester junajted)

Liga: 2/0. Fa kup: 1/0.

Bane Ivanović (Čelsi)

Liga: 16/0. FA kup: 4/0, Karling kup: 2/0. LŠ: 4/2.



Italija: Stanković i Kolarov dizali pehare


Titula nije promenila vlasnika ni u Italiji, gde Inter već četiri godine neprikosnoveni vladar. Mediji su spekulisali na početku sezone da zbog dolaska Žozea Murinja priliku da ponovo podigne pehar neće imati Dejan Stanković. Međutim, ispostavilo se da u tim pričama nema mnogo istine, a kapiten Srbije se potrudio da odgovori jednom od najboljih sezona od dolaska u Italiju. Deki je odigrao 31 meč, od toga 25 kao starter, postigao je pet golova, upisao šest asistencija i zaradio šest žutih kartona, uz proslavu 200. utakmice za "neroazure". Sve to, uz veoma dobru igru i zalaganje na terenu pomoglo mu je da drastično popravi odnos sa navijačima koju su mu, ne tako davno, često zviždali na Meaci. Ove sezone mu je nekoliko puta pošlo za rukom da zaradi epitet igrača utakmice, ovacije prilikom zamene, kao i najvišu ocenu na tradicionalno "škrtom" glasanju na zvaničnom sajtu Intera.

Stanković je u Kupu Italije odigrao samo jednu utakmicu, a u, i ovog puta prilično neuspešnoj kampanji u Ligi šampiona, pet, uz jedan žuti karton.

Najveću minutažu posle Stankovića imao je Zdravko Kuzmanović, koji je pružao bolje partije za Fiorentinu u prvoj polovini sezone. Zdravko je odigrao 31 utakmicu, od kojih je na 25 startovao, postigao je dva gola i upisao tri asistencije uz tri žuta kartona. U elitnom takmičenju Evrope odigrao je četiri meča.

"Toplo-hladno" je igrao i Boško Janković, koji je znao da zablista u redovima Đenove, ali i da razočara. Janković, strelac jednog od najlepših golova ove sezone u Seriji A, upisao je 26 mečeva (15 startova), zatresao je ukupno četiri puta mrežu i jednom "spakovao" gol saigračima. Polovina njegovog ugovora je i dalje u vlasništvu Palerma, pa se ne zna gde će nastaviti karijeru, ali koliko se čini, uprkos oscilacijama, Gasperini računa na njega i moguće je da "grifoni" otkupe fudbalera koga su pre nekoliko godina neki nazivali i najperspektivnijim veznjakom Evrope.

Promenjljivu formu imao je i Aleksandar Luković, koji je odigrao 27 utakmica za Udineze, uz sedam žutih kartona, čime je drugi najgrublji igrač "zebri" ove sezone. Luković je u Kupu UEFA nastupao četiri puta kao starter i tri puta je ulazio u igru sa klupe.

Odličnu sezonu iza sebe ostavio je Aleksandar Kolarov, koji je konstantno dobrim partijama u ponekad klimavom Laciju zavredio sigurno mesto na spisku selektora Antića, a svojim udarcima levicom mesto na internet forumima i sajtovima gde se kače linkovi sa "YouTubea". Kolarov je u ligi odigrao 25 utakmica, postigao je dva gola, oba fantastična, stigao i da nokautira sudiju "bombom" sa 30-ak metara, zaradi tri žuta i jedan crveni, a sve to je zaokružio osvajanjem Kupa sa "nebeskoplavima". Defanzivac rimske ekipe je zaslužan za plasman Lacija u finale, jer je nova bomba, ovog puta malo srećna, savladala golmana Juventusa Điđija Bufona u drugom meču polufinala (2:1). Ove godine, Kolarov je i na ličnom planu imao uspeha - dobio je ćerku.

