Preokret Lokomotive protiv Žalgirisa, trojka Planinića za pobedu Efesa

Izvor: Blic, 24.Jan.2014, 22:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Košarkaši Lokomotive Kuban savladali su Žalgiris pred gostovanje Partizanu posle velikog preokreta na svom parketu sa 80:75 (16:29, 23:22, 19:14, 22:10), u poslednjem meču 4. kola E grupe Top 16 faze Evrolige. Zoran Planinić heroj je pobede Efesa nad Armanijem 61:60 (14:17, 16:17, 13:11, 18:11) pošto je u poslednjoj sekundi susreta pogodio šut za tri poena, dok je Olimpijakos rutinski savladao Laboral Kuću u gostima >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sa 89:70 (26:15, 33:23, 19:15, 11:17).

Žalgiris je bio nadomak iznenađenja protiv favorizovanog rivala i prvog trijumfa u drugoj fazi elitnog takmičenja, ali se Lokomotiva izvukla neverovatnim preokretom i serijom 13:0 u poslednja četiri i po minuta meča.

Lokomotiva je vodila u uvodnim trenucima meča, da bi izgubila prvu četvrtinu sa 16:29 i sve do samog finiša je Žalgiris lako čuvao stečenu prednost. Malo po malo, puleni Jevgenija Pašutina su topili zaostatak, u više navrata prišli na minus pet u poslednjoj deonici i onda potpuno slomili rivala.

Sve se promenilo od 35. minuta, jer su gosti bili bez koša do kraja, a sve se zakuvalo kada je Krunoslav Simon, posle ofanzivnog skoka Aleksa Marića, trojkom smanjio na svega 72:75. Posle njega na scenu je stupio Bikov - najpre je postigao koš uz pogođeno dodatno slobodno bacanje, a onda i neverovatno ukrao loptu Dentmonu, kome je to bila šesta izgubljena lopta.

U narednom napadu Lihodej je ubacio trojku za seriju 11:0 i vođstvo od 78:75, da bi isti igrač u poslednjim sekundama sa penala overio trijumf. Najbolji u redovima pobednika bili su Simon sa 21 poenom i Jasaitis i Lihodej sa po 11, dok je Bikov postigao devet ali je imao izuzetno važnu ulogu pod oba koša kada se lomio rezultat. Žalgirisu nije pomoglo ni 16 poena Javtokasa, odnosno 15 Dentmona.

Lokomotiva u narednom, petom kolu Top 16 faze gostuje Partizanu u Kombank areni, poslednjeg dana januara, u petak od 20:45.

Efes je morao da juri prednost Armanija koji je diktirao tempo sve do kraja treće četvrtine kada turski tim konačno dodaje gas i kreće u ofanzivu na pobedu na svom terenu. Ipak, Italijani su dobrom odbranom i dugim napadima uspeli da sačuvaju prednost, te do poslednjeg napada, koji su imali Turci, vodili sa 60:58.

Probleme je što poslednje nije moglo ni da se nazove napadom, jer je preostalo samo tri sekunde nakon što je Keit Lengford promašio jedno slobodno bacanje, ali je Zoran Planinić preuzeo loptu i neverovatno pogodio za tri poena i doneo pobedu svom timu.

Najefikasniji u sastavu Efesa bio je srpski internacionalac Duško Savanović sa 13 poena, ali je heroj utakmice svakako bio Planinić koji je ubacio pet manje, ali dodao tri poena kada je bilo najpotrebnije. Kod gostujuće ekipe Lengford je dao 18 poena, dok ostali nisu uspeli da zabeleže dvocifreni učinak.

Da postoji tačna definicija za rutinu, onda bi se to moglo reći za pobedu Olimpijakosa nad Laboralom. Grčki tim je kontrolisao igru prvih 30 minuta, a onda je oduzeo gas u poslednjoj četvrtini, jer nije bilo potrebe da se ide do kraja punom snagom protiv indisponiranog protivnika koji je gubio jednog trenutka i 30 razlike.

Najbolji u redovima tima iz Pireja bio Metju Lojeski sa 17 poena, dok je Brajant Dastin dodao 14 poena, a u katastrofalnom izdanju Laborala istakli su se, ako se tako može reći, Tomas Ortel i Dejvid Jelinek sa po 12 poena.