
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Jul.2024, 06:50
Skupština usvojila Deklaraciju o zaštiti prava i budućnosti srpskog naroda
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
Za Deklaraciju je glasalo 139, protiv je bilo devet, niko nije bio uzdržan, a šest poslanika nije glasalo.
Vlade Srbije i Republike Srpske usvojile su, u okviru Svesrpskog sabora u Beogradu, 8. juna, predlog Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, u kojoj se konstatuje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu, da je Kosovo i Metohija neotuđivi deo Republike Srbije, jedna od odrednica nacionalnog identiteta Srba, kao i da se ne podržava rezoluciju o Srebrenici.
Deklaracija sadrži 49 zaključaka, stavova i ciljeva koje je u dobroj veri i u cilju očuvanja mira, stabilnosti, nacionalnog, kulturnog i verskog identiteta, kao i u cilju intenziviranja i produbljivanja saradnje i međusobne zaštite usaglasio Svesrpski sabor srpskog naroda Srbije i Srpske.
U prvih nekoliko tačaka Deklaracije navode se detalji o tome ko čini i ko konstituiše Svesrpski sabor.
Svesrpski sabor odbacuje razne nametane prefikse koji su dodavani ispred imenice "Srbi", jer, navodi se, pripadnici srpskog naroda imaju pravo da se nazivaju Srbima, ma gde trenutno živeli.
Zaključeno je da će Svesrpski sabor biti održavan svake dve godine, kao i da se očekuje puna realizaciju procesa nacionalnog pomirenja i prevazilaženja istorijskih podela unutar srpskog naroda.
Preporučuje se institucijama Republike Srbije i Srpske da deluju jedinstveno i koordinisano i da ulože napore da bi se zaustavila asimilacija Srba u državama regiona, ali i širom sveta.
Svesrpski sabor naglasio je da je Republika Srpska jedinstven i nedeljiv ustavnopravni subjekt koji samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije u skladu sa Ustavom BiH - Aneksom četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma i čija teritorija ne može biti otuđena mimo Ustava i zakona Republike Srpske.
U dokumentu se navodi i da Svesrpski sabor podržava napore Republike Srbije u očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta, garantovanih međunarodnim pravom i Rezolucijom 1244 i drugim rezolucijama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, kao i pravo i dužnost Republike Srbije da se posveti opstanku srpskog naroda na Kosovu i Metohiji".
Vlade Srbije i Republike Srpske usvojile su 8. juna u Beogradu, u okviru Svesrpskog sabora, Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
Taj dokument Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 3. jula.
Martinović pozvao poljoprivednike da se prijavljuju za subvencije
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martivnović pozvao je danas poljoprivrednike iz čitave Srbije da iskoristite značajna sredstva koja im stoje na raspolaganju iz budžeta Republike Srbije, kao i pretpristupnih fondova Evropske unije kako bi zemlja bila još razvijenija i uspešnija i naglasio da je danas objavljen javni poziv za subvencije za krave i ugzoj teladi za tov.
"Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede danas je raspisala javni poziv za subvencije, za krave, za uzgoj teladi, za tov i taj javni poziv će trajati do 30. avgusta", rekao je Martinović na sednici parlamenta u delu rasprave o značaju poljoprivede i tome da će rudarenjem biti uništena.
Ministar je naglasio da neće nijedan hektar zemljišta biti uništen u slučaju da se Vlada Srbije opredeli za iskopavanje jadarita.
Pozvao je opozicuju, ali i SNS i ostale da pozovu sve koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom da obnove registraciju za gazdinstvo za tekuću godinu kako bi mogli da ostvaruju pravo na subvencije koje daje država Srbija.
"Produžen je rok za podnošenje zahteva za prvi IPARD 3 javni poziv do 12. avgusta. Mislim da je to veoma važna vest. Radi se o podsticajima iz IPARD 3 programa za izgradnju i podizanje proizvodnih objekata", naveo je ministar poljoprivrede.
"Kao što vidite, Vlada Srbije vrlo temeljno radi na pomoći našim poljoprivrednim proizvođačima. Pomažemo ratare, stočare, poljoprivredne proizvođače zainteresovane za kapitalne investicije u našoj poljoprivrednoj proizvodnji. To ćemo da činimo na teritoriji cele Srbije, uključujući Mačvu, Podrinje i celu zapadnu Srbiju", naveo je on.
