Sedam svetskih rekorda u Rimu

Izvor: RTS, 30.Jul.2009, 22:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Na Šampionatu sveta u Rimu ređali su se rekordi jedan za drugim. Svetske rekorde postigli su: Džesika Šiper, Sijelo Filjo, Rajan Lohte, An Mej Pirs, Žao Đing, Kristijan Springer i kineska štafeta 4h200 m slobodno žene.

Australijska plivačica Džesika Šiper osvojila je zlatnu medalju na 200 metara leptir stilom, pošto je u finalnoj trci oborila svetski rekord rezultatom 2:03,41.

To je za 73 stotinke bolje vreme od dosadašnjeg rekorda (2:04,14), kojeg je juče >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u kvalifikacijama postavila Amerikanka Meri Dešćenca. Dosadašnja rekorderka je, inače, u finalu ostala bez trofeja.

Srebrnu medalju osvojila je Kineskinja Zige Liu rezultatom 2:03,90, a bronzanu Mađarica Katinka Hosu sa 2:04,28.

Brazilac Cezar Sijelo Filjo osvojio je zlatnu medalju na 100 metara slobodno, preplivavši u finalnoj trci tu deonicu u vremenu novog svetskog rekorda - 46,91 sekundi.

Filjo je za 14 stotinki nadmašio dosadašnji rekord Australijanca Imona Salivena (47,05), postignut prošle godine na Olimpijskim igrama u Pekingu.

Srebrna i bronzana medalja pripale su Francuzima Alanu Bernaru (47,12) i Frederiku Buskeu (47,25).

Američki plivač Rajan Lohte osvojio je zlatnu medalju na 200 metara mešovitim stilom, pošto je u finalnoj trci pobedio u vremenu novog svetskog rekorda - 1:54,10 minuta.

To je za 13 stotinki bolji rezultat od dosadašnjeg rekorda njegovog zemljaka Majkla Felpsa (1:54,23), postavljenog prošle godine na Olimpijskim igrama u Pekingu.

Srebrnu medalju osvojio je Mađar Laslo Čeh rezultatom 1:55,24, a bronzanu Amerikanac Erik Šanto sa 1:55,36.

Svetske rekorde postigli su još: An Mej Pirs (Kanada) u polufinalu 200 m prsno - 2:20,12, Kineskinja Žao Đing u finalu 50 m leđno (27,06), Kristijan Springer (Australijanac) je na 200 m prsno plivao 2:07,31. Svetski rekord postavila je i ženska štafeta Kine u trci 4h200 m slobodno - 7:42,08.

U četvrtak je kao i u sredu, oboreno sedam svetskih rekorda, ukupno čak 29. A do završetka šampionata u Rimu preostala su još tri takmičarska dana.