Španija - Srbija 67:44, četvrta četvrtina

Izvor: RTS, 20.Sep.2009, 23:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mlada reprezentacija Srbije nije uspela da napravi još jedno iznenađenje. Španija dokazala da je nabolja evropska ekipa, ali i Srbija da je posle godina pauze na stazama povratka. Gasol najbolji igrač, Teodosić u najboljoj petorci prvenstva. Doček u ponedeljak u 18 sati ispred Skupštine Beograda.

Pau Gasol, Navaro, Rubio, Garbahosa i Fernendez nisu dozvolili iznenađenje u finalu Evropskog prvenstva u košarci, pošto su posle sjajne igre ubedljivo savladali mladu reprezentaciju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Srbije 85:63.

Košarkaška reprezentacija Grčke osvojila je broznanu medalju na Evropskom prvenstvu u Poljskoj, pošto je u meču za treće mesto pobedila Sloveniju sa 57:56 (16:13, 15:11, 11:13, 15:19).

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Sofoklis Skorcanidis sa 23 poena, dok je Sloveniju predvodio Jaka Lakovič sa 16.

Doček naših košarkaša biće organizovan u ponedeljak u 18 časova ispred Gradske skupštine. Košarkaši će oko 15 sati doputovati na beogradski aerodrom, gde će održati konferenciju za novinare.

Predsednik Srbije Boris Tadić čestitao je košarkaškoj reprezentaciji Srbije osvajanje srebrne medalje na evropskom prvenstvu u Poljskoj.

"Najsrdačnije vam čestitam fantastičan uspeh koji ste ostvarili i našu košarku doveli ponovo u evropski vrh. Želim vam još mnogo uspeha u karijeri", navodi se u čestitki predsednika Tadića.

Na taj način Španci su, posle pet poraza u finalima, konačno osvojili titulu prvaka Evrope i objedinili je sa svetskom krunom koju su osvojili 2006. godine. Košarkaš Los Anželos Lejkersa Pau Gasol proglašen je za najboljeg igrača prvenstva.

Plejmejker Srbije Miloš Teodosić izabran je u idealnu petorku šampionata.

Španija je krenula silovito i, kako se čini, već u prvoj četvrtini odlučila pobednika finala.  Gasol u reketu i masa raspoloženih šutera, Navaro, Fernandez, Rubio i Garbahosa, prosto su razbili odbranu Srbije i odmah stekli veliku prednost.

Rezultat po četvrtinama: 24:14, 28:15, 15:15, 18:19.

Mlada srpska reprezentacija, od koje se pre početka takmičenja očekivalo samo da se plasira među prvih pet ekipa, delovala je na trenutke fascinirano značajem finalne utakmice, ali bez dileme i umorno zbog iscrpljujuće utakmice u polufinalu protiv Slovenije.

Najbolji igrač utakmice, kao uostalom i čitavog turnira, bio je Pau Gasol, koji je uz 18 poena, imao i 11 skokova. U reprezentaciju Srbije, po 15 poena Tripkovića i Veličkovića.

Srbija i Španija već su se sastajale u prvom delu takmičenja po grupama i tada je naš tim ostvario pobedu rezultatom 66:57.

Pre 36 godina, u finalu Evropskog prvenstva u Barseloni, tadašnja Jugoslavija za koju su igrali veliki asovi ove igre poput Čosića, Dalipagića, Kićanovića, Slavnića, Plećaš savladala je Španiju rezultatom 78:67.

Španiju su, tada, predvodile legende poput Luika, Brabendera, Rulana i Margalja.

Srbija: Bojan Popović, Milenko Tepić, Miloš Teodosić, Ivan Paunić, Nemanja Bjelica, Stefan Marković, Uroš Tripković, Miroslav Raduljica, Nenad Krstić, Kosta Perović, Novica Veličković i Milan Mačvan.

Selektor: Dušan Ivković

Španija: 4 Pau Gasol, 5 Rudi Fernandez, 6 Riki Rubio, 7 Huan Karlos Navaro, 8 Viktor Klaver, 9 Felipe Rejes, 10 Karlos Kabezas, Raul Lopez, 12 Serhio Lul, 13 Mark Gasol, 14 Aleks Mumbru i 15 Horhe Garbahosa.

Selektor: Serđo Skariolo.

Španija - Srbija 85:63

Kraj utakmice, Španija prvak Evrope

10. minut - Popović pogađa jedno bacanje Španci brza dva 85:60. Srbija daje tri poena 85:63.

9. minut - Kabezas ua 83:59.

8. minut - Opet Raduljiva 81:56. Tripković pogađa trojku 81:59.

7. minut - Gasol lako za 81:54.

6. minut - Raduljica smanjuje. 79:52. I još jednom 79:54.

5. minut - Rejes opet za dva 77:48. Perović pogađa penale 77:50. Opet Kabezas 79:50,

4. minut - Ljulj za dva sa faulom. Tajm-aut. na 75:46. Pogađa penal 76:46.

3. minut - Kabezas opet za tri, 73:46.

2. minut - Perović zakucava za 67:46. Kabezas za tri 70:46.