Paunović: Opozicija optužuje ljude sa kojima je sarađivala bez ikakvih dokaza
Šefica poslaničkog kluba Socijalističke partije Srbije Snežana Paunović izjavila je danas, tokom skupštinske rasprave o zaduživanju zbog izgradnje puta Ruma-Šabac-Loznica, da predstavnici opozicije optužuje vlast za kriminal i korupciju bez grama dokaza.
"Izgleda kao jedna smišljena obmana, a to prosto nije pošteno. Nije pošteno da izvođače, odnosno u konkretnom slučaju Koridore, optužite za kriminal i korupciju. Čak i ako mislite da vam je dozvoljeno, ja ne mogu da sedim u ovoj sali i mirno vas slušam kako od mog prijatelja, ali pre svega partijskog saradnika, pravite kriminalca, jer gospodin Aleksandar Antić to nikada nije bio", rekla je Paunović.
Dodala je da posebno nije pošteno da ga optužuju pošto su ranije sarađivali sa njim.
"Nije logično da je Aleksandar Antić u 2024. godini kriminalac u tajnoj zaveri za sprovođenje, odnosno izradu specijalnog puta za eksploataciju litijuma, a da je u neko vreme kada smo, ako se sećate, sarađivali sa vama bio ministar vredan respekta. To je nepošteno prema građanima Srbije i to je ono na što ukazujem uvek kada govorim", poručila je Paunović.
Ona je rekla da put Ruma-Šabac-Loznica nema veze sa tvrdnjama da je usko vezana za potencijalni rudnik litijuma koji će se otvoriti.
"Ona je puštena u saobraćaj u oktobru 2023. godine. Mi govorimo ovde o deonici koje za stanovnike Mačve, ali ne samo Mačve, ima veliki značaj. Svaka ozbiljna država ima infrastrukturne projekte tog tipa, koje gradi iz kredita", rekla je Punović i dodala da krediti i kamate nisu prijatni, ali da se sve radi odgovorno u odnosu na budžet Republike Srbije i u odnosu na građane.
Poslanik Demokratske stranke Nenad Mitrović zatražio je da se povede računa o zaduživanju tvrdeći da je naknada za obradu kredita 400.000 evra i da je prevelika, a ako se ne povuku sredstva ponovo dva puta po 400.000 evra.
"Bojim se da će, zbog nemogućnosti da se vrate zajmovi, svi projekti stati i da zajmove nećemo moći da vratimo", rekao je Mitrović, a poslanik Novog lica Srbije Miloš Parandilović da je vlast celu ekonomiju zemlje zasnovala na zaduživanju.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije Uroš Đokić tvrdio je da je obilaznica oko Kragujevca najskuplja obilaznica na svetu i da košta 500 miiliona evra ili 22,7 miliona evra po kilometru.
Jorgovanka Tabaković: Na jesen u parlamentu izmene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković najavila je danas da će se na jesen pred poslanicima naći izmene i dopune Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga.
"Nadam se da ćemo se u toku jesenjeg zasedanja videti sa novim predlogom zakona koji građanima Srbije mnogo znači i da ćemo iskoristiti mogućnost podnošenja zakonskih inicijativa da ograničimo visinu kamatnih stopa na stambene kredite, ali da isto tako i ograničimo visinu, negde nominalnu, negde efektivnu, kamatnih stopa na dozvoljeni i nedozvoljeni minus, ali isto tako i na gotovinske i potrošačke kredite", poručila je Tabakovićeva u Skupštini Srbije u raspravi o amandmanima na izmene i dopune Zakona o platnim uslugama.
Ona je najavila da će ubrzo biti otvorena javna rasprava i pozvala je sve da učestvuju u njoj.
Tabakovićeva je kazala da je reč o zajedničkom naporu Vlade Srbije, predsednika Aleksandra Vučića i Narodne banke Srbije.
Brnabićeva Aleksiću: Iskreno sam zabrinuta zbog stepena neistina koje iznosite
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je iskreno zabrinuta zbog stepena nekorektnosti, poluinformacija, lažnih informacija, neistina koje iznosi opozicija vezano za ekspolataciju litijuma.
