Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Maj.2019, 20:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Slane bare na severu Bačke pod zaštitom države
Ministarstvo zaštite životne sredine pokrenulo je postupak zaštite gornjeg toka reke Mostonga, kao predela izuzetnih odlika. Na prostoru su slatinaste livade i jedine dve preostale slane bare u Bačkoj.
Jovan Marko iz okoline Stanišića ima 16 krava i sve ih napasa na pašnjaku u blizini svog salaša. Kaže zemljište nije kvalitetno za obradu i zato su pašnjaci ostali sačuvani.
"Slatinasto zemljište je za pašu dobra, za oranje ne može, ako oreš ništa, ni trave >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ne bude posle. A ovako za pašu slanik je najbolji za mleko. Ima pašnjaka još, ima i krava, ali nema ko da ih čuva", kaže Jovan Marko.
U okolini Stanišića, Riđice i Kruševlja su i slane bare jedinstvene u Bačkoj. Jedna od njih je Medura kod Riđice.
"Dolaze na kupanje, jer veruje se, a i dokazano je, da je blato lekovito, jer se tu iz čitavog atara sliva voda na slanjak i nasataje slano blato. Tokom leta kada nema vode ostane samo mulj i blato. Ljudi dolaze i mažu se tim blatom , jer kažu leči reumu", kaže Marko Gundić, iz Riđice.
Pašnjaci na slatinastom zemljištu i slane bare u gornjem delu toka reke Mostonge jedinstveno su područje u Bačkoj i to je razlog zašto je Ministarstvo zaštite životne sredine pokrenulo postupak zaštite tog područja.
"Jedina dva slana jezera koja su još ostala u Bačkoj, a nekada ih je samo oko Sombora bilo skoro 40, su Medura i bara kod Kruševlja. Na većinu slanih bara i jezere dolazi stotine vrsta ptica.Znaimljiva grupa su i lebdeće skoro mikroskopske vrste račića, koji žive samo u slanim jezerima", kaže bilog Ranko Perić, iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
Medura i bara kod Kruševlja dva su jedina preostala slana jezera u Bačkoj. Takva jezera danas su retkost ne samo u Vojvodini već i celoj Srbiji, jer ih je preostalo samo pet.
Područje gornjeg toka Mostonge izdvojeno je kao međunarodno značajno područje za biljke, a pripada ekološkom području Srbije- Slatine severne Bačke.
Na tom području su različiti tipovi staništa (slatinska, stepska, vodena, vlažna) sa zaštićenim vrstama
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...




