Za razliku od gorenavedenih, Dušan Basta i Đorđe Rakić ne mogu da se pohvale rezultatima u Seriji A, koja će sledeće godine biti bez njihovih (verovatno uskoro bivših) ekipa Lećea i Ređine. Basta je odigrao šest mečeva za najgoru ekipu godine u Italiji (skor 5-15-18), uz samo jedan start. Rakić, koji je na pozajmici iz Salcburga, imao je sličan učinak, samo što je on stigao da se bar jednom upiše u sudijsku beležnicu - zbog žutog kartona.

U rubrici "Srbi u Evropi" se ove sezone spominjao i Siniša Mihajlović, koji je pokušao da spasi Bolonju od ispadanja tokom svog prvog samostalnog trenerskog angažmana. Miha je na klupu seo u novembru, na startu je vezao pet remija, a zatim i 13. decembra prvu pobedu. Međutim, priča je trajala do aprila, kada se Bolonja vratila u crvenu zonu, posle čega je Mihajlović dobio otkaz. Ekipa je u poslednjem trenutku, pobedom nad Katanijom obezbedila opstanak.

Serija A

Šampion: Inter

Osvajač kupa: Lacio



Dejan Stanković (Inter)


Liga: 31/5, 6 asistencija. Kup: 1/0. Superkup: 1/0. LŠ: 5/0.

Zdravko Kuzmanović (Fiorentina)

Liga: 31/2, tri asistencije. LŠ: 4/0.

Boško Janković (Đenova)

Liga: 26/4, 2 asistencije.

Aleksandar Luković (Udineze)

Liga: 27/0, asistencija. Kup UEFA: 7/0.

Aleksandar Kolarov (Lacio)

Liga: 25/2. Kup: 4/1.

Dušan Basta (Leće)

Liga:
6/0.

Đorđe Rakić (Ređina)

Liga: 6/0.

Bundesliga: Niko kao Subotić

Neven Subotić ostvario je van svake dileme najbolji učinak u Bundesligi. Momak koga je trener Borusije Dortmund Jirgen Klop na početku sezone poveo sa sobom iz Majnca ostvario je debi iz snova u najjačoj nemačkoj ligi. Subotić je bio najskuplje plaćeni defanzivac prošlog leta (četri miliona evra), a za Dortmund je odigrao 33 uzastopna meča u ligi postigavši fantastičnih šest golova.

Sjajna priča na žalost nije na pravi način zaokružena - utisak je pokvarila činjenica da je u poslednjm kolu Neven pauzirao zbog parnih karotna, što je svakako jedan od razloga zbog čega je Dortmund odigrao 1:1 sa Menehengladbahom i ostao bez plasmana u Evropu. I pored toga Borusija je bila ekipa sa najboljom odbranom u ligi, tj tim sa najmanje primljenih golova, a vrhunac sezone za 20-godišnjeg štopera bio je i izbor, a potom i lična odluka da zaigra za reprezentaciju Srbije za koju je debitovao u martu protiv Rumunije.

Tandem reprezentativaca iz berlinske Herte Marko Pantelić – Gojko Kačar ove sezone je sa 13 golova pomogao ekipi da osvoji četvrto mesto, koje je uprava prihvatila kao sasvim dobar rezultat imajući u vidu i činjenicu da je njihov tim na dva kola pre kraja bio u trci za prvo mesto. Ipak, ni Pantelić ni Kačar nisu dobili priliku da možda urade i više, svako na svoj način. Kačar je odlično krenuo u prvom delu sezone, pa je na prvih 15 mečeva postigao čak pet golova. Ipak povreda koju je zadobio u decembru odvojila ga je sa terena tri meseca, a od povratka na teren u martu postigao je jedan,ali vredan gol na meču protiv Hamburgera gde je od nemačkih kolega zaradio i najbolju ocenu u prolećnom delu šampionata.

Što se tiče Marka Pantelića on je na 26 mečeva ove sezone postigao sedam golova i ostvario osam asistencija, ali su ga česti sukobi sa trenerom držali van terena čak i onda kada je bio u pravu. Navijači su mu u pretposlednjem kolu u Berlinu priredili prigodan oproštaj, a umeli su i da zvižde Favru kada bi ovaj izvodio Pantelića iz igre, što je 12 puta bio slučaj ove sezone. Njihov ljubimac je samo nekoliko dana posle najavljenog odlaska rekao da ne bi imao ništa protiv da ostane u klubu u kome je za prethodne četiri sezone odigrao preko 100 mečeva.