Brnabićeva se obratila posle izlaganja šefa poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića koji je postavio nekoliko pitanja u vezi sa litijumom, navodeći da je zabrinuta i pozvala opoziciju da pokaže odgovornost.
"Iskreno sam zabrinuta, ne zaprepašćena, već zabrinuta zbog stepena nekorektnosti, poluinformacija, lažnih informacija, neistina, koje ste izneli, a posebno zato što ste ih izneli dan nakon protesta koji su prešli svaku crvenu liniju u javnom diskursu, gde su građani mogli da čuju da je neko satanista, gde su mogli da čuju od agronoma da će se deca rađati sa anomalijom. Od agronoma. I pozvala sam čitavu opoziciju da preuzme odgovornost za to šta radimo u ovoj zemlji", rekla je Brnabić.
Ona je dodala da je umesto odgovornosti čula da opozicija i dalje poziva ljude da dolaze na takve proteste.
"I dalje širite takve neistine. Nikakva odgovornost za javnu i izgovorenu reč. Apsolutno nikakva. Nula. Nema veze. Sve je dozvoljeno valjda u političkoj borbi. I da pogledamo ovde jedni druge u oči i da kažemo kakvu zemlju želimo da ostavimo deci. Kažete mi premijer u Portugalu uhapšen. A taj premijer je danas predsednik Evropskog saveta. Zamenio je Šarla Mišela. I vi to znate. Ali svejedno, radi političke borbe želite da izgovorite tu neistinu", rekla je Brnabićeva.
Ona je navela da se na ovaj način zatvaraju vrata svakom dijalogu.
"Kakvu zemlju ostavljamo našoj deci i koliko prostora za dijalog? Da, mi smo na vlasti, a vi ste u opoziciji. I nema normalne i uspešne zemlje bez odgovorne opozicije. Nema. Kakva god vlast bila, nema odgovorne zemlje, uspešne, bez odgovorne opozicije. Razmislite o tome šta radite", rekla je Brnabićeva.
Šef poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić izjavio je prethodno da je kontradiktorno da, posle izlaganja guvernerke Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković, neko spominje otvaranje rudnika litijuma.
On je predstavnicima vlasti poručio da "otimaju javna dobra" koja pripaduju svim građanima, a uloga države je, kako kaže, da štiti javna dobra, a ne da se, kako je rekao, povija pred kapitalistima i da od zemlje pravi rudarsku koloniju.
Dodao je da je Rio Tintu i Australija, njena matična zemlja, zabranila da kopa, a da je srpska vlast, kako tvrdi, najveći lobista te kompanije, kao i da se priča o rudarenju i zaštiti životne sredine dok se prevrću vagoni sa sumpornom kiselinom, imamo Bor i Majdanpek, divlje deponije...
Što se tiče sedam pitanja koje je postavila predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić o litijumu, Aleksić je rekao da se prvih šest pitanja odnosi na bivšu vlast, pominjući rešenja koja su od 2012. do 2021. izdata za istražne radnje.
Aleksić je rekao da je premijer Portugala uhapšen zbog primanja mita, a tvrdi da bi Srbija od litijuma imala 180 miliona evra godišnje, dok samo od malina ima 300 miliona evra.
Početak sednice obeležila je opomena poslanici Narodnog pokreta Srbije Slavici Radovanović, koju je izrekla potpredsednica Narodne skupštine Marina Raguš, i to zbog onemogućavanja drugog poslanika da govori.
Radovanovićeva je, kako je rekla Raguš, prekršila Poslovnik, prišla narodnom poslaniku Srpske napredne stranke Marijanu Rističeviću i prekinula ga u izlaganju, tražeći od njega izvinjenje jer ju je, kako tvrdi, nazvao samozvanom pukovnicom policije.
"Zato što se ovde policijski službenici nazivaju pukovnicima koji samo lepo izgledaju, dugujete jedno izvinjenje...", rekla je Radovanovićeva, našta je Rističević odgovorio da se on ne seća da je jutros govorio o tome.
Rističević: Fudbal u Srbiji u proteklih osam godina doneo 600 miliona evra
Poslanik Srpske napredne stranke Marijan Rističević izjavio je danas da je izgradnja Nacionalnog stadiona opravdana, jer je fudbal Srbiji u proteklih osam godina doneo 600 miliona evra.
