SP: Kenijcu Kibetu maratonsko zlato

Izvor: B92, 25.Avg.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kenijac Luk Kibet pobednik je maratonske trke na 11. atletskom Svetskom prvenstvu, koje se održava u Osaki. Kibet je prvi Kenijac koji je osvojio maratonsko zlato u poslednjih 20 godina. Srebrna medalja pripala je Mubaraku Šamiju iz Katara, dok je bronzu osvojio Švajcarac Viktor Retlin.

24-godišnji Kibet, po zanimanju zatvorski čuvar, najbolje je podneo paklenu vrućinu na ulicama japanskog grada Osake, zabeleživši vreme od 2:15,59. Šami i Retlin imali su >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << više od jednog minuta zaostatka.

Kenijac se izdvojio iz vodeće grupe posle 90 minuta trke, napravivši komotnu prednost koju je do cilja na stadionu Nagai rutinski sačuvao. Titula Svetskog maraton kupa, čiji se pobednik određuje na osnovu rezultata tri najuspešnija takmičara, pripala je domaćinu Japanu, čiji su takmičari zauzeli peto, šesto i sedmo mesto (Ogata, Osaki, Suva).

Etiopljanka Tiruneš Dibaba odbranila je titulu svetske šampionke u trčanju na 10.000 metara pošto je u finalnoj trci ovu deonicu istrčala za 31:55,41 minut, odnosno četiri sekunde brže od drugoplasirane Elvan Abejlegase iz Turske.

Bronzanu medalju osvojila je Amerikanka Kara Goučer u vremenu 32:02,05 minuta.

Na Svetskom prvenstvu u Helsinkiju, pre dve godine, Dibaba je osvojila zlatne medalje i na pet i na deset hiljada metara, a titulu svetske šampionke na 5.000 m, osvojilaje i na prvenstvu sveta 2003. godine.

Rezultati finala na 10.000 m:

1. Tiruneš Dibaba [Etiopija] - 31:55,41 minuta

2. Elvan Abejlegeše [Turska] - 31:59,40

3. Kara Goučer [SAD] - 32:02,05

Rezultatom 22,04 metra Amerikanac Rise Hofa osvojio je zlatnu medalju u bacanju kugle na 11. Svetskom prvenstvu u atletici, koje se održava u Osaki [Japan]. Njegov zemljak Adam Nelson bio je drugi, bacivši kuglu 21,61 metar, dok je bronzano odličje pripalo Belorusu Andreju Mihnevicu sa rezultatom 21,27 metara. Srbija je na ovom šampionatu imala dva predstavnika. Milan Jotanović je u kvalifikacijama zauzeo 30. mesto sa rezultatom 18,57 m, dok je Dragan Perić odustao zbog povrede leđa.