U grupu fudbalera koij su ove sezone prebacili 20 nastupa u sezoni nalaze se Ilijev i Jelić koji su dali po tri gola za novopečenog drugoligaša Kotbus, Mladen Krstajić koji posle pet godina napušta Šalke i Nemanja Vučićević koji je dresu Kelnu asistirao na uštrb golova.

Bundesliga

Šampion: Volfsburg

Osvajač Kupa: Verder Bremen

Neven Subotić (Borusija Dortmund)

Liga: 33/6 golova, Kup: 2/0, Kup: UEFA 3/0.

Marko Pantelić (Herta)

Liga: 26/7, 8 asistencija, Kup: 2/2, Kup UEFA: 5/1.

Gojko Kačar (Herta)

Liga: 25/6, Kup UEFA: 4/0.

Mladen Krstajić (Šalke)

Liga: 24/1, Kup: 3/0, Kup UEFA: 3/0.

Duško Tošić (Verder)

Liga: 9/0, Kup: 1/0, LŠ: 1/0, Kup UEFA: /

Nikola Petković (Ajntraht)

Liga:
6/0.

Ivica Ilijev (Kotbus)

Liga: 27/3, 5 asistencija. Kup: 2/0, asistencija.

Branko Jelić (Kotbus)

Liga: 21/3, asistencija, Kup: 2/1.

Dušan Vasiljević (Kotbus)

Liga:
12/0, Kup: 1/0.

Nemanja Vučićević (Keln)

Liga:
29/1, 6 asistencija, Kup: 1/0.

Španija: Žigićev preporod, Stojković od sjaja do očaja

Primera je ove godine bila jedna od nezanimljivijih liga - Barselona je posle poraza u uvodnom kolu počela da niže pobede i vrlo brzo se izdvojila kao "viđen" šampion. Ni Sevilja nije mnogo brinula o svom mestu, pa je njeno treće mesto osigurano mnogo pre finiša sezone. Ivica Dragutinović je ove godine svojoj ekipi pomogao u manjoj meri nego prošle, pre svega zbog povreda. Defanzivac Srbije je startovao na deset mečeva Primere, tri puta je ulazio sa klupe i zaradio je tri žuta kartona. U Kupu UEFA je odigrao dve utakmice, a u Kupu kralja jednu i to kao zamena.

Poređenje sezona 07/08 i 08/09 kada je u pitanju Nikola Žigić je mnogo, mnogo pozitivnije. Nikola je posle mučnih godinu i po dana u Valensiji i izjave tada novog trenera Unaja Emerija da na njega uopšte ne računa krenuo "korak unazad" i - napravio fantastičan potez.

Žigić se vratio u svoj prvi inostrani klub Rasing gde je doživeo pravu renesansu. Odigrao je 19 utakmica, na svima je bio starter i postigao je čak 13 golova što je jedan više nego tokom njegove prve kampanje na "El Sardineru". Tada je za dvostruko više vremena i 32 utakmice mrežu tresao 12 puta. Žigić je ove polusezone stigao da upiše i jednu asistenciju i zaradi okruglo deset žutih kartona. Njegov poslednji gol je ekipi i definitivno obezbedio ekipi opstanak u španskoj eliti, a igraču zavidno mesto na listi strelaca u Primeri, deobu 12. pozicije.

Inače, Žigić je ove sezone za "čeze" igrao samo u Kupu UEFA gde je debitantskim golom u takmičenju protiv Žiline (1:1) odveo Valensiju do "poslednjeg odredišta" u Evropi 1/16 finala takmičenja, gde ih je zaustavio polufinalista Dinamo.