Na sednici Skupštine Srbije tokom rasprave o zakonu za zaduživanje kod Poštanske štedionice radi izgradnje Nacionalnog stadiona, Rističević je rekao da nije istina da fudbal u Srbiji ne vredi ništa.
"Za osam godina, srpski klubovi prihodovali su 320 miliona na ime obeštećenja, plus Savez plus igrači. Mozemo računati da su doneli 600 miliona evra Srbiji", rekao je Rističević.
On je dodao da se za sve sportove gradi neki nacionalni stadioni, a da opozicija ništa nije sagradila.
Naveo je da je u Rusiji sagrađeno pet supermodernih stadiona, da je bio u Mađarskoj na Puškaš areni, i da mi takav stadion nemamo.
"Ova država je uspešna i nastaviće da gradi sve objekte, uključujući i stadione. Oni doprinose rastu BDP, vi ni kućicu za vrapce niste sagradili", rekao je Rističević.
Narodni poslanik Srpske napredne strane Vladimir Đukanović optužio je opoziciju da su protiv izgradnje bilo čega što doprinosi razvoju Srbije, ne samo stadiona, već i vetroparkova i rudnika.
"Na stadion ne dolaze ljudi samo radi fudbala. Izgradnja stadiona donosi i nova naselja oko stadiona", naglasio je Đukanović.
On je naglasio da Nacionalni stadion mora da se gradi jer srpski klubovi uskoro neće moći da igraju na sadašnjim stadionima jer nisu po propisima UEFA.
Poslanik Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić konstatovao je da se na dnevnom redu sednice nalazi čak 12 tačaka koje se odnose na zaduživanje, što je praktično petina dnevnog reda.
"I zato se opravdano postavlja pitanje Ministarstvu finansija da li radite išta drugo, osim što prekomerno zadužujete zemlju i odlažete plaćanje već dospelih obaveza", rekao je Nikezić.
Naglasio je da danima slušamo ovde kako Srbija ima 6,5 milijardi evra na računu.
"Ako je to tačno, zašto smo se u poslednjih mesec dana zadužili dodatnih dve i po milijardi evra i zašto onda nema para da vratimo dospela dva kredita u Ujedinjenim Arapskim Emiratima od dve milijarde dolara? Da li bi se iko normalan ko ima 6,5 milijardi evra na računu zaduživao za dodatnih 2,5 milijarde evra i to sa kamatom koja ide i preko osam odsto?", zapitao je Nikezić.
Poslanik Zeleno-levog fronta Robert Kozma izjavio je da se aktuelna vlast u proteklih 12 godina zadužila za 21 milijardu evra ili 1,75 milijardi godišnje.
"Za Nacionalni stadion Srbija će se zadužiti 1,26 milijardi evra. Dodatnih dve milijarde dolara se zadužujemo da odložimo plaćanje dugova, da refinansiramo kredit. To radite zato što smo primorani, to znači da se Srbija nalazi u veoma teškoj situaciji", rekao je Kozma.
Dodao je da se Srbija zadužuje čak i za likvidnost EPS-a.
"Mi ne možemo da uzmemo povoljne kredite, jer nam ekonomija nije dobra. Kada se država zadužuje pod istim uslovima kao građani to znači da nešto nije dobro", rekao je Kozma.
On je naveo da je prosečna kamata prilikom zaduživanja Srbije 4,5 odsto, duplo više nego kod zemalja u okruženju.
"Sledeće godine moraćemo da 2,4 odsto BDP-a damo za plaćanje kamata, bez glavnice, a prosek u zemljama centralne i istočne Evrope je 1,6 odsto", naveo je Kozma.
Starović: Zaduživanja se tiču investicija koje podižu standard i uvećavaju prihode
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović odbacio je danas kritike opozicije u Skupštini Srbije vezane za zaduživanja države, dodajući da nije suštinsko pitanje da li se koriste kreditna sredstva već za koju namenu se ona koriste.
Starović je ocenio da se predstavnici opozicije zalažu za sprečavanje razvoja Srbije i podsetio da se država do 2012. godine zaduživala za tekuću potrošnju i time stavili teret generacijama.
