Šlirencauer osvojio Holmenkolen

Izvor: B92, 09.Mar.2008, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Austrijski skakač Gregor Šlirencauer pobednik je takmičenja za Svetski kup u Oslu. Pobedom na zatvaranju legendarne skakaonice Holmenkolen 18-godišnji Šlirencauer obezbedio je trijumf i na Nordijskoj turneji. Drugi u Oslu i na celoj trurneji bio je Norvežanin Tom Hilde, a treće mesto osvojio je njegov zemljak Bjern Ajnar Rumeren. Četvrti je osvajač Svetskog kupa Tomas Morgenštern iz Austrije, a peto mesto u Oslu bilo je dovoljno Fincu Janeu Haponenu da osvoji poziciju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << tri na turneji.

Pre Osla učesnici nordijske turneje skakli su u Lilehameru, a domaćin prva dva takmičenja bio je finski Kuopio, jer u Lahtiju nije moglo da se skače zbog nepovoljnih vremenskih uslova.

Šlirencauer, koji je ove godine već osvojio titulu svetskog prvaka u letovima, bio je najbolji u prvoj seriji sa 125 metara, a u drugoj je potvrdio fantastičnu formu (pobeda u Lilehameru, drugo i četvrto mesto u Kuopiju) skokom od 123 i po metra. Istu dužinu pre njega je ostvario domaći favorit Tom Hilde, a najduži skok druge serije od 125 metara zabeležio je Haponen, koji je tako nadoknadio slab rezultat iz prve serije (jedva ušao u prvih 20).

Takmičenje za Svetski kup završava se na Planici sledećeg vikenda.

Holmenkolen je tokom vikenda ugostio i niz drugih nordijskih takmičenja u okviru Holmenkolen festivala, pošto će skakaonica biti srušena kasnije tokom godine.

Holmenkolen je prvi put skakače ugostio još 1892. godine, a od Olimpijskih igara 1952. nekoliko puta su na njemu rađene prepravke. Međutim, Oslo će 2011. biti domaćin Svetskog nordijskog prvenstva, a za takav događaj sadašnji izgled skakonice nije dovoljno dobar. Zato su Norvežani odlučili da sruše ovu i izgrade novu skakaonicu, što praktično znači da će Svetski kup 2008/2009 prvi put proći bez takmičenja na Holmenkolenu.

Poslednjem takmičenju prisustvovalo je oko 40 hiljada gledalaca, uključujući i norvešku kraljevsku porodicu, koja na Holmenkolenu ima svoju ložu.

Malo je nedostajalo da takmičenje uopšte ne bude održano, jer su jaki vetrovi sprečili test seriju tokom jutra, a problemi su trasjali i tokom celog takmičenja. Srećom, dovoljno uaslova za takmičenje je ipak bilo, a nisu zabeleženi nikakvi incidenti.