Posle odličnih pet meseci na "El Sardineru" ostaje da se vidi šta će biti sa Žigićem, čiji je ugovor i dalje u vlasništvu Valensije. Uprava Rasinga želi da ga zadrži, ali nije sigurno da će imati novca da to i ostvari.

Borbu za opstanak vodio je i Milan Smiljanić sa Espanjolom. Lola je odigrao 15 mečeva i uglavnom je ulazio sa klupe (11 puta), zaradio je dva žuta kartona i jedan crveni.

Momci sa Monžuika su blistavom serijom u finišu sezone obezbedili novu godinu u eliti, a mnogo teži posao je imao Hetafe, za koji je nastupao Vladimir Stojković. Reprezentativni golman Srbije je stigao na pozajmicu iz Sportinga u predgrađe Madrida i posle dugog čekanja konačno dobio šansu da stane na gol na zvaničnoj utakmici. Posle solidnog debija usledili su epitet heroja zbog serije fantastičnih odbrana protiv Barselone (0:1) i vrlo dobra predstava na kontroverznoj utakmici protiv Reala (2:3). Međutim, na sve to je vrlo brzo bačena senka. Nizu poraza pridodati su i oni od Viljareala i Majorke za koje je direktan krivac Stojković sa svoja dva ogromna kiksa. To ga je koštalo mesta u prvoj postavi, ubrzo i na klupi, pa je nedavno i objavljeno da se on vraća u Lisabon. Portugalci su ostavili Hetafeu opciju da kupe čuvara mreže, koji je za kratko vreme skupio okruglo 20 odbrana, ali je uprava španske ekipe spremna da plati samo polovinu od traženih milion evra.

Primera

Šampion: Barselona

Osvajač Kupa: Barselona

Nikola Žigić (Rasing)

Liga:
19/13, Kup: /

Ivica Dragutinović (Sevilja)

Liga: 13/0, Kup: 1/0, Kup UEFA: 2/0.

Milan Smiljanić (Espanjol)

Liga: 15, Kup: /

Vladimir Stojković (Hetafe)

Liga:
5, Kup: /.

Liga 1: Biševac za primer, buran debi Kežmana

Učinak srpskih internacionalaca u francuskoj prvoj ligi predvodi Milan Biševac koji je ove sezone preskočio samo jedan ligaški susret, dok je na preostalih 37 obavezno bio starter. Biševac je na taj način dao veliki doprinos timu koji je u pretposlednjem kolu ostvario zacrtani cilj – da ostane prvoligaš. I Biševac i ekipa imali su svojih što pozitivnih, što negativnih iskustava tokom sezone, a turbulentno je bilo i u glavnom gradu Francuske gde se od prošlog leta nastanio Mateja Kežman.

Bivši napadač Partizana stigao je u PSŽ iz turskog Fenerbahčea, ali je do kraja sezone prošao kroz pakao i nazad u ekipi Pola Le Guena.

Kežman je u ligi odigrao 21 meč, startovao je samo šest puta a svega četiri gola potvrđuju zašto je ovo, prema sopstvenom priznanju, jedno od najtežih iskustava u Matejinoj karijeri. Kežman je usput dao i tri gola u Kupu UEFA gde je PSŽ dogurao do četvrtfinala, a sukob sa navijačima i odlazećim trenerom izgladio je sa dva gola u finišu šampionata. PSŽ će uskoro dobiti novog trenera, a kakoje Kežman izrazio želju da ostane, od bivšeg reprezentativca očekujemo bolje izdanje sledeće sezone.

Fudbaler koji je tokom minule sezone u Francuskoj često nosio izveštaje iz zemlje dvostrukih prvaka Evrope je svakako Milivoje Vitakić koji može da se pohvali činjenicom da je igrao za jedno od najprijatnijih iznenađenja ove sezone. Grenobl je po prvi put u istoriji ušao u prvu ligu, a da bajka potraje još malo potrudili su se popularni Vitaka i drugari koji su jedno vreme držali prvo mesto na tabeli! Ipak, Grenobl nije uspeo da postane francuski Hofenhajm, a do kraja prvenstva pao je na 13. mesto. Vitakić je od mogućih 38 odigrao 26 mečeva u ligi, 25 puta je bio starter i baš kao i njegov kolega Biševac nije uspeo da zatrese mrežu. Bivši štoperi Crvene zvezde zato nisu bili nimalo nežni prema cevanicama napadača pa su zajedno zradili 14 žutih kartona.

