Izvor: Blic, 10.Apr.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prokrčili smo put Srbiji do Jadrana

Prokrčili smo put Srbiji do Jadrana

PODGORICA - Košarkaški klub Budućnost je prošle godine prihvatio da bude jedini jugoslovenski predstavnik u 'Gudjir ligi', odnosno Jadranskoj ligi. Mnogo je više onih koji su ovaj gest Podgoričana osudili, međutim ovih dana, kada se 'lome koplja' za ulazak srpskih košarkaških timova u pomenuto takmičenje, kojim se reinkarnira po kvalitetu prvenstvo eks-Jugoslavije, Budućnost pokazuje svoje pravo lice. Branko Vujošević, predsednik >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Podgoričana, za čitaoce 'Blica' kaže:

- Na sastanku u Beogradu gde je ispred našeg kluba prisustvovao direktor Budućnosti Danilo Mitrović, dogovorili smo se da svi stanemo uz zahtev KSJ da Jugoslavija u Jadranskoj ligi ima svojih pet klubova. Ako se to ne prihvati i mi ćemo istupiti iz tog takmičenja. Jugoslovenska košarka po kvalitetu zaslužuje da postavlja uslove, naša košarka bi neuporedivo podigla nivo te lige. Sada se najbolje vidi koliko je strategija jugoslovenskih klubova da se ne naturaju bila pametna, jer sad ispada da oni nas mole.

Vaš klub je, ipak, prošle godine prihvatio učešće u novoj košarkaškoj ligi?

- Ušli smo u Jadransku ligu svesni da ćemo doživeti fijasko, ali u korist jugoslovenske košarke i da bi našim primerom prokrčili put ostalim klubovima iz Srbije. Pomislite samo koliko nas je sve to koštalo, jedino nama Savez nije izašao u susret da prvenstvo igramo tek od plej-ofa. Mi smo u toj golgoti preživeli preko 80 napornih mečeva. Međutim, drago mi je što istina našeg poteza dobija svoje pravo obličje.

Može li se premostiti netrpeljivost navijača iz Srbije i Hrvatske?

- Naravno da može. Naš primer jasno govori o tome. Niko nam recimo nije branio da vodimo navijače u Zagreb. Na meču koji smo igrali protiv Cibone bila je prava košarkaška publika, sve je prošlo bez i jednog incidenta. Međutim, na meču protiv Partizana njihova uprava je izigrana. Došla je fudbalska publika, koja nema ni minimum sportske kulture. Odgovorno tvrdim da stav vodećih ljudi iz Cibone nema veze sa divljanjem njihovih navijača protiv Partizana. Moramo se na sportskom polju pomiriti. Znajući da su navijači Zadra najmilitantniji u Hrvatskoj, na meč koji smo protiv Zadra igrali u 'Morači' uputili smo poziv da sa sobom povedu vođe navijača kako bi bili naši gosti. Tako se ljudi mire, sport i jeste poligon za pomirenje. Želim na kraju istaći da ono što se desilo igračima Partizana na poslednjem meču u Zagrebu, našim igračima se redovno dešava u Beogradu - kategoričan je Branko Vujošević. S. Vlajić 'Omogućiti prohodnost'

Koliko je značajno da klubovi iz Srbije uzmu učešća u ovom takmičenju? - Itekako je značajno. Ove godine Jadranska liga je bila među četiri najjače u Evropi. Čak pet klubova je igralo Evroligu (Zadar, Cibona, Olimpija, Krka, Budućnost), zamislite kako će biti jaka kada u nju uđu timovi sa impresivnim rejtingom - Partizan i Crvena zvezda. Dvorane će biti pune, igrači će imati sve uslove za meteorski napredak, identično kao u staroj Jugoslaviji, kada su Bosna, Cibona, Jugoplastika, Partizan u serijama osvajali najjača evropska takmičenja. Postoji velika verovatnoća da dve prvoplasirane ekipe iz Jadranske lige sledeće sezone uzmu učešće u Evroligi.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.