Pobede Barselone i Valensije

Izvor: B92, 04.Jan.2009, 01:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fudbaleri Barselone nastavili su protiv Maljorke seriju pobeda u Primeri, dok je Valensija dobila derbi 17. kola sa madridskim Atletikom.

Barsa je prednost u odnosu na sve rivale povećala na 11 bodova trijumfom 3:1, iako su Balearci vodili na Kamp Nou i držali nerešen rezultat do 75. minuta. Valensija je istim rezultatom, uz dva gola Davida Silve, prestigla "Jorgandžije" i bar na jedan dan izbila na drugo mesto. Drugi derbi kola igraju Real Madrid i Viljareal u nedelju, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kada je na programu još sedam utakmica.

Gosti sa Maljorke, koji su u maju poslednji slavili na Nou Kampu (3:2), poveli su u Barseloni rano, pogotkom Arica Aduriza, ali je ostatak meča protekao u totalnoj dominaciji ove sezone fantastičnih Katalonaca (posed 72-28, šutevi 18-8). Tim Pepa Guardiole propuštao je prilike, pogađao prečke i stative, ali je do samog finiša samo Anri posle kornera uspeo da savlada Hermana Luksa.

Odluka je pala posle sudijske greške – Gudjonsen je primio loptu u ofsajdu, što se jasno vidi na snimku, ali je zastavica ostala spuštena, a asistencija Islanđanina pronašla je Andresa Inijestu, koji povratak u tim posle dva meseca obeležava na pravi način. Krivac za priumljeni gol Jaja Ture donekle se iskupio pogotkom u poslednjim trenucima za konačnih 3:1.

Na Mestalji su u glavnim ulogama bili Ruben Baraha i David Silva. Mlađi španski reprezentativac od početka meča bio je najaktivniji među „Slepim miševima", a posle dve kontre savladao je Lea Franka na golu madridskog tima. Pre njega Baraha je u oba šesnaesterca obezbedio po jedan penal – najpre ga je u 33. minutu oborio Raul Garsija, kada je Vilja bio precizan sa bele tačke; 12 minuta kasnije Baraha ruši Aguero pred svojim golom, a penal za goste koristi Dijego Forlan.

Valensija je tako stigla do desete pobede u sezoni i biće preko noći prvi pratilac Barselone. Atletiko je četvrti, a u slučaju da ne bude remija na stadionu Bernabeu pašće u nedelju na peto mesto.

Sevilja igra sa poslednjeplasiranom Osasunom i pobedom bi mogla da se vrati na poziciju dva, sa bodom više od Valensije.