"Od 2012. godine se zadužujemo za realizaciju investicija", rekao je Starović i podsetio da one podižu životni standard i uvećavaju budžetske prihode.
On je naveo da BDP u Srbiji raste iz godine u godinu i da je udeo javnog duga u BDP-u na kraju 2023. godine iznosio 52,3 odsto, a danas 50 odsto, te da je prosečna stopa duga u Evropi oko 90 odsto.
"Svima mora biti jasno da se radi o odličnom rezultatu", rekao je Starović.
Starović je ukazao da su kamatne stope po kojima se država zaduživala bile 13,7 procentnih poena, a danas su 5,1.
Starović je naveo da se na kraju mandata (premijera) Mirka Cvetkovića (DS) na računu nalazilo svega osam milijardi dinara, a trebalo je 40 milijardi samo da bi se isplatile penzije, dok se danas nalazi 740 milijardi dinara.
Na sednici Skupštine Srbije tokom rasprave o predlogu zakona za zaduživanje kod Poštanske štedionice radi izgradnje Nacionalnog stadiona, u vrednosti od 42 milijarde dinara, poslanici opozicije su bili protiv tog predloga, tvrdeći da se država preterano zadužuje i da stredstva mogu bolje da se upotrebe.
Paunović: Opozicija optužuje ljude sa kojima je sarađivala bez ikakvih dokaza
Šefica poslaničkog kluba Socijalističke partije Srbije Snežana Paunović izjavila je danas, tokom skupštinske rasprave o zaduživanju zbog izgradnje puta Ruma-Šabac-Loznica, da predstavnici opozicije optužuje vlast za kriminal i korupciju bez grama dokaza.
"Izgleda kao jedna smišljena obmana, a to prosto nije pošteno. Nije pošteno da izvođače, odnosno u konkretnom slučaju Koridore, optužite za kriminal i korupciju. Čak i ako mislite da vam je dozvoljeno, ja ne mogu da sedim u ovoj sali i mirno vas slušam kako od mog prijatelja, ali pre svega partijskog saradnika, pravite kriminalca, jer gospodin Aleksandar Antić to nikada nije bio", rekla je Paunović.
Dodala je da posebno nije pošteno da ga optužuju pošto su ranije sarađivali sa njim.
"Nije logično da je Aleksandar Antić u 2024. godini kriminalac u tajnoj zaveri za sprovođenje, odnosno izradu specijalnog puta za eksploataciju litijuma, a da je u neko vreme kada smo, ako se sećate, sarađivali sa vama bio ministar vredan respekta. To je nepošteno prema građanima Srbije i to je ono na što ukazujem uvek kada govorim", poručila je Paunović.
Ona je rekla da put Ruma-Šabac-Loznica nema veze sa tvrdnjama da je usko vezana za potencijalni rudnik litijuma koji će se otvoriti.
"Ona je puštena u saobraćaj u oktobru 2023. godine. Mi govorimo ovde o deonici koje za stanovnike Mačve, ali ne samo Mačve, ima veliki značaj. Svaka ozbiljna država ima infrastrukturne projekte tog tipa, koje gradi iz kredita", rekla je Punović i dodala da krediti i kamate nisu prijatni, ali da se sve radi odgovorno u odnosu na budžet Republike Srbije i u odnosu na građane.
Poslanik Demokratske stranke Nenad Mitrović zatražio je da se povede računa o zaduživanju tvrdeći da je naknada za obradu kredita 400.000 evra i da je prevelika, a ako se ne povuku sredstva ponovo dva puta po 400.000 evra.
"Bojim se da će, zbog nemogućnosti da se vrate zajmovi, svi projekti stati i da zajmove nećemo moći da vratimo", rekao je Mitrović, a poslanik Novog lica Srbije Miloš Parandilović da je vlast celu ekonomiju zemlje zasnovala na zaduživanju.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije Uroš Đokić tvrdio je da je obilaznica oko Kragujevca najskuplja obilaznica na svetu i da košta 500 miliona evra ili 22,7 miliona evra po kilometru.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Poslanici Skupštine danas o Zakonu o platnim uslugama, a verovatno i o litijumu
Izvor: Radio 021, 31.Jul.2024
Poslanici Skupštine Srbije danas će nastaviti raspravu po amandmanima na izmene i dopune Zakona o platnim uslugama.