1. minut - Srbija počinje napad. Mačvan neprecizan sa distace. Ali i Rejes. Lopta za Srbiju.

Kraj treće četvrtine

10. minut - Perović faulira Marka Gasola. Fernandeѕ u nastavku pravi faul u napadu. Ulazi Bjelica. Perović gubi loptu. Dva penala za Rejesa, Pogađa jedno 67;44.

9. minut - Teodosić promašuje trojku, novi napad za Srbiju. Ali Teodosić greši.

8. minut - Fernandez za dva. 66:44.

7. minut - Srbija komplikuje, gubi loptu. Rejes za dva 64:44. srbija gubi loptu.

6. minut - Krstić dva uz faul Marka Gasola. 58:43. Krstić na penalu 58:44. Velika borba pod košem na kraju Mark Gasol 60:44. Munjevita kontra Španije 62:44, Tajm-aut Srbija.

5. minut - Tepić za dva 58:41. Šoanci loš napad, sledi faul rikija Rubija.

4. minut - Veličković za tri, 56:36. Skariolo traži tajm-aut. Rubio promašuje trojku, Mark Gasol skače Navaro daje dva poena. 58:36. Teodosić za dva 58:38.

3. minut - Krstić uzvraća 56:33. Španci gube loptu, Krstić na penalu, jednom precizan 56:34, Gasol promašuje, sjajna rampa Gasola i u kontri faul Tepića. Navaro promašuje sa krila.

2. minut - Krstić šutira ali promašuje. Faul Tripkovića. Četvrti. Gasol na penalu, pogađa oba 56:31.

1. minut - Španija kreće u napad. Rubio odma za 54:27. Na drugoj strani faul Gasola nad Krstićem. Veličković dobro skače 54:29.

Treća četvrtina

Kraj druge četvrtine

10. minut - Kontra Veličkovića 47:26. Ali Navaro za tri 50:24, ali Teodosić vraća 47:27, Gasol u kontri 52:27.

9. minut - Gasol zakucava u kontri. 47:24.

8. minut - Gasol pored Mačvana. 40:20. Lopta konačno na Krstića i odmah faul Pau Gasola. Krstić pogađa oba penala. 40:22. Rubio na drugoj strani za tr ali Krstić uzvraća. 43:24. Fernandez sa linije penala za 45:24.

7. minut - Rubio dva poena 38:20.

6. minut - Tripković pogađa penale 34:20. Uroš promašuje trojku ali Perović skače. Promašuje Srbija, u polukontri faul Tripkovića. Pau Gasol promašuje oba. Ali u nastavku zakucava. 36:20.

5. minut - Fernandez opet dva poena iz kontre 32:18. Slab napad Srbije, kontra Španaca, Rejes za dva 34:18. Ivković traži tajm-aut.

4. minut - Španci promašuju, ali i Srbija. Gasol na asistenciju Fernandeza. Gubimo loptu. Perović faulira Fernandeza. Penali. Rudi pogađa oba. 30:18.

3. minut - Ulazi Mačvan. Perović pravi dva faula nad Pau Gasolom u istom napadu. Odlična odbrana ali Rejes skače. Banana Markovića, velika borba u reketu ali na kraju faul Mačvana.

2. minut - Španci za čas ispunili bonus. Paunić pogađa jedno slobodno bacanje 26:17. Mark Gasol pravi faul u napadu. Na lini penala Veličković. Pogađa jednom, 26:18.

1. minut - Srbija počinje napad. Novica Veličković za dva poena, 24:16. Španci promašuju, ali Mark Gasol skače i pogađa za 26:16.

Druga četvrtina

10. minut - Trojka Tripkovića za 24:12, Španci gube loptu, Veličković zicer za 24:14. Poslednji napad za Špance. Fernandez promašuje trojku. Španci pogodili šetiri trojke više i imali četiri skoka više.

9. minut - Navaro se igra 24:9.

8. minut - Marković lupa bananu Navaru, u nastavku akcije Krestić faulira Marka Gasola. Perović umesto Krstića. Mark Gasol pogađa penale. 22:9.

7. minut - Marković umesto Teodosića, odmah fauliran i pogađa oba penala. 20:9.

6. minut - Tepić kratak za tri. Španci promašuju trojku, al hvataju loptu, novin napad završava Fernandez trojkom 18:7. Rubio krade loptu i polaže za 20:7. Tajm-aut Srbija.

5. minut - Garbahosa za tru odma vraća Tripković za dva poena. 13:7. Pogađa i Navaro 15;7.

4. minut - i Riki Rubio uspešan za tri. Teodosić maši trojku. Promašuje i Garbahosa. Tripković promašuje iz teške situacije, Gasol iz reketa 10:5.

3. minut - Navaro vraća trojku. 5:3, Krstić odma za dva 5:5.

2. minut - Pau Gasol za 2:0. Srbija gubi loptu a zatim i Španci, koji faulom prekidaju kontru. Tripković za tri, 2:3.

1. minut - Španija osvaja loptu u podbacivanju. Gasol promašuje. Tepić na drugoj strani promašuje trojku. Prva lična greška Tepića.