Trener Grenobla Mehmet Baždarević povremenoje umeo da da priliku i Milošu Dimitrijeviću i Zoranu Renduliću.

Sefan Babović i Filip Đorđević takođe su imali epizodan učinak u ekipi Nanta koja je u poslednjem kolu uprkos pobedi ispala u drugu ligu. Đorđević je na 19 mečeva dao tek dva gola, a zamenjen je 15 puta, dok je Babović od 15 mečeva započeo devet, bez postignutog gola.

Francuska

Šampion: Bordo

Osvajač Kupa: Gengamp

Milan Biševac (Valensijen)

Liga: 37/0, Kup: 1/0, Liga kup: /

Mateja Kežman (PSŽ)

Liga: 21/3, Kup: 2/2, Liga kup: 4/0, Kup UEFA: 7/3.

Milivoje Vitakić (Grenobl)

Liga: 26/0, Kup: 4/0, Liga kup: 1/0.

Zoran Rendulić (Grenobl)

Liga: 2/0, Kup: 1/0, Liga kup: /

Miloš Dimitrijević (Grenobl)

Liga: 19/0, Kup: 3/0, Liga kup: 1/1

Stefan Babović (Nant)

Liga: 15/0, Kup: 1/0, Liga kup: /

Filip Đorđević (Nant)

Liga: 19/2, Kup: 1/0, Liga kup: 1/0.

Belgija: Standard ponovo na tronu

Još jedan od reprezentativaca Srbije koji može da se pohvali titulom i sjajnim igrama ove godine je Milan Jovanović, golgeter Standarda. Napadač za čije su usluge potpuno opravdano zainteresovani mnogi evropski klubovi ostao je na terenu duže nego što je očekivao, jer je do drugog uzastopnog "srebra" morao kroz dvomeč sa Anderlehtom. Doduše, to je verovatno bio i najslađi mogući završetak neizvesne sezone u belgijskoj ligi. Lane je u Jupileru upisao 31 nastup uz 12 golova, što ga je uz dva postignuta u Kupu UEFA stavilo na drugo mesto liste strelaca "crvenih" iza Mbokanija (18). Zaradio je i šest žutih kartona, a nekoliko puta je u nervoznom finišu sezone bio učesnik koškanja na terenu.

Parni kartoni su Jovanovića sprečili da odigra prvi duel sa Anderlehtom u doigravanju, a na drugoj strani nije bilo ni Nemanje Rnića, koji je za najpopularniji belgijski klub odigrao samo šest utakmica, a stigao je da zaradi jedan direktan crveni karton.

Mnogo veću minutažu imali su naši igrači u Gentu - Bojan Jorgačević i Miloš Marić. Čuvar mreže "indijanaca" je propustio samo jednu od 34 utakmice, zbog crvenog kartona, a treći je na listi golmana koji su uspevali da više puta sačuvaju svoju mrežu. Jorgačeviću je to pošlo za rukom ukupno 12 puta ove sezone. Miloš Marić je odigrao 30 utakmica, postigao je sedam golova u ligi i jedan u Kupu, i tako zaslužio da već na polusezoni o njemu počnu da se raspituju iz Anderlehta.

Belgija:

Šampion:
Standard

Osvajač kupa: Briž

Milan Jovanović (Standard)

Liga: 31/12. Kup UEFA: 7/2.

Nemanja Rnić (Anderleht)

Liga: 6/0.

Bojan Jorgačević (Gent)

Liga: 33/12 puta sačuvao mrežu.

Miloš Marić (Gent)

Liga: 30/6.

