Izvor: B92, 07.Nov.2016, 18:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šampion posrće, derbiji Rejvensima i Džajantsima
Novi porazi šampion Denvera te Minesote, spektakl u San Dijegu, pobede Baltimora i Džajantsa u divizijskim derbijima, obeležile su deveti vikend NFL sezone.
Šampioni Bronkosi poraženi su od dvizijskog rivala Ouklenda koji se sa 30:20 učvrstio na prvom mestu i izjednačio sa Nju Inglandom na vrhu konferencije.
Baltimor je seriju od četiri poraza okončao protiv omraženog rivala Pitsburga 21:14, dok su Džajantsi predvođeni Ilajom Meningom dobili Filadelfiju 28:23 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << te dodatno povećali dramu na Istoku NFC.
Rejvensi su u derbiju vikenda slomili Stilerse odbranom, limitiravši Bena Rotlisbergera na svega dva prva dauna do sredine poslednjeg perioda, te na svega 36 jardi trčanjem. To je u napadu kapitalizovao Džo Flako sa tačdaunom za Majka Volasa, nakon čega su usledila dva fild-gola Džastina Takera, a tačku na meč stavio je Kris Mur koji je istrčao TD nakon blokiranog panta.
Ilaj Mening ušao je u MVP formu, bacio je četiri tačdauna te uz podršku odbrane koja je imala dva intersepšna i tri zaustavljanja napada rivala na četvrtom daunu predvodio Džajantse do treće pobede u nizu i prodora na drugo mesto divizije, koja bi lako mogla da ima tri predstavinka u plej-ofu. Mening je imao dva intersepšna i 257 jardi, a dva TD je bacio do Odela Bekama Džuniora. S druge strane, Karson Venc osim 364 jarde nije imao TD, a kao što je pomenuto dva puta mu je presečen pas.
Minesota je nakon pet uzastopnih pobeda ušla u seriju od tri poraza, a poslednji je stigao tačdaunom Goldena Tejta u produžetku za trijumf Detroita 22:16. Karolina se polako vraća u život, i dalje je poslednja u svojoj diviziji, ali je slomila Remse u duelu sjajnih odbrana u Los Anđelesu za drugi trijumf u nizu. Kem Njuton je pet puta sekovan ali je ipak bacio TD u prvom periodu za početak serije 10:0 koju domaćin nije uspeo da stigne.
Derek Kar nije uspeo da baci nijedan TD, ali su Rejdersi savladali šampiona. Dominirao je Latavijus Marej sa tri tačdauna i 114 istrčanih jardi. S druge strane, Bronkosi su osvojili svega 33 trčanjem, pa pasovi Trevora Simijana za Gibsa i Norvuda nisu mnogo značili.
Filip Rives je bacio dva čtaunda i 275 jardi, ali je ključ sjajne pobede San Dijega nad Tenesijem 43:35 bilo trčanjem. Prvi put posle mnogo godina i Lendenijena Tomlinsona Čardžersi su jednako opasni i trčanjem, jer Melvin Gordon dominira u svojoj drugoj NFL sezoni. Protiv Tajtensa je istrčao 196 jardi i TD, te osvojio još 65 hvatanjem. Markus Mariota je s druge strane uzalud bacio tri i istrčao još jedan TD, Tenesi je doživeo peti poraz.
Sjajan obračun kvroterbekova je viđen i u Grin Beju gde je neočekivano slavio Indijanapolis 31:26. Endru Lak je bacio tek jedan tačdaun i imao dva intersepšna, ali je Frenk Gor podsetio na najbolje dane karijere sa dva TD trčanjem. Tako je "poništio" tri TD pasa Arona Rodžersa čiji su Pekersi poraženi treći put u poslednje četiri nedelje čime su propustili da iskoriste seriju poraza Vikingsa.
Posle devet nedelja najbliži plej-ofu su Nju Ingland, Ouklend, Hjuston, Baltimor, Kanzas Siti i Denver iz AFC-a, a Dalas, Atlanta, Sijetl, Minesota, Džajantsi i Vašington iz NFC-a.
U igri su još uvek Majami, Pitsburg, Bafalo, Indijanapolis i Tenesi u AFC, ali realne šanse i dalje imaju Sinsinati i San Dijego. S druge strane, u NFC će žestoko da se bore Detroit, Grin Bej, Nju Orleans, Arizona, Tampa, Filadelfija, Los Anđeles i Karolina.
Sledećeg vikenda u centru pažnje biće dueli Petriotsa sa Sihoksima, Rejdersa sa Teksansima, Pantersa i Čifsa, te Kaunijsa i Stilersa, Falkonsa i Iglsa, Džajantsa i Bengalsa...