Holandija: Loše sezone za Sulejmanija i Lazovića

Iako se od naših igrača možda očekivala titula u Holandiji ona je izostala i to zaslugom brojnih oscilacija velikih favorita i fantastičnih igara novih šampiona - AZ Alkmara. Drugo mesto pripalo je isto tako neočekivano Tventeu, u čijoj je odbrani bitan šraf u drugom delu sezone bio je igrač u vlasništvu Čelsija Slobodan Rajković. Mladi talentovani defanzivac zaradio je jednogodišnju suspenziju od FIFA zbog pljuvanja sudije na OI u Pekingu, ali su advokati iz Londona uspeli da izdejstvuju smanjenje kazne. Rajković je krajem 2008. dobio dozvolu da nastupa u Erediviziji, ali je ostala zabrana nastupa za Srbiju kao i novčana kazna od 2.000 švajcarskih franaka. Od povratka na teren Rajković samo nekoliko puta nije bio u postavi tima iz Enšedea, upisao je 13 nastupa (11 startova) u ligi, a postigao je i jedan gol. U KNVB Beker kupu je igrao četiri puta, a izmakao mu je pehar posle penal ruleta u finalu protiv Herenvena.

Samo nekoliko bodova ispod, PSV i Ajaks se takmiče u tome ko je imao lošiju sezonu. "Kopljanici" su završili kao treći, smenili su trenera, pretrpeli nekoliko katastrofalnih poraza u samom finišu, kada su izgubili i mesto u Ligi šampiona, a u celo sivilo uklopio se i Miralem Sulejmani. Popularni Miki nije odigrao sezonu ni približno dobru kao prošlu, što je u nekoliko navrata i sam priznao, a o tome govore i podaci - samo osam golova i sedam asistencija na 27 utakmica (22 kao starter), uz dva gola u Kupu UEFA.

Isti broj nastupa imao je i Danko Lazović, samo je njegova minutaža bila mnogo manja naspram Sulejmanijevih 1868 minuta - 1308. Lazović je tokom burnih 365 dana na "Filipsu" kako za njega, tako i za ekipu vodio bitku na i van terena, ubacivan je i izbacivan, 13 puta je startovao, 14 puta je igrao kao zamena, najavljivao je odlazak, svađao se sa upravom, ali je ipak stigao da postigne osam pogodaka i doda pet asistencija. Sezonu je završio i možda se oprostio od "filipsovaca" na način koji možda i najbolje opisuje sezonu - postigao je gol, a zatim i dobio crveni karton, jedini ove sezone. U Ligi šampiona je odigrao tri utakmice i postigao jedan gol. Inače, Danko je nedavno rekao da više ne razmišlja toliko o odlasku iz Ajndhovena, gde se u decembru rodila i njegova ćerka.

Igrači Groningena verovatno nisu očekivali ništa više od šestog mesta i plej ofa čiji pobednik ide uz Ajaks, PSV i Herenven u kvalifikacije za Evropsku ligu. "Ponos severa" i standardni prvotimac Goran Lovre su stigli do finala, gde ih je u dvomeču ukupnim rezultatom 6:0 eliminisala NAC breda. Lovre je odigrao 36 mečeva, odnosno propustio je samo dva cele sezone, postigao je pet golova i zaradio tri žuta kartona.

Eredivizija

Šampion: AZ Alkmar

Osvajač kupa: Herenven

Slobodan Rajković (Tvente)

Liga: 13/1. Kup: 4/0.

Miralem Sulejmani (Ajaks)

Liga: 27/8, 7 asistencija. Kup UEFA: 7/2, asistencija.

Danko Lazović (PSV)

Liga: 27/5, 5 asistencija. Kup: 2/2. LŠ: 3/1.

Goran Lovre (Groningen)

Liga: 36/5.

Ukrajina: Kvartet u evrokupovima

Sezona 2008/09 u Ukrajini je zvančno završena u nedelju kada su se u finalu Kupa u Dnjepropetrovsku sastali Vorskla i Šahtjor. Ekipa Mirčee Lučeskua nije stigla da osvojo drugi trofej ove sezone, pa je klub iz Poltave peti koji će predsatvljati Ukrajinu u Evropskoj ligi sledeće sezone. Učinak srpskih internacionalaca nije bio nezapažen, pogotovo ako se ima u vidu da je Ninković sa Dinamom osvojio titulu, Duljaj sa Šahtjorom Kup UEFA, dok su se Metalurg (Vlada Dišljenković) i Metalist (Milan Obradović) domogli mesta koje sledeće sezone vode u Evropsku ligu. Srpski internacionalci imali su prilike da dosta igraju i širom kontinenta s obzirom da su Dinamo i Šahtjor sezonu počeli u Ligi šampiona, a završili ga u polufinalu, tj finalu Kupa UEFA, dok je Metalist bio apsolutni hit posledenje pomenutog takmičenja gde je stigao do četvrtfinala.

Najstandardniji u šampionatu bio je Milan Obradović koji je odigrao 28 mečva (pet golova, jedan crveni karton), dok je u Kupu UEFA započeo svaki od deset mečeva koliko je odigrao klub iz Harkova.

Ninković je odigrao 20 mečeva u ligi uz pet golova, a u Ligi šampiona i Kupu UEFA ukupno je odigrao deset mečeva, bez postignutog gola. Najmanju minutažu, ali i najveće iskustvo ima Igor Duljaj koji je na 13 ligaških mečeva dao jedan gol, dok je u Evropi, računajući oba takmičenja odigrao šest mečeva.

Premijer liga Ukrajine

Šampion: Dinamo Kijev

Osvajač Kupa: Vorskla Poltava

Miloš Ninković (Dinamo Kijev)

Liga: 20/5, Kup: 1/0, LŠ: 3/0, Kup UEFA: 7/0.

Igor Duljaj (Šahtjor)

Liga: 13/1, Kup: 1/0, LŠ: 2/0, Kup UEFA: 4/0.

Vladimir Dišljenković (Metalurg Donjeck)

Liga: 24, Kup 2.

Milan Obradović (Metalist Harkov)

Liga: 28/5, Kup:4/1, Kup UEFA: 10/0.

Rusija: CSKA odbranio Kup

Iako je nova sezona naveliko počela u Rusiji je minulog vikenda odigrano finale Kupa u kome Rubin iz Kazanja nije uspeo da se dočepa duple krune, tačnije pobedom CSKA, «armejci» su odbranili trofej osvojen prošle godine. CSKA je slavio sa 1:0 golom Aldonjina u 90. minutu, a kad smo kod prošle sezone vredi istći da je Miloš Krasić na 30 mečeva u ligi dao sedam golova, dok je u Evropi odigrao deset mečeva i zabeležio dve asistencije. Prošla sezona u Rusiji bila je jako dobra i za defanzivca Toma Đorđa Jokića. Iako nije igrao u evrokupoima, Jokić je odigrao 31 meč za klub iz Tomska, a pored pet žutih kartona, stigao je da postigne tri pogotka.

Pored Krasića i Jokića prošle sezone se istakao i Savo Milošević koji je uzeo titulu sa Rubinom, a treba imati na umu da pojedini fudbaleri sa spiska više ne igraju u istim klubovima, kao i da ima par novih likova koji nastupaju u tekućoj sezoni (Nastić, Petrović, Anđelković).

Rusija

Šampion: Rubin Kazanj

Osvajač Kupa: CSKA Moskva

Miloš Krasić (CSKA)

Liga: 30/7, Kup: 2/1, Kup UEFA 10/0.

Đorđe Jokić (Tom)

Liga: 31/3, Kup: 3/0

Nikola Drinčić (Amkar)


Liga: 32/4, Kup: 4/1

Predrag Sikimić (Amkar)


Liga: 31/3, Kup: 4/1

Nenad Injac (Amkar
)

Liga: 16/2, Kup: 2/0

Nikola Mijailović (Himki
)

Liga: 5/0, Kup: /

Miodrag Jovanović (Himki)

Liga: 16/1, Kup: -

Savo Milošević (Rubin)

Liga: 17/3, Kup: 1/0

Zvonimir Vukić (Moskva)

Liga: 3/2, Kup: /

Što se ostatka Evrope tiče, u Grčkoj je titula ponovo pripala Olimpijakosu i to u godini u kojoj su karijeru okončale dve legende kluba iz Pireja. Darko Kovačević je zbog zdravstvenih problema morao nešto ranije da završi sezonu, a kapiten Predrag Đorđević je igrao do samog kraja nove blistave kampanje "crveno-belih", koji su osvojili i Kup. Na Kipru Nenad Mirosavljević je sa APOEL-om, koji trenira Ivan Jovanović, osvojio titulu, a ona je izmakla u samom finišu Ivanu Ergiću i Marku Peroviću u Švajcarskoj. Milan Dudić je sa Salcburgom osvojio zvanje šampiona u Austriji...

Što se rubrike "Srbi u Evropi" tiče, to bi bilo to za ovu sezonu. Nadamo se da ste uživali svakog ponedeljka ujutru. Ostavite predloge ili kritike u komentarima, a mi ćemo o inovacijama razmišljati dok pratimo predstojeći prelazni rok i nagađamo koji će se igrači naći u ovoj rubrici u septembru...

Portugal

Šampion: Porto

Osvajač Kupa: Porto

Škotska

Šampion: Glazgov Rendžers

Osvajač Kupa: Glazgov Rendžers

Poljska

Šampion: Visla Krakov

Osvajač kupa: Leh Poznanj

Grčka

Šampion: Olimpijakos

Osvajač Kupa: Olimpijakos

Finska

Šampion: Inter Turku

Osvajač Kupa: Helsinki

Mađarska

Šampion: Debrecin

Osvajač Kupa: Budimpešta

Švedska

Šampion: Kalmar

Osvajač Kupa: Geteborg

Norveška

Šampion: Stabek

Osvajač Kupa: Valerenga

Danska

Šampion: Kopenhagen

Osvajač Kupa: Kopenhagen

Severna Irska

Šampion: Glentoran

Osvajač Kupa: Krusejders

Republika Irska

Šampion: Boemijans

Osvajač Kupa: Boemijans

Republika Češka

Šampion: Slavija Prag

Osvajač Kupa: Teplice

Bugarska

Šampion: Levski

Osvajač Kupa: Liteks

Slovačka

Šampion: Slovan Bratislava

Osvajač Kupa: Košice

Kipar

Šampion: APOEL

Osvajač Kupa: APOP

Austrija

Šampion: Red Bul Salcburg

Osvajač Kupa: Austrija Beč

Island

Šampion: Hafnarfjardar

Osvajač Kupa: Rejkjavik

Belorusija

Šampion: BATE Borisov

Osvajač Kupa: MTZ Minsk

Litvanija

Šampion: Ekranas

Osvajač Kupa: Suduva Marijampolje

Moldavija

Šampion: Šerif

Osvajač Kupa: Šerif

Kazahstan

Šampion: Aktobe

Osvajač Kupa: Aktobe

Azerbejdžan

Šampion: Baku

Osvajač Kupa: Karabah

Malta

Šampion: Hibernians

Osvajač Kupa: Slijema

Vels

Šampion: Ril

Osvajač Kupa: Bangor

Albanija

Šampion: Tirana

Osvajač Kupa: Fljamurtari

Hrvatska

Šampion: Dinamo

Osvajač Kupa: Dinamo

Makedonija

Šampion: Makedonija Đorče Petrov

Osvajač Kupa: Rabotnički

Crna Gora

Šampion: Mogren

Osvajač Kupa: Petrovac

Slovenija

Šampion: Maribor

Osvajač Kupa: Interblok Ljubljana

Bosna i Hercegovina

Šampion: Zrinjski

Osvajač Kupa: Slavija

Izrael

Šampion: Makabi Haifa

Osvajač Kupa: Beitar Jerusalim

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.